Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

AP 60ghz

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
Uživatelský avatar
Insider
Příspěvky: 2453
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Re: AP 60ghz

Příspěvekod Insider » 4 years ago

hapi píše:
CoolTomik píše:
Insider píše:
Kritizovat lze něco, co obsahuje chyby, tady se potýkáme se systémovým selháním, takže ČTÚ nelze kritizovat, pouze povýšit na Dadaistický ústav při MPO.

termín 802.11ad, wigig, MGWS není v oprávnění 12 zmíněn ani jednout. To že si mistři dada na tyto výrazy najednou vzpoměli na svém dada portálu mě absolutně nevzrušuje.
tedy: známe zařízení ve shodě s normami ETSI EN 302 217-3 - určené pro FS, norma z roku 2007, určené pro provoz bod-bod
známe zařízení ve shodě s normami ETSI EN 302 567 jejichž pevné venkovní instalace jsou vyloučeny
známe zařízení, kde může být norma posouzena dle modulu B+C dle nařízení vlády č. 426/2016
to je vše. Ti co své systémy tedy označili za Wiliž, MStB, zavolej mi 802.11 nebo podobně - co VO-R/12 vůbec neupravuje, jsou momentálně beze sporu držiteli osvědčení o provedení souboru minimálních technických zkoušek dle modulu B+C pro uvedení zařízení na trh, které obdrželi od výrobce, nebo dodavatele na trh, nebo svá zařízení provozují v souladu s teplotou vzduchu a tělesné vlhkosti.
jinými slovy, legálně lze momentálně používat jenom spoje v FS, de normy ETSI 302 217-3 a je úplně jedno, jakou šířku pásma zabírají. To jestli jsou tyto spoje vybaveny ochranou v podobě mitigačních technik, či nikoliv je absolutně podružené, protože rozhodující je shoda s harmonizovanou normou, která je uvedena v tom VO-R/12


:clap: - tak to ma vypadat :) Dekuji za to!


jo to je super. Jenomže pak by nikdo nemohl zadat WiGig což půlka republiky nedělá. Pokud čtu dobře tak d4 můžeš použít pokud výrobce má posouzení shody CE což LHGG má

Kód: Vybrat vše

Mikrotikls SIA" tímto prohlašuje, že Wireless Wire Dish splňuje základní požadavky a všechna příslušná ustanoveni Směrnice 2014/53/ES."


a tedy plní d4ku stejně jako např. SXTsq Lite60

Kód: Vybrat vše

"Mikrotikls SIA" tímto prohlašuje, že SXTsq Lite60 splňuje základní požadavky a všechna příslušná ustanoveni Směrnice 2014/53/ES.


Směrnice 2014/53/ES a její transpozice v podobě nařízení vlády (zvaná též jako RED) 426/2016 Sb. se netýká provozu zařízení ale jejich uvádění na trh.
0 x
Michal Peterka, KPE spol. s r.o.
V Hůrkách 1, Praha5 Nové Butovice, Tel: 242498100, 777208819
http://pojitko.cz

georgee
Příspěvky: 42
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod georgee » 4 years ago

Tak jsem si přečetl jejich dokument

"Vyhodnocení zpracování osobních údajů dle Všeobecného oprávnění stanovujícího podmínky k využití pásma 60 GHz a v souvislosti s provozováním registračního Portálu"


a zarazil jsme se na prvním bodě.


"1.1. Obecně
Pro opatření obecné povahy platí, že nemůže nahrazovat podzákonnou normotvorbu ani nad rámec zákona stanovovat nové povinnosti; slouží tedy toliko ke konkretizaci již existujících povinností vyplývajících ze zákona, a nikoliv k ukládání nových povinností, které zákon neobsahuje. Jedná se tedy o úkon správního orgánu v určité věci, který se přímo dotýká práv,povinností nebo zájmů blíže neurčeného okruhu osob. V rámci Všeobecného oprávnění tedy není Úřad oprávněn stanovovat nové povinnosti – je oprávněn pouze upřesňovat povinnosti,které již vyplývají ze ZEK. Ačkoliv ZEK výslovně neuvádí povinnost zřídit veřejnou databázi za účelem kontroly využívání rádiových kmitočtů v pásmu 60 GHz, resp. za účelem kontroly plnění podmínek Všeobecného oprávnění, Úřad má za to, že zřízení Portálu za účelem zajištění toho, aby využívání kmitočtů probíhalo v souladu mj. se všeobecným oprávněním (§ 15 odst. 4 ZEK), je v souladu se ZEKa právním řádem České republiky"


Docela matoucí. :-)
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

Insider píše:Směrnice 2014/53/ES a její transpozice v podobě nařízení vlády (zvaná též jako RED) 426/2016 Sb. se netýká provozu zařízení ale jejich uvádění na trh.




jo, a taky píšou že pokud nebyla norma stanovena (d2-d4) tak se to posuzuje podle shody radiových zařízení konkrétně u mikrotiku 2014/53/ES. Nějak nechápu kdo by na trh dovážel radio který nelze použít.


Když se koukneš na mapu tak tam pár sxt60tek ve wigig je. Jestli to je nelegální tak by museli všechny voflastrovat hned jak se napráskaji.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

CoolTomik
Příspěvky: 35
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod CoolTomik » 4 years ago

hapi píše:
Insider píše:Směrnice 2014/53/ES a její transpozice v podobě nařízení vlády (zvaná též jako RED) 426/2016 Sb. se netýká provozu zařízení ale jejich uvádění na trh.




jo, a taky píšou že pokud nebyla norma stanovena (d2-d4) tak se to posuzuje podle shody radiových zařízení konkrétně u mikrotiku 2014/53/ES. Nějak nechápu kdo by na trh dovážel radio který nelze použít.


Když se koukneš na mapu tak tam pár sxt60tek ve wigig je. Jestli to je nelegální tak by museli všechny voflastrovat hned jak se napráskaji.


Mikrotiky 60G a konkretne LHG60G se v CR prodavaji uz minimalne 1-2roky a byly do zacatku tohoto roku nelegani, ne?
"Nějak nechápu kdo by na trh dovážel radio který nelze použít."
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

uvnitř si je používat zdá se mohl.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

CoolTomik
Příspěvky: 35
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod CoolTomik » 4 years ago

Ted jsem schopnej upravovat cizi registraci ... co to? A to nejsem prihlasenej ...
Přílohy
stanice_edit2.jpg
stanice_edit2.jpg (160.53 KiB) Zobrazeno 2640 x
stanice_edit.jpg
stanice_edit.jpg (119.51 KiB) Zobrazeno 2650 x
0 x

patriklefka
Příspěvky: 18
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod patriklefka » 4 years ago

A nemohl by ten problém být v tom, že není jisté, že zařízení, které má CE bylo posuzováno podle požadovaných modulů? Resp. nikde jsem nenašel, že tomu tak je a na výslovný dotaz výrobce jsem odpověď nedostal. A vzhledem k tomu, že regulátor za malé ISP moc nekope, tak mi nezbývá, než věřit názoru Insidera, který má v této oblasti bohaté zkušenosti. I kolega z Vanco.cz to psal poměrně jasně a z diskuze jsem pochopil, že má informace i přímo od ČTÚ. Nicméně osobně budu rád, za každou informaci, která do zmíněné oblasti vnese více světla.
Naposledy upravil(a) patriklefka dne 15 Jan 2020 11:16, celkem upraveno 1 x.
0 x

S_a_M
Příspěvky: 458
Registrován: 8 years ago
Bydliště: Protektorat Böhmen und Mähren

Příspěvekod S_a_M » 4 years ago

To je strasne bazmek asi uz 20 mi to padlo na drzku na certifikat mate strjnej problem :clap:
0 x
Placam si jatra, tak mne neberte vazne :)
Ceragona uz mi tak nevadi. Vadi mi ovsem ze kuci v CEZu nedelaj svoji praci tak jak maj !!!

Pelirob
Příspěvky: 162
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Pelirob » 4 years ago

Mají to vychytaný... :grinning:
Já třeba po přepnutí na "Moje spoje" vidím jen první zaregistrovaný spoj a ty další nikoliv, přes to že v mapě vidět jsou včetně správných údajů.

CoolTomik píše:Ted jsem schopnej upravovat cizi registraci ... co to? A to nejsem prihlasenej ...
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

zjevně tu bude brzy hlášení o tom jak se jim rozpadla databáze a že se bude muset vše registrovat od znova :D
2 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

CoolTomik
Příspěvky: 35
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod CoolTomik » 4 years ago

Stanice bez parametru ... uzitecne ...

A to na ten portal nejste nikdo zatim umyslne neutoci :joy:
Přílohy
stanice_param.jpg
stanice_param.jpg (50.7 KiB) Zobrazeno 2521 x
0 x

CoolTomik
Příspěvky: 35
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod CoolTomik » 4 years ago

Diky tomu, ze nektere registrace jsou zahadne editovatelne public, je videt, ze ani s MAC si nekteri hlavu nelamou :)

To jsem zvedav, jak bude provedena "korekce" databaze desitek tisic registraci :(
Přílohy
stanice_edit3.jpg
stanice_edit3.jpg (87.6 KiB) Zobrazeno 2513 x
1 x

drastys
Příspěvky: 20
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod drastys » 4 years ago

Zdravím,
LHG-60ad se tedy zadává jako FS PtP , je to tak správně?
A dle vyjádření Vanco PtMP ještě povoleno není ... ale vidím spoustu zadaných PtPM ...

My žádný PtMP nemáme, ale zvažujeme co do budoucna, tak mě zajímá jak se k tomu stavíte .....

Děkuji
0 x

Orel005
Příspěvky: 690
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Orel005 » 4 years ago

Insider píše:
hapi píše:
Insider píše:
Nechceš tam jít taky pracovat?


buď to vysvětlíš a nebo sem nepiš. Poslední tvoje příspěvky jsou pouze kritizující na stranu čtu bez vysvětlení. To nemá žádný smysl.

Návod k portálu píše u zabraný šířky napč. 200MHz jako FS ptp což LHGG není a nebo WiGig 2160MHz což LHGG je. Vzhledem k tomu že u WiGig je možnost PtP tak by to mělo být WiGig PtP. Samozřejmě to jsou obvýklé údaje ale dá se z toho vycházet. LHGG navíc má migitační technologie takže žádný FS PtP to není. Nehledě na to že LHGG je WiGig resp. 802.11ad.


Kritizovat lze něco, co obsahuje chyby, tady se potýkáme se systémovým selháním, takže ČTÚ nelze kritizovat, pouze povýšit na Dadaistický ústav při MPO.

termín 802.11ad, wigig, MGWS není v oprávnění 12 zmíněn ani jednout. To že si mistři dada na tyto výrazy najednou vzpoměli na svém dada portálu mě absolutně nevzrušuje.
tedy: známe zařízení ve shodě s normami ETSI EN 302 217-3 - určené pro FS, norma z roku 2007, určené pro provoz bod-bod
známe zařízení ve shodě s normami ETSI EN 302 567 jejichž pevné venkovní instalace jsou vyloučeny
známe zařízení, kde může být norma posouzena dle modulu B+C dle nařízení vlády č. 426/2016
to je vše. Ti co své systémy tedy označili za Wiliž, MStB, zavolej mi 802.11 nebo podobně - co VO-R/12 vůbec neupravuje, jsou momentálně beze sporu držiteli osvědčení o provedení souboru minimálních technických zkoušek dle modulu B+C pro uvedení zařízení na trh, které obdrželi od výrobce, nebo dodavatele na trh, nebo svá zařízení provozují v souladu s teplotou vzduchu a tělesné vlhkosti.
jinými slovy, legálně lze momentálně používat jenom spoje v FS, de normy ETSI 302 217-3 a je úplně jedno, jakou šířku pásma zabírají. To jestli jsou tyto spoje vybaveny ochranou v podobě mitigačních technik, či nikoliv je absolutně podružené, protože rozhodující je shoda s harmonizovanou normou, která je uvedena v tom VO-R/12


:D
0 x
https://www.ORELSOFT.cz - ISP CZ / https://www.ORELSOFT.pl - ISP PL / https://www.levneVPS.cz - Hosting / https://www.GAMEHOSTING.cz - Herni hosting

Proc se schovavat v anonymite ? Kdyz neco delas, delej to na 100%, nebo se na to vyser.

8an
Příspěvky: 7
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod 8an » 4 years ago

CoolTomik píše:Ted jsem schopnej upravovat cizi registraci ... co to? A to nejsem prihlasenej ...

Ten portál umožní přidání stanice i nepřihlášenému uživateli, a takové stanice pak může editovat jiný nepřihlášený uživatel :) Taky tam mám pár takových stanic, protože jsem si nevšimnul, že mě to v půlce práce odhlásilo.

Ale na druhou stranu musím uznat, že jsem čekal větší průser, že to nestihnou spustit nebo jim to spadne úplně, asi mají v ČTÚ přece jen o něco lepší programátory než úředníky.
0 x