Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Nedostupnost spoje v licenčním pásmu

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Re: Nedostupnost spoje v licenčním pásmu

Příspěvekod okoun » 6 years ago

tuto noc tu byl takovej cedák že by lehnu totálně každej spoj a vůbec bych to neměl za zlé, prostě když přijde vodní stěna dlouhá 500m tak to nemůže prostřelit vůbec nic to je jako provozovat spoj v bazénu....
osobně si myslím že je problém těch výpočtů kde jsou srážky brané z tabulky roku 1990 a podobně, kde to ještě "normálně" pršelo, dneska je vše jinak a bude to horší :(
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Uživatelský avatar
pcwifi
Příspěvky: 2890
Registrován: 16 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Brnensko

Příspěvekod pcwifi » 6 years ago

tak se nam i na brnensku prehnaly bourky, 11G spoj na 13km to prezil na 90tkach antenach, signal klesl o 10dBm, ale skoplo to dodavateluv 80Ghz Aviat na 2,5km a to uplne. To je tezke zklamani.
0 x
Umřel sem, tak do mě nekopte a nechte mne spát... z principu na leckoho můžu srát a leckdy to i dělám, prostě život :o)))

Petr Bačina
Příspěvky: 1361
Registrován: 9 years ago
Bydliště: Horní Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr Bačina » 6 years ago

80GHz na 2,5km? Nám to včera sundalo 80G na 600m a další na 250m šla z -30dB na -60dB. Když připočítám 7dB, které mohl spoj přitopit, tak máme 37dB útlum na 250m. Sice to byly jenom 4 minuty, ale šílenost. Nižší pásma tak nějak v pohodě. Někdy se to holt může stát. 100% dostupnost asi nikdo nezaručí.
0 x

Uživatelský avatar
ok1vaw
Příspěvky: 89
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ok1vaw » 6 years ago

Petr Bačina píše:80GHz na 2,5km? Nám to včera sundalo 80G na 600m a další na 250m šla z -30dB na -60dB. Když připočítám 7dB, které mohl spoj přitopit, tak máme 37dB útlum na 250m. Sice to byly jenom 4 minuty, ale šílenost. Nižší pásma tak nějak v pohodě. Někdy se to holt může stát. 100% dostupnost asi nikdo nezaručí.

Nechci se hádat, ale o 37dB na 250m způsobených srážkami je nesmyslný údaj. To by odpovídalo skro 120dB na km a to nemohou žádné i extrémní srážky způsobit. Jev, krátkodobě přesahující svou intenzitou monzunový déšť, což meteorologové označují jako "katastrofální lijavec". Při takové lokálně naměřené intenzitě přesahující (250mm/h) může způsobit tak 60dB/km na 80GHz. V situaci co jste naměřil by mě zajímalo zařízení a jeho přesnost měření RSSI. V každém případě by to bylo zralé na zápis do knihy rekordů.
Zajímavý článek o lijavcích a co lze čekat z hlediska intenzity je třeba tady http://www.tpuvz.cz/STUDIE/9.pdf a podobná data se naměřila i na testovacích trasách na 38GHz, co dělal ing Kvíčera a jeho tým z ČMI http://mujweb.cz/ok1vaw/kumulativni_pravdepodobnost_deste.jpg , celý článek je u mě na webu také.
Abychom se dostali do reality, tak známý graf útlumu v závislosti na intenzitě srážek a kmitočtu je tady:http://mujweb.cz/ok1vaw/utlum_na_kmitoctu.jpg

Jak již bylo psáno, cokoliv co se přihodí z hlediska srážek je pod cca 5min ročně nepredikovatelné a může dosahovat extrémních hodnot (viz články výše), proto opravdu žádný spoj nelze naplánovat na 100% dostupnost, ale něco co se jí bude pouze blížit.
0 x

Petr Bačina
Příspěvky: 1361
Registrován: 9 years ago
Bydliště: Horní Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr Bačina » 6 years ago

Spoj Sub10 E1000e s 30cm anténami (nejsou kulaté, zisk myslím 43-44dBi). Jeden spoj na 571m a druhý na 256m
Kratší: vysílací výkon kolem 0dB s ATPC, signál -29 až -31. V době slejváku si podřadil z 8PSK (4dB max) na QPSK (7dB max), maximální výkon vylezl na maximum a podle ukazatele v zařízení spadl signál na -60dB, takže stačilo myslím 4dB a rozpojil by se.
Delší: spoj spadl úplně. Během 2 minut sletěl signál z -32dB na -67dB a bylo po spoji, během zhruba 4 minut vše zase zpět a funčkní

Očividně se nemožné stalo skutečností.

Radar sice ukazuje, že to nebylo tak hrozné, ale oba spoje to položilo a v tu chvíli to byla jen stěna, neviděl jsem ani auto na parkovišti, které mám asi 10m od baráku.
radar.JPG
radar.JPG (185.42 KiB) Zobrazeno 1973 x

radar2.JPG
radar2.JPG (107.58 KiB) Zobrazeno 1973 x
0 x