Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Jsem sám komu časem vadnou wifi karty? Tuší někdo proč vlastně?

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
frr
Příspěvky: 7
Registrován: 7 years ago

Jsem sám komu časem vadnou wifi karty? Tuší někdo proč vlastně?

Příspěvekod frr » 7 years ago

Dobrý den vespolek,

odhadem jsou tu lidi, kterým projde rukama hodně wifi hardwaru.
Tak mě napadlo, že bych se tu mohl zeptat...

Já nejsem WISP, v zaměstnání občas řeším wifinu ve fanless průmyslových počítačích.
Takže spíš než střídání teplot a vlhkostí mě trápí obecně vyšší teplota a všelijaké divné antény. Někdy interní, někdy bastlené externí apod. Spíš než o maximální průchodnost s pevnými anténami řeším pokrytí prostoru a co nejméně výpadkové spojení pro mobilní koncové stanice. Spolehlivost. Snažím se v tom trochu zorientovat, s jistou obecnou znalostí anténní techniky, PC HW, počítačových síťovin atd.

Za těch pár let, co jsou na trhu MiniPCI-e WiFi karty, nám jich prošlo rukama a skladem pár desítek kusů. Na poměry WISPů to není mnoho. Předtím pár kusů MiniPCI, ale to už je dávno... V MiniPCI-e jsem viděl nějaké intelky, tu a tam Realtek nebo Ralink, co zrovna číňani dodali ke svým počítačům. Mému srdci nejmilejší je Atheros, ale ten vztah je trochu bolestný :-) Snažím se držet skladem nějaké atherosové karty - snažím se vyzkoušet si konkrétní model a držet se ho. Na začátku (4-5 let zpátky) jsem si spálil prsty o SparkLan WPEA121N, pak jsem se držel UBNT SR71-e - ta docela ujde. A teď zkouším Compex WLE200NX, což je prakticky referenční design XB92, na první pohled shodný plošák, jako SR71-e. Plus jsem potkal trochu svéráznou ale velice zajímavou ACčkovou kartu s Realtekem RTL8821AE. Po zkušenostech se SparkLANem se snažím, aby se wifina nesmažila ve vlastní šťávě. Dokonce jsem v konkrétní větší zakázce před nějakou dobou přidal malé větráky speciálně pro wifinu. Přesto mi dosavadní statistika říká, že Atheros i další značky mají jednoznačný sklon:

Wifi rádia časem vadnou. RX síla signálu hlášená rádiem postupně v průběhu měsíců provozu slábne, až je RX třeba o 20 dB slabší, než u nové karty - v tu chvíli uživatel wifi kartu reklamuje, že už není použitelná, protože neustále padá spojení.

Pravda je, že ukazatel síly signálu není moc spolehlivý, hlášená síla signálu (jak klient vidí AP) kolísá klidně v rozmezí 6-10 dB aniž by se klient v prostoru pohnul - ale pokud porovnávám různé karty "za jinak stejných okolností" a nechám klientskou stanici po zapnutí pár minut ustálit, a hodnoty chvíli pozoruji, má výsledné číslo docela dobrou vypovídací hodnotu.

Koukal jsem, z čeho se rádio (wifi karta) vlastně skládá. Je to vlastně téměř jednočip. Jediný plátek křemíku obsahuje PCI rozhraní, klidně dvě-tři ARMová jádra, MAC vrstvu a většinu rádiové cesty (RX i TX, to celé klidně ve dvou až třech kanálech kvůli MIMO). Zvlášť je jenom poměrně hloupý čip, kterému se tuším říká RF Front End.

Pokud se týče rádiové části integrované v tom velikém jednočipu, podle dostupných informací se (minimálně v RX směru) nejedná o konvenční superhet: vstup je analogově vzorkován do banky analogové paměti pro pár vzorků, vzorkován konkrétní frekvencí vhodně zvolenou tak, aby díky "aliasingu" ve vzorcích hezky vyvstala mezifrekvence. Na té sekvenční analogové RAMce pak pracuje jakýsi hardwarový hřebenový filtr... vlastně je to chytře postavená analogie superhetu v diskretní časové doméně. Pořád je tam PLL syntezátor "frekvence lokálního oscilátoru", ale klasické směšování je nahrazeno rychlým vzorkováním se záměrným aliasingem, a následně filtrace v diskrétním čase (a co nejdřív ADC a pak už DSP demodulátor). V TX směru nevím jistě, ale tipnul bych to na skoro přímý DAC výstup generující nosnou včetně modulace.

U starších karet s podporou a/b/g, pokud měly dva anténní porty, býval na výstupu přepínač anténních portů (antenna diversity). U moderních MIMO karet (n/ac) má každý RX/TX chain svůj vlastní nezávislý "front-end" čip. Označení front-end považuji za trochu nadnesené, vzhledem k tomu že se jedná v zásadě o PA, LNA a přepínač RX/TX (ovládaný "velkým" jednočipem).

No a teď otázka = proč tohle vlatně píšu: netušíte, co přesně v těch kartách časem vadne? Zničí se postupně teplem něco ve "front end" PA/LNA čipech? Nebo snad zvadne RX přímo na jednočipu? Nebo se mu rozsype něco v PLL syntezátoru hodin pro RX vzorkování? Ztratí časem kapacitu nějaká MLCC keramika, blokující na kartě napájení? Dá se proti tomu něco dělat?

Nebyl jsem si zrovna dvakrát jistý, jak v konkrétních případech vypadá PSV našich antén. Něco jsem měl nasimulováno ve 4nec2, ale to je jenom simulace. Nakonec jsem si postavil směrovou odbočnici s diodovým detektorem (pro pásmo 5 GHz) a jsem o něco víc v klidu: trochu jsem si ty mikrovlny "ohmatal" a ohledně samotné antény se odbočnice tváří docela spokojeně. Stejně mi pak ale vrtá hlavou, že odbočnicí nedokážu změřit chování (PSV na anténním portu rádia) celé signálové cesty v sestaveném počítači, když se uplatní případná zemní smyčka mezi pigtailem, šasi a držákem antény... prostě to nejde měřit "in circuit". A taky váhám, jestli má cenu třeba zkracovat pigtaily na míru - sice tím získám v pásmu 5 GHz klidně 10 dB hlášené RX síly signálu, ale "zostřím" jakýkoli problém s přizpůsobením antény, protože případný odraz bude taky o těch 10 dB míň utlumen, vlastně možná spíš o 20 dB, protože tím pigtailem proběhne tam a zpátky... A v kontextu těchto úvah mi vrtá hlavou... má případná energie vrácená odrazem od antény zhoubný vliv na RX (LNA)? Nedostane nafackováno spíš výkonový konec v TX směru (PA)?

Spousta dobrých otázek, ale žádné odpovědi. Škoda že wifi karta neumí PSV měřit interně. Předem díky za libovolnou reakci.
0 x

Uživatelský avatar
stouracpetr
Příspěvky: 623
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod stouracpetr » 7 years ago

Pro dalsi badani bych spise doporucil neco takovehoto

http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=di ... z&_sacat=0
0 x

frr
Příspěvky: 7
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod frr » 7 years ago

Tam je pár povedených kousků, díky za tip :-) V tuto chvíli mi zaměstnavatel tuhle hračku asi nekoupí, ale kdyby vyvstala potřeba koukat na to přesněji, už vím kam se obrátit :-)
Mhmm... koukal jsem nedávno na AirView od UBNT... škoda že to na MIMO rádiu nejde zařídit dvoukanálově a skreslit nezávislé snímky ze dvou anténních portů do jednoho obrazu. K tomu šumový generátor nebo rozmítaný generátor sínusu a byl by PSV analyzátor jako fík.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 7 years ago

nevšim sem si že by něco vadlo ( nemáš fixnutej tx power přes limit karty? pak skutečně tak nějak vadnou )

nevšim sem si že by signál kolísal o 6-10dB ( jaký zmetkový antény používáš? )

nevšim sem si že by jakákoliv Nková karta v průběhu několika měsíců klesla o 20dB a když tak ne RX. Na Nkový kartě sem nikdy neviděl odejít RX tak jak se dělo u preN karet pokud vysloveně neprošlo kartou přepětí. TX odcházeli pouze špatnou výrobou.

a jako sorry ale kdo dneska používá koaxy a karty do slotů?... no dělat pro mě tak už seš na pracáku :) . Na trhu je tuna řešení s boxy u antén kde absence koaxu a mnohdy totálně bezkoaxová metoda nebo je tam aspoň nutno použít 10cm pigtailu dostává úplně jinej rozměr a kvalitu a hlavně nemusíš řešit tyhle kraviny.

No a hlavně jestli to připojuješ na panelový anteny typu elbox (která sem našel na webu odkud je ten obrázek) a podobný tak se těm signálům nedivim :-) a vůbec se nedivim tomu že to kolísá o 6-10dB :-D
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

frr
Příspěvky: 7
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod frr » 7 years ago

Ano ano ano díky, přesně takovou reakci jsem potřeboval. Bez legrace.

Ano bylo by super, mít rádio integrované s anténou a dál to neřešit. Což by v tomto případě znamenalo, vystrčit z počítače USB dongle. Což z různých důvodů neskousne zákazník (jako hlavní důvod osobně uznávám mechanickou robustnost a nevhodně umístěné USB porty). Správně by to měl řešit výrobce počítače, ale to byste musel znát jejich přístup. Dodají wifinu kterou zrovna koupí v Taipeji na ulici v krámě s přebytky a k ní pigtail tenký jako vlas, s feritovou perlou a normálním SMA konektorem. Jestli zákazník potřebuje 2.4 nebo 5 GHz, to nikdo moc neřeší. A dlouhodobou opakovanou dodatelnost, aby šlo používat v průběhu let stále tentýž image OS, to už vůbec nikoho nezajímá - u té wifiny. A protože je uvnitř počítačů krutě málo místa, připadají v úvahu prakticky výhradně karty s U.FL, těžko s MMCX (který se na MiniPCI-e moc neprosadil, dělá to jenom Mikrotik na svých single-band rádiích). Pokud nechcete zkracovat pigtaily, musíte je uvnitř "naformovat" do serpentin - a když moc utáhnete nějaké koleno, hned vidíte úbytek signálu. "Choose your poison." Z druhé strany někteří zákazníci ždímou z karty každý decibel RX SNR, protože pokrytí na place je problematické.

Ohledně kolísání síly signálu: tohle nejsou kultivovaná stand-alone all-in-one WISP rádia. Tohle jsou MiniPCI-e karty, na které kouká skrz ovladač "někde sehnaný" (málokdy od výrobce karty) v lepším případě utilita od výrobce wifi čipu (naposled ACU pod Windows XP), v horším případě standardní Windowsí supplicant nebo nějaká 3rd-party appka - našel jsem jedinou, která ukazuje aspoň "teploměr" cejchovaný v dB (gadget do Windows 7), pokud nechci provozovat kvůli banální indikaci síly signálu Inssider. Ovladač nebo snad firmware vzorkují reportovanou sílu signálu jednou za kdovíjak dlouho. A technicky jsou zřejmě k dispozici dvě čísla o síle signálu, zjišťovaná dvěma způsoby:
a) základní průběžná "síla" pro právě asociované AP
b) na přání úroveň signálu zjištěná "skenem" pásma. Teoreticky přesnější, prakticky to u mnoha výrobců (pod Windows!) nefunguje správně, nebo s mnohem delší vzorkovací periodou apod.

Posuzovaný počítač stojí v labu na stole, kolem něj jsou v různé vzdálenosti kovové předměty v různé prostorové orientaci. V téže místnosti svítí APčko. Venkovní anténa připojená přímo na RSMA pigtail, byť je to třeba lambda/4 proutek, je z hlediska elektrické jakosti a příjmových vlastností obvykle jasně *lepší* řešení, než cosi zabudovaného uvnitř pod krytem. Výkon AP je nastavený tak, aby klient viděl okolo -50 dBmW (což je, pravda, už trochu na horní hraně).

S konstantním výkonem vysílá snad jenom AP svoje beacony, na klientu je "TX power" ve skutečnosti maximální hodnota, reálně si klient šteluje TX podle potřeby, zjevně po nějaké dohodě s AP (nebo snad na základě jednosměrné informace o RX úrovni jeho beaconů). Podle výpisu v ACU to vypadá tak, že máte nastavený strop TX výkonu 40 mW, ale reálně karta jede v labu na stole 4 mW - což i odpovídá pozorování na odposlechu z odbočnice ve "forward" směru". Chci říct, že "síla signálu" není moc dobře definovaný pojem. Je tu síla, kterou AP vysílá beacony, nevím jak normální traffic, kterého "v klidu" moc neteče (na hlášenou sílu signálu na klientu má jistý stabilizující vliv, když pustím třeba jenom dlouhý ping). Klient určitě zná sílu signálu per packet, to je jeden ze základních principů fungování wifi (štelování RX podle detekované preambule). = těžko říct, jak ovladač nebo firmware na klientu odvozuje hlášenou sílu signálu - každopádně u Atherosu to takto kolísá, v originální utilitě ACU pod XPe, ovladač je poslední, který ACU obsahoval (9.x). Fakt je, že jsem měl nedávno na stole nějaké stroje s Ralinkem pod Win7 (WES7) a sílu signálu jsem četl gadgetem "Xirrus", který jsem původně vnímal jako slabou náhražku za ACU - a Xirrus hlásil sílu signálu asociovaného AP v podstatě naprosto stabilní. => takže je možné, že Atheros + ACU + firmware od UBNT (ale předtím SparkLan to samé) není úplně šťastná kombinace :-) Přinejmenším z hlediska reportování síly signálu. Co se týče reálného provozu, není to vůbec špatné.

Ano, antény jsou duchařina, a šmír ve starých konektorech není sranda (ačkoli při 40-100 mW ještě PIM teoreticky není takový problém). A jak se chová PSV když na anténu za provozu šmatám rukama, povoluju/utahuju RSMA apod., to mi odbočnice s detektorem názorně ukázala. Ale i když postavím celou signálovou cestu z nových čistých součástek a utáhnu konektory, a ten klientský počítač stojí na místě na stole, to kolísání je prostě tam. Asi Atheros, nebo windowsy...

Možná jsem si postupně odpověděl sám... každopádně díky za tuto debatu.
0 x

Bartolomej89
Příspěvky: 14
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod Bartolomej89 » 7 years ago

Karty by vedeli merat PSV, len v komercnom hardware za par drobnych je to vhladom na cenu produktu nerealne. To, ze to nevedia moze byt len otazkou riesenia v ovladaci a samozrejme kalibracie.
http://www.analog.com/media/en/technica ... ystems.pdf
Mam taky dojem, ze Broadcomy su vybavene takym meranim ako je v odkaze, aspon co som to pred niekolkymi rokmi pozeral. Ralinky meraju VSWR nepriamo, maju na to signal TSSI. Da sa to najst v kode ovladaca. Treba dohladat patenty, ktore sa tym zaoberaju. Kazda firma ma ine riesenie merania. Vadnutie na strane Rx moze byt sposobene optimalizaciou Gain Rx predzosilovaca, pripadne Mixera a to pre kazdy update ovladaca. Na optimalizacii si davaju zalezat hlavne firemne ovladace, na rozdiel od tzv.generickych ovladacov Windows. Pokial pouzivam cele roky rovnaky ovladac, tak som ziadne vadnutie nezaregistroval.
Vykon Tx moze byt v modernych kartach nastavovany pre kazdu parovu modulacnu dvojicu osobitne, to asi preto aby sa na prijimaci dosahovali lepsie hodnoty SNR. Pre DSSS/CCK byva vykon zdvihnuty o +4dBm oproti OFDM zrejme kvoli moznosti vyuzit maximum na spektralnej maske a tiez aj spolahlivosti.
0 x

pixall
Příspěvky: 124
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod pixall » 7 years ago

Pridavam sa k tomu co napisal kolega nado mnou, ze TX kolise predovsetkym kvoli prepinaniu TX modulacie - cim vyssia (narocnejsia) modulacia, tym nizsi TX power sa pouziva. Rozdiel medzi najvyssou a najnizsou modulaciou byva plusminus 6db. Automaticke regulovanie TX power z nejakych inych dovodov (napriklad kvoli tomu ze by pre komunikaciu stacil aj nizsi vykon) sa u WiFi spravidla nenosi.
0 x

Uživatelský avatar
ok1vaw
Příspěvky: 89
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ok1vaw » 7 years ago

Je nutné vzít v úvahu, že Wifi věci jsou stavěné lowcost a ne jako měřák, a co není nutné tam výrobci nedají. Měření PSV na výstupu zařízení je věc obvodově řešitelná vcelku triviálně přes vhodně konstruovanou odbočnici a vhodným monitorováním/porovnáním přímého a odraženého signálu, resp. jeho obálky.
Ten článek v odkazu je o měření obálky vysílaného signálu před koncovým stupněm a za koncovým stupněm. Toto měření se používá při aplikaci predistorze, kdy se signál ve vysílači digitálně předzkreslí opačnou charakteristikou (expanze) než zkresluje koncový stupeň (komprese). Ve výsledku je lepší maska vysílaného spektra a možnost vysílat vyšší výkon, takže v této souvislosti je to kanón na vrabce.

Existují vcelku běžné detektory nebo i logaritmické, které umí měřit nejen amplitudu, ale i porovnat vzájemnou fázi signálů (vysílaný/odražený), jako např. AD8302, takže s jejich pomocí lze změřit činitel odrazu antény nebo jiného obvodu i vektorově. Tento způsob měření se používá na vysílačích základnových stanic GSM poměrně běžně jako ochrana tranzistorů v koncových stupních před odpojením antény nebo její závadou.
0 x

GRFS
Příspěvky: 667
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod GRFS » 7 years ago

frr píše:a šmír ve starých konektorech není sranda (ačkoli při 40-100 mW ještě PIM teoreticky není takový problém). A jak se chová PSV když na anténu za provozu šmatám rukama, povoluju/utahuju RSMA apod., to mi odbočnice s detektorem názorně ukázala...


Podle meho nazoru je u PIM treba rozlisovat 2 veci. Jedna je PIM na konektorech a kabelazi na vlastnim systemu, nez signal opusti antenu a pak je druha vec, PIM na urovni blizkeho pole v okoli anteny. A tam se muze projevovat i spousta dalsich zdroju. Specialne na WiFi je toho dnes mraky okolo nas a zarizeni jsou schopne davat vykony bezne okolo 30dBm do relativne ziskovych anten. Podstatne ziskovejsich, s ohledem na rozmery, nez je tomu treba u LTE 800. Obecne sireni signalu indoor, je vice ovlivnovano chybou na odrazech, depolarizaci atp. Cili kolisani signalu u wifi stroje, ktery sedi nekde doma na stole, bych uplne nebral jako neco, co nemuze existovat. Jina vec je, proc jsou tam tak vyrazne uniky/urovnove ztraty. To muze souviset uz s konkretni situaci a provedenim.
0 x
A0 = 92,4+20log(d0*f)
Art = A0+Ap+(-Gtx–Grx)
nr = nv-Art

hol
Příspěvky: 883
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod hol » 7 years ago

My mame na spouste mist jeste coaxy, ale ne ty tenky predkonektorovany sunty, ale poradny tlusty s rucne varenejma N konektorama a nepozorujem zasadni problem ani s prenosem ani s vadama karet. Nijak to po montazi nemerime.

Ma to sve vyhody i nevyhody, ktery jsou OT, ale rozhodne nebyl duvod to plosne opustit a prejit na boxy...ktery davame pochopitelne taky.

Jediny, kde nam pomerne hodne RB jak pisete zvadlo, tak byly Maxlink boxovy anteny. RB v Maxlink boxovce starej 3 a vice let, je vadnej RB, bohuzel. Vetsinou disproporce signalu na chainech a bezduvodne padani ccq pri zatezi. A to ve vsech pripadech snizujeme vykon na cca 60 signalu, evidetne to nepomaha.
0 x

frr
Příspěvky: 7
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod frr » 5 years ago

Jenom si po roce postesknu: vyskytl se mi už druhý počítač (asi ze třiceti) který "žere wifi karty". Zkoušel jsem měnit pigtal za nový v původní délce 25 cm (pár pigtailů jsem před časem zkrátil a trochu mi lepilo, že jsem tím o ušetřený útlum zviditelnil nepřizpůsobení antény), měnily se samozřejmě wifi karty, taky anténky, čistil jsem konektory... přesto už mám v servisu druhý počítač, kde wifi karta po výměně přežije dva dny. V předchozím kusu to byly dva týdny. Na wifi kartu fouká malý ventilátor. Koukal jsem skopem na 3.3V pro MiniPCI-e slot a nevidím tam nic závadného. To mě podrž... Dalších asi 25 kusů počítačů tenhle problém nemá.
0 x

Matess
Příspěvky: 322
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Matess » 5 years ago

uz jsem mel par wifi karet, ktere scanuji bez problemu ale k nicemu se nepripoji a kdyz po nich chci ap tak je nechytnu. Ale nepozoroval jsem to postupne... spise z niceho nic a je po ni.
0 x

Bartolomej89
Příspěvky: 14
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod Bartolomej89 » 5 years ago

Za ten rok by sa dalo predpokladat, ze to uz budete mat vyriesene a pridete aspon na to, ze Rx/Tx viac streamovej karty je mozne nastavovat samostatne. Nehledne na to, ze to skumate snad aj viac ako 10 rokov. Asi by bolo vhodne si ujasnit aky signal vidite ked mate dvoj a viac streamovu kartu. Z ktorej anteny? Prvej, druhej, tretej...? Je to signal okamzity, alebo priemerovany? Mate vobec nejake udelatko, ktore vam ukazuje signal pre konkretnu modulaciu na Tx a na Rx?
0 x

frr
Příspěvky: 7
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod frr » 5 years ago

Ono pod XPčkama toho moc nezjistíte. Jste vděčnej za to že máte pro Atheros vůbec nějaké drivery a ACU utilitu, která je o ligu schopnější než Windowsí supplicant v systrayi. V režimu 802.11a shůry daném funguje jenom jeden RX/TX chain, možnost volby nemáte. A popravdě mám pár zkušeností, kde jsem 802.11n MIMO mohl použít, ale kvůli všelijakým problémům byl řešením ústup na 802.11a. Prostě se Ačko chovalo líp.
Asi se budu muset konečně kousnout a rozchodit si to po letech znovu pod Linuxem. Jedna věc je nainstalovat Debian apod., a něco dost jiného je dohledat patche, které vykostí CRDA. Fakt je že v klientském režimu CRDA tolik nesmrdí jako v režimu AP. A OpenWRT to má vyřešené zabalené s mašličkou, pokud se nepletu. Akorát že zase OpenWRT už je na grafické aplikace myslím trochu nepraktické.
Taky bych ty vadné karty mohl vrazit do nějakého Mikrotiku a prohmatat je klikacím způsobem v RouterOS... což má omezenou vypovídací hodnotu.
Prostě reálné a rychlé řešení je zahodit vadnou kartu a dát novou. A když se vymění 2x po tejdnu tak je něco špatně v počítači :-(
Zatím co jsem viděl hotová indikátorová udělátka na "měření wifi" (hardwarová) tak to nemělo výrazně lepší vypovídací hodnotu než PCčko s nějakým skenovacím softwarem (často naopak hodnotu výrazně horší).
0 x

Bartolomej89
Příspěvky: 14
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod Bartolomej89 » 5 years ago

To budete mat tazke. Problemy s kartami na Windowse nieje mozne odladovat v inom OS, kedze to ma inak napisany ovladac. Jedine, ze by ste zvolil hardware, ktorý ma otvorene ovladace a skompiloval si ich pre OS v ktorom to potrebujete prevadzkovat. To je potom mozne si naprogramovat aj vlastnu utilitu pre meranie a nespoliehat sa na ACU.
viď napr:
https://ctrlv.cz/hrb3
https://ctrlv.cz/FxEz
https://ctrlv.cz/KkLf
0 x