Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

17Ghz narusena fresnelka

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

17Ghz narusena fresnelka

Příspěvekod Gemb » 7 years ago

Otazka na skusenejsich....moze, resp bude fungovat spoj na 17GHz (5,7km, 56Mhz / 16qam) s narusenou fresnelkou vo vzdialenosti 1,9km (zhruba v 1/3 spoja). Fresnelka je narusena linkami VN, VVN aj ZVN. Co od toho ocakavat, bude to fungovat bez problemov alebo to bude robit nezname kuzla? :o V ceste tomu stoji 3x 110kV, 3x 220kV a 4x 400kV :roll:
0 x

jopo
Příspěvky: 280
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod jopo » 7 years ago

a mas v ceste stoziar alebo len droty? my mame takto v ceste droty 220kv a nic to nerobi.
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 7 years ago

Priamo v ceste su 2 stoziare, dvojity 110kV a jednoduchy 400kV, tie su priamo vo vyhlade (ked dam ciaru na mape tak uplne presne tam zavadzaju), zvysok su len droty.
0 x

CrazyApe
Příspěvky: 790
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod CrazyApe » 7 years ago

Bude fungovat. Je dost mozne ze to ani nepoznas. Pokud se jedna jen o dráty a nebo takove ty prihradove stozary... Vim i o horsich vecech kere funguji ...
0 x

mladas
Příspěvky: 158
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod mladas » 7 years ago

na tu vzdalenost to bude mit jen 4dB rezervu ;) pri idealni fresnelce a dodrzení vykonu dle normy
0 x

CrazyApe
Příspěvky: 790
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod CrazyApe » 7 years ago

ATPC, ACM ... :D
0 x

mladas
Příspěvky: 158
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod mladas » 7 years ago

ja nevim kde se tam pise ze kdyz je hnusne tak muzes zvysit vykon ;) můžeš podřadit ale ne přikuřit ;)
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 7 years ago

Tak ste ma potesili 8) Uvidime co z toho bude, ako sa to bude aj realne chovat, preto zatial pocitam na 16qam, ano keby pocitam max tx power celu dobu tak kludne aj 256 qam ale to nechcem riesit.
0 x

CrazyApe
Příspěvky: 790
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod CrazyApe » 7 years ago

mladas píše:ja nevim kde se tam pise ze kdyz je hnusne tak muzes zvysit vykon ;) můžeš podřadit ale ne přikuřit ;)



Nepise se to nikde ale je to bezna praxe o ktere nikdo nemluvi. Nevim jak ve vasi lokalite ale u nas tady poskytovatele provozuji airfiber na 10km s max vykonem takze resit to ze si tvuj spoj na 2 hodiny zvedne vykon o 1,5dB je asi dost zbytecne resit... Ukamenujte me.
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 7 years ago

Poznam podobne, alcoma mp600 17g, 4km na 90tkach antenach a prevadzkovane na 1024qam, cize nonstop prehulene :lol: Mobilkari su na tom podobne, 60 tky paraboly na 8km a pod :lol:
1 x

Uživatelský avatar
midnight_man
Příspěvky: 3680
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod midnight_man » 7 years ago

Gemb píše:Poznam podobne, alcoma mp600 17g, 4km na 90tkach antenach a prevadzkovane na 1024qam, cize nonstop prehulene :lol: Mobilkari su na tom podobne, 60 tky paraboly na 8km a pod :lol:


pozor ;) orange rad pouziva 6,7 Ghz radia..tam nie je problem
0 x

Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Příspěvekod Cheprer » 7 years ago

Gemb píše:Poznam podobne, alcoma mp600 17g, 4km na 90tkach antenach a prevadzkovane na 1024qam, cize nonstop prehulene :lol: Mobilkari su na tom podobne, 60 tky paraboly na 8km a pod :lol:


Mno nevím jak u Vas ale pochybuji že to bude diametrálně jiné.
Na 60 antenach běžné stavím více jako 10km ale v licenci pro '' mobilkare '' převážně s 64Q a dost dimenzovano. Musíš si uvědomit že je to vždy v licenci takže si to vždycky zaplatí. Žádný 10G to není s výkonem dle vor to není.

Takže nechápu tvoje srovnání.
0 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 7 years ago

Tak mobilkari sa vykupuju vykonom snad vzdy, 90tky a vacsie paraboly su u nich vynimka, vsetko okolite BTSky kde zbezne pozrem tak naozaj je najvacsia parabola 60tka, ale skor dost obsypane 40tkami. Nech si davaju co chcu, ale nikto mi nenahovori to, ze kupuju si vykon +20dBm, skor si myslim, ze kupuju 0 alebo +10, v horsom pocasi sa to aj tak prepaluje mimo zakupeny vykon.
0 x

Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Příspěvekod Cheprer » 7 years ago

Gemb píše:Tak mobilkari sa vykupuju vykonom snad vzdy, 90tky a vacsie paraboly su u nich vynimka, vsetko okolite BTSky kde zbezne pozrem tak naozaj je najvacsia parabola 60tka, ale skor dost obsypane 40tkami. Nech si davaju co chcu, ale nikto mi nenahovori to, ze kupuju si vykon +20dBm, skor si myslim, ze kupuju 0 alebo +10, v horsom pocasi sa to aj tak prepaluje mimo zakupeny vykon.



Omlouvam se za offtopic.

Silene se mylis. Jde videt ze opravdu nemas ani paru jak stavi a co pouzivaji, tvuj laicky pohled ti velice rad zmenim, ackoliv neobhajiji velke.

Na male stozary pokud se nejedna o BSC tak jsou max 66-68cm anteny, ano ale to jenom kvuli tomu ze operatori na kazdy stozar maji projekty a pocita se navetrna plocha a dodrzuji se pokyny statiku, ktere snad zadny ISP neresi, natoz aby si nechaval pocitat navetrnou plochu stozaru. Protoze to je tak neskutecne kruty limit az sem se sam divil. Jak neskutecne maly isp hazarduji, jedna vec je nosnost, druha vec navetrna plocha spocitana statikem na dany stozar a danou lokalitu. Opravdu si myslis ze by samy platily vice za licence kdyz nemusi a mohly by dat vetsi anteny? Mas vubec poneti kolik lidi kooperuje nad jednou stavbou MW? Vzdy berou v potaz jakoukoliv malickost, tomu proste ver. Bezne stavim 90cm-5m anteny, ty vetsi se prevazne rusi stare SDH ktere nahrazuji optiky.
A ano bezne si kupuji +20dBi kdyz potrebujes postavit skok na 30m betonovych sloupech v krkonosich a muzes osadit max 60cm anteny na skok co ma 20km.



Vsechny MW jsou spocitane, ATPC nepouzivaji ani cetin ani vodac [jednu dobu t-m], vzdy je fixni vykont, rezervy jsou bezne velice nad stndarty kvuli spolehlivosti. Je nekolik class spolehlivosti ktere si i u modulace resis na ericssonu podle toho jestli delas spoj na klienta nebo na BTS. Vzdy se snazi osadit vetsi antenu kvuli lepsi rezerve vykonu, ja sam dost casto resim s planovacama ze tam a tam dame neco jineho, kvuli uspore mista nebo vykonu.
Kazdy kg na vezi se pocita, co byt nemusi musi pric.

Hele jestli neveris, dame kafe a ver mi ze ti to bez problemu vysvetlim. Velky hraci maji tvrda pravidla, ale zas ta dostupnost je uplne nekde jinde. A to se mi liby.
0 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 7 years ago

Dik za objasnenie, ja som vzdy vychadzal len z malych ISP a nejak to prenasal na velkych, Kafe by som kludne dal ale pocitam, ze byvas moooc daleko :) Je fakt, ze nejaku statiku, naveterne plochy, extra planovanie moc ISP neriesi...vzdy ide o cas a peniaze. Jednej veci vsak nechapem, to idu fakt drvivu vacsinu casu na zbytocny TX vykon, ked nepouzivaju ATPC ? Je tu este vec druha, asi by bol fakt problem ak by som sa telefonom nedovolal pri zhorsenom pocasi - pretoze BTSka by nemala konektivitu kvoli, zle navrhnutemu spoju. Taketo veci niektori mali ISP neriesia, na par minut to spadne a co z toho...
0 x