Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Spoj 80GHz na 3km v horách

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
mrazek609
Příspěvky: 182
Registrován: 13 years ago

Spoj 80GHz na 3km v horách

Příspěvekod mrazek609 » 7 years ago

Prosím o radu, potřebuji nasadit spoj s kapacitou alespoň 500Mbit/s na vzdálenost necelé 3km v horách (1100m.n.m.), ideálně ještě ve volném pásmu. Vzhedem k časté námráze, hustému sněžení apod. váhám jestli 80G pásmo má vůbec smysl. Jako náhrada mě vychází jen 17GHz, ale ta na tom nebude o moc lépe.

Nemá někdo nasazen takový spoj v podobných podmínkách? Přemýšlím o AL80HP s ant. 0,6m, podle výpočtové tabulky dobrý, ale nevím jak realita.

Díky za každý názor.
0 x

kadlcikales
Příspěvky: 164
Registrován: 8 years ago
Bydliště: Zlín , Otrokovice , Kroměříž
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod kadlcikales » 7 years ago

80Ghz je na 3km už moc , v takových podmínkách , v nížinách kde jsou podmínky lepší (míň sněží , prší menší úhrn srážek) tak dostupnost takového spoje dosahuje kolem 99,5% (ale i víc) , tj nedostupnost 1 den (siklu) v roce což je ještě únosné , ale v takových horských podmínkách bych rozhodně neprovozoval 80Ghz spoj bez zálohy v nižším pásmu třeba 10Ghz záloha , ta nedostupnost v horských podmínkách na tuhle dosti velkou vzdálenost bude určitě vyšší (záleží také jaké se použijí antény) , napsal bych ale do Alcomy a zeptal se jestli to mají někde v horských podmínkách provozované a s jakou dostupností , mě by to osobně také zajmalo ....
0 x

Uživatelský avatar
Radek Úlehla
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Radek Úlehla » 7 years ago

Límec paraboly obežeň nízkovýkonovým topným kabelem a zabal tenkou izolací. Ohřeje se vzduch uvnitř paraboly a námraza se na radomu neudrží. Ovládání přes časové relé s vyčítáním teploty např. přes SDS micro.
1 x

Uživatelský avatar
Radek Úlehla
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Radek Úlehla » 7 years ago

Jinak sníh 80GHz zas tolik nevadí.
0 x

kadlcikales
Příspěvky: 164
Registrován: 8 years ago
Bydliště: Zlín , Otrokovice , Kroměříž
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod kadlcikales » 7 years ago

Radek Úlehla píše:Límec paraboly obežeň nízkovýkonovým topným kabelem a zabal tenkou izolací. Ohřeje se vzduch uvnitř paraboly a námraza se na radomu neudrží. Ovládání přes časové relé s vyčítáním teploty např. přes SDS micro.


Pokud je to provozované s takovou úpravou tak není prakticky žádný problém :D
0 x

mrazek609
Příspěvky: 182
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod mrazek609 » 7 years ago

Díky za nápad. Takže, když udržím antény čísté bez námrazy, tak by měl spoj běžet stabilně? Podle výpočtové tabulky je stabilita 99,99% (23min/rok).
S Alcomou jsem mluvil, řekl mi na rovinu, že se setkal s námrazou na anténě a spoj se rozpadl. Bohužel nemám možnost z důvodu místa na stožáru mít backup spoj.

Jak přesně umísit ten výhřev do antény? Dává se z venku paraboly a obalit nějakou hliníkovou izolační páskou? Do vnitřku antény potom jen teplotní čídlo a spínat když bude teplota k 0°C?

Díky moc.
0 x

CrazyApe
Příspěvky: 790
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod CrazyApe » 7 years ago

No ja bych to teda stavel rozhodne na 17G... Nam pri poradnem desti padaji i siklu na 600m ktere maji RSSI -37 a CINR 24 tzn signal skoro na maximu. V horach kde je kolikrat opar atd. bych to ani nezkousel stavet. Dal bych tam alfo plus a nastavil pro tyto pripady ATPC na par db do plusu... lepsi jet par minut v roce prez limit eirp nez vytapet 80tku na 3kilaky a doufat ze to pobezi.
0 x

Uživatelský avatar
midnight_man
Příspěvky: 3680
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod midnight_man » 7 years ago

Ja neviem ako vy ale tu pri 1200nm vam nepomoze ani vyhrevna špirala ked raz zacne padat a fukat ladovy dazd so snehom.....mimo to aj keby si dokazal ohriat parabolu....tak na tej trase sneh s ladom a vodou ti to zhodia.
0 x

hol
Příspěvky: 883
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod hol » 7 years ago

CrazyApe píše:No ja bych to teda stavel rozhodne na 17G... Nam pri poradnem desti padaji i siklu na 600m ktere maji RSSI -37 a CINR 24 tzn signal skoro na maximu. V horach kde je kolikrat opar atd. bych to ani nezkousel stavet. Dal bych tam alfo plus a nastavil pro tyto pripady ATPC na par db do plusu... lepsi jet par minut v roce prez limit eirp nez vytapet 80tku na 3kilaky a doufat ze to pobezi.


Siklu je proti alcome HP slaboucka, neni to uplne relevantni srovnani. Nam pri jednom total desti pad i ray 17 na 2,5km.
Jinak s horama zkusenost neni, tak do toho nebudu kecat radsi :)
0 x

DarkLogic
Příspěvky: 1315
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod DarkLogic » 7 years ago

Jednou jsem se bavil s klukama z ČRa právě na téma vyhřívání parabol, které mají na horských vysílačích. Trvdili, že se to moc neosvědčilo, resp. že to ještě někdy situaci zhoršilo. Důvodem bylo, že topení rozpouštělo sníh na vodu, ale pak se ještě více ochladilo a z vody se stal led, který vytvořil ledovou krustu a tu už topení nedokázalo rozpustit a spoj lehl.
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 7 years ago

Není jako prevence námrazy lepší používat moderní spreje? Kdybych si tam vzpomenul ... teflon to nebude. Ale měli jsme jeden spoj tak pitomým směrem, že když sněžilo, tak zásadně přesně na něj. Usazovalo se to na něm, postupně mrzlo. Po nastříkání se to tam neudrží a ani nestihne zmrznout. Pravda, každý rok se to muselo obnovovat.
Šlo ovšem spíš o nížinu ... porovnávat s prostředím hor si netroufám.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

Uživatelský avatar
ok1vaw
Příspěvky: 89
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ok1vaw » 7 years ago

Doporučení pro výpočty (ITU REC P.530-16 a ostatní přidružené ITU R) co se týká útlumem srážek (které jsou v podstatě dominantní pro 80GHz) počítá jenom s událostmi krátkého časového horizontu (0.01% času roku) a ty se případně ještě dají přepočítat na interval od 1% až do 0.001% času. Překvapivě v těchto horizontech je jedno, je-li spoj na horách nebo v nížině, hodnoty krátkodobých (extrémních) intenzit strážek jsou stejné.
Pro spoj na 3km a cca 85GHz mi vychází výpočtem při vertikální polarizaci pro 0.01% nedostupnost přídatný útlum trasy daný srážkami minimálně 35.8dB, pro 0.001% času 57.5dB oproti ideálním podmínkám šíření. Za ideálních podmínek je schopen spoj s 2x 60cm parabolami a 20dBm výkonu vysílače na přijímací straně protistanice pro 3km dosáhnout úrovně až -19dBm !!!!! (což stále nad úrovní přebuzení vstupu přijímače - proto je nutno bezpodmínečně používat ATPC, jinak hrozí poškození vstupu přijímače). Vyzařovaný EIRP výkon pro 20dBm TX je obrovský, s 51dB ziskem antény je EIRP=71dBm, což je asi 10kW!!. Takový výkon lze přirovnat v EIRP k výkonu spoje s vysílačem s 20dBm v 11GHz s 4m parabolou!!! Za ideálních podmínek lze v pásmu E dosahovat opravdu velkých vzdáleností, čemuž odpovídá i radioamatérský rekord v pásmu E přes 300km.
Rezerva na únik vychází u AL80HP na 3km s 60cm anténami pro 1GBs asi 45dB, což někde mezi úrovní 99.99% a 99.999% dostupnosti, pro nejmenší rychlost je rezerva ještě o 5-6dB lepší a tím lepší i dostupnost. Vliv útlumu deště je v tomto případě dominantní faktor, kde i 45dB rezervy při extrémních podmínkách nemusí stačit.

Co způsobí námraza na anténě na 80GHz není jednoduchá otázka, částečně to bude tlumit, ale může to i vychýlit hlavní lalok a je to dost nevyzpytatelné, obdobně tak mokrý sníh nalepený na radomu antény, takže čistá anténa je jistota.
0 x

Uživatelský avatar
Radek Úlehla
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Radek Úlehla » 7 years ago

Ideálná cesta je k té 80GHz postavit zálohu na 5/10GHz podle typu zálohovaného provozu.
0 x

Uživatelský avatar
Radek Úlehla
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Radek Úlehla » 7 years ago

DarkLogic píše:Jednou jsem se bavil s klukama z ČRa právě na téma vyhřívání parabol, které mají na horských vysílačích. Trvdili, že se to moc neosvědčilo, resp. že to ještě někdy situaci zhoršilo. Důvodem bylo, že topení rozpouštělo sníh na vodu, ale pak se ještě více ochladilo a z vody se stal led, který vytvořil ledovou krustu a tu už topení nedokázalo rozpustit a spoj lehl.


Jinak řečeno, je to o správné regulaci. Nemá smysl topit, když je trvale pod -10°C. Nejrizikovější jsou právě teploty těsně pod nulou, kdy z nebe padá voda a namrzá až při dopadu.
0 x

Peyrak
Příspěvky: 1588
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Peyrak » 7 years ago

jednou jsem to viděl a byla na to použitá regulace Eberle co se používá na regulaci topných kabelů třeba v okapech, má to teplotní a vlhkostní čidlo, na té anténě je maximálně vrstvička jinovatky, jinak nic
0 x