Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Odrušovací kryt SEXTANT (SXT)

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Re: Odrušovací kryt SEXTANT (SXT)

Příspěvekod honzam » 7 years ago

Měl jsi to rozdělaný ten DiscLite? Foto uvnitř http://cdr.pl/p5671,mikrotik-routerboar ... 5-dbm.html
Právě když jsem to viděl a RBčko je v podstatě vzadu za anténu tak to bude brát veškerej bordel zezadu. LHG nasazujeme dost a jeví se mě to jako lepší klient.
Umístění elektroniky v čele antény si myslím že je výhodnější
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 7 years ago

ajo sorry, nějak sem si splet antenu. Je to jak píšeš.

Elektronika je mi fuk kde je. Podle různých hokus pokusů záleží spíš na odstínění antény/ozařovače než elektroniky.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 5 years ago

trochu to ozivim, pouziva nekdo aktualne stinici kryty?

https://www.discomp.cz/csat-20rfsxt-dm6 ... 87668.html
https://www.discomp.cz/csat-rfsxt-econo ... 65523.html

Zvazujeme na jedno misto, kde mame vice anten pro sektory kvuli lepsimu odruseni. Maji ty kryty meritelne lepsi fungovani?

(horny zde nedavaji ekonomicky smysl)

diky
1 x

jirina.ce
Příspěvky: 16
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod jirina.ce » 5 years ago

No jednoho dne roku 2018 se povedlo testovat u nového klienta několik antén, protože ho to také zajímalo:
- POP Radiant 15 s RB912 výkon 10dBm vzdálenost 2km.
- propustnost = průměr 10 ti po sobě jdoucích testů na rychlost.cz

na straně klienta:
LHG zisk -64dBm reálná propustnost 38Mbits (boční rušení cca 45° od osy - konkurence o 9dB slabší)
RB Disc zisk -65dBm reálná propustnost 45Mbits (boční rušení cca 45° od osy - konkurence o 12dB slabší)
Sextant zisk -69dBm reálná propustnost 12Mbits (boční rušení cca 45° od osy - konkurence o 7dB slabší)
SXT zisk -71dBm reálná propustnost 8Mbits (boční rušení cca 45° od osy - konkurence o 2dB slabší)
JRC24 zisk -62dBm reálná propustnost 46Mbits (boční rušení cca 45° od osy - konkurence o 15dB slabší)
JRC24EXT zisk -63dBm reálná propustnost 49Mbits (boční rušení cca 45° od osy - konkurence o 17dB slabší)
Parabola Šťourač zisk -63dBm reálná propustnost 48Mbits (boční rušení cca 45° od osy - konkurence o 19dB slabší)

Je vidět že Sextant, SXT a částečně i LHG jsou jaksi pro toto použití nevhodné... LHG na POP nedáváme, znatelně ruší a je rušen blízkými sektory.
Konstrukce RB Disc není výmysl mikrotiku, je to radioamatérská anténa která je pro svoji funkčnost i jednoduchost u některých mikrovlnařů dost oblíbená, více ví RYS, ten mne k ní přivedl už v roce 2005.

Pokud máš v těch sextantech RB911, kuchni je a použij do JRC antén, pokud máš RB711 schoď to rovnou ze střechy na zem...

Pokud chceš opravdu dobrý a levný spoj, levnou JRC kup na aukru (300-500,-), kup si z IP media Upgrade kit (750,-) a ALU box (500,-), do ALU uděláš díru jako je v origo BOXu... Po letech zkušeností doporučuju dát ALUbox panty nahoru a díru na ozařovač v takto orientované krabici udělat vlevo dole (jako origo JRCALUBOX ale panty nahoru), zjistíš proč, až na sloupu otevřeš víko ;)

Na díry v aluboxu si kup ucpávky na díry na průchodky M16.

Límec se dá také dodělat. Koupíš 6x 12cm dlouhé M5 a tím odsadíš radom, mezi parabolu a radom obtočíš 7-10 cm široký pás hliníkového plechu tl. 0,5-0,7mm a dole to snýtuješ. Pak ty 12cm M5 dotáhneš. Takhle upravená anténa funguje bezvadně, jen na frekvencích pod 5400 dochází k značnému zhoršení PSV a snížení zisku. U nás je toto pásmo beztak na ven nepoužitelné.

Fantazii se meze nekladou...:
http://celanet.cz/ISPforum/DSCF2449.jpg
http://celanet.cz/ISPforum/DSCF5763.jpg
http://celanet.cz/ISPforum/DSCF5779.jpg
(fotky jsou z roku 2009 a 2014)

PS. Sextant se dá po přidání plechu použít jen jako 15° sektor, doplní se o RB411AH s R52n a je z něj skvělý ouzký sektor mezi body Hvězdonetu...
2 x

jirina.ce
Příspěvky: 16
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod jirina.ce » 5 years ago

basty píše:trochu to ozivim, pouziva nekdo aktualne stinici kryty?

https://www.discomp.cz/csat-20rfsxt-dm6 ... 87668.html
https://www.discomp.cz/csat-rfsxt-econo ... 65523.html

Zvazujeme na jedno misto, kde mame vice anten pro sektory kvuli lepsimu odruseni. Maji ty kryty meritelne lepsi fungovani?

(horny zde nedavaji ekonomicky smysl)

diky


Určitě se SXTSQ s kryty budou méně rušit na témže POPu mezi sebou... Ale musíš je dát do stejné roviny na výložníky... dávat je nad sebou nemá smysl... Nám to pomohlo.
0 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 5 years ago

Ok, ty výrazy budou se méně, více, lepší, horší jsou na nic. Mohl by se prosím někdo, kde se trochu více zabýval vzájemným rušením dvou těsně sousedících AP vyjádřit o kolik se to zlepšilo? Úplně nejlepší by bylo třeba: před nasazením krytů se slyšely 2 ks SA5 s distancí 150cm vzájemně na -40 (i méně, což je třeba případ, kdy se to namontuje bez dalšího laborování), po zakrytování to kleslo na -60 (to je asi sen, ale třeba ne). Třeba mě by to docela zajímalo, protože není zrovna vždy možnost namontovat to druhé za roh nebo tak nějak. I pouhé změření dvou fungujících/sousedních SXTček AP nebo jiných v reálu by asi udělalo dobrý obrázek, čeho se dá dosáhnout, když se to umí a chce. Dík, mpcz, 5apr2019
0 x

jirina.ce
Příspěvky: 16
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod jirina.ce » 5 years ago

mpcz píše:Ok, ty výrazy budou se méně, více, lepší, horší jsou na nic. Mohl by se prosím někdo, kde se trochu více zabýval vzájemným rušením dvou těsně sousedících AP vyjádřit o kolik se to zlepšilo? Úplně nejlepší by bylo třeba: před nasazením krytů se slyšely 2 ks SA5 s distancí 150cm vzájemně na -40 (i méně, což je třeba případ, kdy se to namontuje bez dalšího laborování), po zakrytování to kleslo na -60 (to je asi sen, ale třeba ne). Třeba mě by to docela zajímalo, protože není zrovna vždy možnost namontovat to druhé za roh nebo tak nějak. I pouhé změření dvou fungujících/sousedních SXTček AP nebo jiných v reálu by asi udělalo dobrý obrázek, čeho se dá dosáhnout, když se to umí a chce. Dík, mpcz, 5apr2019


To ti zjistím cca. za 14 dní. Budu sundavat SRD SXT a budou k dispozici dva stínící plechy z IPmedia. Doma to pošlu směrem do pole jednou S a podruhé BEZ plechů a uvidíme hned. SA5 je teď taky dost po tom co se všude překotně mění za Horny...
Jednou mně dokonce chytl rapl a šla jsem si změřit vyzařovák JRC24Ext MiMo na pole... dost to pak pomohlo při hledání vzájemných poloh antén na POPu. Dvě směrovky míří od sebe s rozdílem 6° a když jsem dělala pokus, při PA default na RB912 se slyšely pouhých -67dBm... za provozu +- 3dBm legálně se slyší za -86dBm, což považuji za hodně slušné.
1 x

Pintero
Příspěvky: 1352
Registrován: 17 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Pintero » 5 years ago

Směrovky co míří směrem do pole nejspíš nikdo neřeší. Problém je site na sídlišti a odrazy od okolních paneláků, tam moc nepomáhají ani úzký horny.
0 x