Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Akú frekvenciu odporúčate na vzdialenosť 1,3km

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
rado3105
Příspěvky: 2288
Registrován: 15 years ago

Akú frekvenciu odporúčate na vzdialenosť 1,3km

Příspěvekod rado3105 » 6 years ago

Čo sa oplatí dať na takúto vzdialenosť, niečo mimo 2-5ghz spektra. 10ghz na SK nie je. Vzhľadom na to, že som limitovaný aj veľkosťou antén uvažujem nad 80GHz. Kapacita 200Mb(rx+tx). Anteny ideal okolo 30cm, 65cm nie su mozne...
Naposledy upravil(a) rado3105 dne 30 Jul 2017 14:34, celkem upraveno 1 x.
0 x

mladas
Příspěvky: 158
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod mladas » 6 years ago

17, zalezi na kapacite ;)
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 6 years ago

Na 1,3km hocico, 17,24, 80...
0 x

Uživatelský avatar
pcwifi
Příspěvky: 2890
Registrován: 16 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Brnensko

Příspěvekod pcwifi » 6 years ago

nejsiu k mani zakladni udaje jako pozadovana kapacita, moznost jak velkych anten na te a one strane...
0 x
Umřel sem, tak do mě nekopte a nechte mne spát... z principu na leckoho můžu srát a leckdy to i dělám, prostě život :o)))

Uživatelský avatar
svestka
Příspěvky: 1423
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod svestka » 6 years ago

pcwifi píše:nejsiu k mani zakladni udaje jako pozadovana kapacita, moznost jak velkych anten na te a one strane...

no, s ohledem na to, že chce povýšit z 5g (asi) a píše že musí dát malé antény, a evidentně do toho nechce dát milion, tak mu musá stačit vyšší desítky mbit, tedy jak kdosi psal 17, 24, 80. repas se dá sehnat za pár desítek tisíc
0 x
UPDATE klienti SET internet_povolen = false WHERE po_splatnosti > 500
Lepší než výhra ve Sportce :)

hol
Příspěvky: 883
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod hol » 6 years ago

malé antnény = 80GHz. 17 už bys musel mít 60cm paraboly, aby ses vešel do licence (kupovat 17 s malejma je stejně blbost) a na tohle ti bude stačit Siklu se 28cm parabolkama. Je to lehké, malé, relativně levné řešení. Padne to 2x do roka na 10 min při brutálním dešti, jinak o tom nebudeš vědět ani rušení prakticky nehrozí.
1 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 6 years ago

Nema siklu dost maly tx na taku vzdialenost ? Male anteny si moze dat aj na 17ghz, pri 56mhz a 32qam to je slusnych 230mbit s rezervou 8db v limite (alcoma). Ak bude horsie tak to prida mimo limit a co... uprimne vacsina ludi ma freeband mimo limit nonstop nie len v dazdi, takze vobec nevidim problem. Na takuto vzdialenost aj airfiber24 spravi sluzbu ah ked za cenu vysokej spotreby.
0 x

rado3105
Příspěvky: 2288
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod rado3105 » 6 years ago

ano presne tak, ide o dobry pomer vzhladom na cenu. Staci 200mbit/s(tx+rx), anteny ideal okolo 30cm, co najlahsie aj s radiom. AF24 je moc velky a tazky... uvazoval som aj nad ray event. alcoma, len tam samotne odu vazi okolo 10kg...

80ghz
siklu ma 3,5kg s antenou
alfoplus80 4,5kg s antenou
siae moze ist az na 20dB vyziareny vykon...pri siklu to neviem najst..neviete?
0 x

hol
Příspěvky: 883
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod hol » 6 years ago

Gemb píše:Nema siklu dost maly tx na taku vzdialenost ? Male anteny si moze dat aj na 17ghz, pri 56mhz a 32qam to je slusnych 230mbit s rezervou 8db v limite (alcoma). Ak bude horsie tak to prida mimo limit a co... uprimne vacsina ludi ma freeband mimo limit nonstop nie len v dazdi, takze vobec nevidim problem. Na takuto vzdialenost aj airfiber24 spravi sluzbu ah ked za cenu vysokej spotreby.


Ze to tak lidi maj prece neznamena, ze budu doporucovat reseni mimo limit EIRP. S nizsi modulaci to fungovat bude i v limitu, jak tu nekdo pise.
Ovsem na tuto vzdalenost mi prijde 17Ghz neperspektivni, kdyz to za podobny i nizsi penize resi 80Ghz, rychlejsi, legalnejsi, v nekterych typech lehci, mensi a pasmo perspektivni. Ono je vubec otazka, kde 17Ghz smysl dava. Uz jsme ji neporidili nekolik let.
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 6 years ago

Z pohladu moznej vzdialenosti vs. legalneho limitu sa tie pasma az tak nelisia. 20dbm eirp je malo, tomu odpoveda vzdialenost. Druha vec su zariadenia, siklu na 80ghz a alcoma na 80ghz je rozdiel....sam za seba by som asi nedaval siklu na 1,3km ale alcomu v pohode. Vykon v 80ghz neni tak rusivy ako v inych pasmach. Ten kto ma 17ghz na 10km ci viac je jasne ze v limite nechodi :upside_down:🙃 co ts cena ? Take siae alfo v 17tke s full kapacitou mas za 2000e bez dph, lacnejsi je uz len afiber, za aku cenu teda vie clovek zohnat pouzitelnu 80tku ?
0 x

Rajda
Příspěvky: 65
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Rajda » 6 years ago

kde se koupí siae za 2000e ?
0 x

rado3105
Příspěvky: 2288
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod rado3105 » 6 years ago

Rajda píše:kde se koupí siae za 2000e ?
no asi tu niekto omylom hodil nakupne ceny:)
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 6 years ago

Ta cena je len cca, inak je to najlacnejsia 17tka. Ceny si vybavis uz sam nie ? :upside_down: Neviem co stale mate s tymi cenami, vsetko ultra tajne, ved ceny siae alfo su normalne dostupne na nete, dokonca aj tu na fore za podobnu sumu ako som napisal......alcoma pod sa moze schovat, tam su dobre ceny snad ked clovek berie apon 5 kusov mesacne :joy:
0 x

coolerman1
Příspěvky: 326
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod coolerman1 » 6 years ago

Odkial prosim ta vies nakupovat siae za 2000€

ponukaz DCN

2350eur SIAE ALFOplus 17GHz, Tx power= +22dBm, 500Mbitps, 2x60cm / 2x30cm
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 6 years ago

Z DCN ponukali 2250€, hovoril som ze cca 2000€. Presnu sumu si nepametam, ale bolo to este lacnejsie nez z DCN a zdroj ti nepoviem :joy: Treba si vybavit....
0 x