Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Spoj na 3 km

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
Uživatelský avatar
Petr S.
Příspěvky: 795
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Spoj na 3 km

Příspěvekod Petr S. » 7 years ago

Ahoj,

potřeboval bych realizovat spoj na cca 3 km - nyní postavený na Nanobridge M5 - volný kanál ale protáhnu tam jen maximálně 60-70 megabit. Potřeboval bych z toho dostat tak 100-150 megabit. Stávající spoj jede na 60db, a 90-100 procent CCQ. Takže je otázka co použít, napadli mě dvě varianty:

1) https://www.i4wifi.cz/Paterni-spoje/Pow ... 8-dBi.html

2) https://www.i4wifi.cz/Paterni-spoje/Air ... t-LAN.html a k tomu nějakou asi Rocket Dish https://www.i4wifi.cz/_d1541.html


Ale na oboje jsem tu nenašel zrovna super reference. Ale třeba se to s novým firmwarem spravilo? Nebo jestli byste doporučili něco úplně jiného? Jediný problém je, že by bylo vhodné zachovat nějakou menší velikost a hmotnost - jedna anténa je na kostele za dřevěnými žaluziemi a nemůžu tam tak úplně dělat nějaký extra bytelný uchycení...

Díky moc.
1 x
..:: DobraSit.cz ::..

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 7 years ago

Na PowerBridge M10 by som hned zabudol, viac ako 100Mbit cez to nepretiahnes nakolko to ma len 100Mbit ether, linkova rychlost na WLAN je vyssia ale je ti to prd platne. Pokial mas fakt volny kanal tak urcite by som skusil bud ten AirFiber 5x, alebo Rocket AC - oboje vies primontovat na RocketDish parabolu alebo nejake jirousky. Alebo si rovno kup to zlacnene Alfoplus 17Ghz :lol:
0 x

Uživatelský avatar
3com
Příspěvky: 627
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod 3com » 7 years ago

Tady není co řešit... Pokud má jít o PTP spoj a je opravdu frekvence nezarušena tak vyměnit za: UBNT PowerBeam5 AC ISO 300mm to z toho výtahne max... Pokud to má být bráno profesionálně s výhledem do budoucna tak profi spoj 17GHz. A na ubnt hračky zapomenout.....
0 x

Uživatelský avatar
Petr S.
Příspěvky: 795
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr S. » 7 years ago

Mas s tim spatne zkusenosti?

Kolik myslis ze realne vytahnu z toho ac spoje na tuhle vzdalenost pri 20 mhz kanalu?

Diky moc.
0 x
..:: DobraSit.cz ::..

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 7 years ago

To podle rušení, předpoklad je max co dá AC. Tedy pokud ubnt kluci nekecaj. Ubnt 10tka je mimo. Pak jedině 10tka od peterky dá 110hd s nstreamem za pár kaček.
0 x

Uživatelský avatar
Petr S.
Příspěvky: 795
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr S. » 7 years ago

No, vypadá to zajímavě - asi buď zkusím AC a nebo Peterku.

Akorát před jednou z antén mám takový ty dřevený kostelní žaluzie cca 0.5cm a trochu železa v tom je. Myslíš, že to bude mít na přenos zásadní vliv? Teď to má útlum tak 5dB. Ale jede to pěkně.

Trošku se bojím aby to té desítce nevadilo víc než třeba stávajícímu řešení. A to AC na 256QAM taky...
0 x
..:: DobraSit.cz ::..

Uživatelský avatar
milan.mocko@dcn.sk
Příspěvky: 23
Registrován: 7 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod milan.mocko@dcn.sk » 7 years ago

Petr S. píše:Ahoj,

potřeboval bych realizovat spoj na cca 3 km - nyní postavený na Nanobridge M5 - volný kanál ale protáhnu tam jen maximálně 60-70 megabit. Potřeboval bych z toho dostat tak 100-150 megabit. Stávající spoj jede na 60db, a 90-100 procent CCQ. Takže je otázka co použít, napadli mě dvě varianty:

1) https://www.i4wifi.cz/Paterni-spoje/Pow ... 8-dBi.html

2) https://www.i4wifi.cz/Paterni-spoje/Air ... t-LAN.html a k tomu nějakou asi Rocket Dish https://www.i4wifi.cz/_d1541.html


Ale na oboje jsem tu nenašel zrovna super reference. Ale třeba se to s novým firmwarem spravilo? Nebo jestli byste doporučili něco úplně jiného? Jediný problém je, že by bylo vhodné zachovat nějakou menší velikost a hmotnost - jedna anténa je na kostele za dřevěnými žaluziemi a nemůžu tam tak úplně dělat nějaký extra bytelný uchycení...

Díky moc.


​​Aktualne ceny SIAE spojov:


1900 EUR SIAE ALFOplus 23GHz, 500Mbitps, 2x60cm / 2x30cm​ anteny

1900 EUR SIAE ALFOplus 38GHz, 500Mbitps, 2x60cm / 2x30cm​ anteny

1990 EUR SIAE ALFOplus 42GHz, 500Mbitps, 2x60cm / 2x30cm​ anteny

2250 EUR SIAE ALFOplus 24GHz, Tx power= +21dBm, 500Mbitps, 2x30cm anteny

2300 EUR SIAE ALFOplus 24GHz, Tx power= +21dBm, 500Mbitps, 2x60cm​ anteny

2500 EUR SIAE ALFOplus 24GHz, Tx power= +21dBm, 500Mbitps, 2x60cm​ anteny/ 2x30cm anteny

volitelne aj anteny Leax-Comhat 99cm - s doplatkom


naviac ponukame aj:

​SIAE ALFOplus 11/13/18GHz 500Mbit

​SIAE ALFOplus80HD 1Gbit/2Gbit

​SIAE ALFOplus2, 11/18/23/26GHz ​1Gbit/2Gbit


za najlepsie ceny na trhu !!!
0 x
Milan Mocko
DCN – Data Communication Networks, spol. s r.o.
www.dcn.sk
GSM: +421 903 702080

Pelirob
Příspěvky: 162
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Pelirob » 7 years ago

Podle výpočtů UBNT Wireless Calculator stejně na 3km nedosáhneš na 256QAM při dodržení vysílacího výkonu. Úplné teoretické minimum je 32dB v ideálním, nezarušeném prostřední (pro 2x Powerbeam 5AC 400). Reálně spíš 35dB a víc. A pokud tam teď máš žaluzie "s trochou železa" a jak píšeš, teď tam máš útlum 5dB, tak výkon na 40dB a stejně se obávám, že na 256QAM to železo bude signál deformovat mnohem víc.
Jedině nahradit ty kostelní žaluzie nabarveným akrylátem, jak tu kdysi někdo postoval.

Petr S. píše:No, vypadá to zajímavě - asi buď zkusím AC a nebo Peterku.

Akorát před jednou z antén mám takový ty dřevený kostelní žaluzie cca 0.5cm a trochu železa v tom je. Myslíš, že to bude mít na přenos zásadní vliv? Teď to má útlum tak 5dB. Ale jede to pěkně.

Trošku se bojím aby to té desítce nevadilo víc než třeba stávajícímu řešení. A to AC na 256QAM taky...
0 x

Uživatelský avatar
Petr S.
Příspěvky: 795
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr S. » 7 years ago

Jj, máš pravdu. Na 256QAM ani ránu. Jede to na 16-64QAM, ty žaluzie předtím to dost boří... :/ Když okno otevřu tak je signál hned někde jinde. I když i těch pár sítí, co je v okolí tomu trochu vadí taky...
0 x
..:: DobraSit.cz ::..

Kart
Příspěvky: 246
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Kart » 7 years ago

Petr S. píše:Jj, máš pravdu. Na 256QAM ani ránu. Jede to na 16-64QAM, ty žaluzie předtím to dost boří... :/ Když okno otevřu tak je signál hned někde jinde. I když i těch pár sítí, co je v okolí tomu trochu vadí taky...

Cau, muzu se zeptat, cos nakonec zvolil?
Zvazujeme PowerBridge M10, ale pravda recenze zadne nebo nic moc a 100Mbit interface je docela malo:(
DIky
0 x

Uživatelský avatar
Petr S.
Příspěvky: 795
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr S. » 7 years ago

Tak použil jsem ten AirFiber AF-5x, celkem to je cajk, ale vzal jsem k tomu 23dbi anténu od ubnt, a asi to nebyl uplně nejlepší nápad. Asi to chtělo něco lepšího. Každopádně slinkováno to mám na většinu času na nějakých 120/58 megabit (dute cycle na 67%) - na 40mhz. Kdyby tam nebyly ty žaluzie, tak dosáhnu lepších výsledků. Z jedné strany mi do toho asi leze nějaké rušení, ale to je jen občas večer - proto by asi byly lepší ještě víc směrový antény než tyto co mají 10 stupňů a taky víc ziskovější.

Ale jinak to funguje docela spolehlivě.

Sehnal jsem teď za pár korun ještě nějaké PBM10, tak tam ještě asi vyzkouším jako záložní spoj tyhle ale myslím si, že lepší parametry než tohle to mít nebude.
0 x
..:: DobraSit.cz ::..