Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Nová Alcoma MP600x...o 30 procent dolů.

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Re: Nová Alcoma MP600x...o 30 procent dolů.

Příspěvekod whef » 7 years ago

Bohužel tlak na cenu a co nejlepší poměr cena/výkon je značný. Stejně tak na růst kapacity, kde by se pomalu a zdlouhavě budovala optika, či se to ekonomicky nevyplatí. S tou optikou jsem to myslel, tak, že by tam mohla být šachta, užvatelky přístupná, podle mne, by to do toho šáska zapustit šlo. Nemusel tam být ten pigtail. Ale každý dělá jak umí, a chápu své pro a proti, netřeba tu vyjmenovávat. Stejně tak jako, většina světových výrobců dělá všechno na klasické konektory a né na Krone pásky, i když výhoda spojení je jistá. Uvidíme co přinese čas, za mne by se líbila, tedy nejen mne, jedna plnohodnotná řada, případně se sw. omezením. Prostě neřešit, jestli tam mám jednu průchodku, dvě průchodky, slot na optiku. Když si to později rozmyslím, že tam dám opt. , tak abych ji tam mohl dát. Nevím, nakolik je velká opravdu cena součátek.
0 x

Uživatelský avatar
3com
Příspěvky: 627
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod 3com » 7 years ago

Tak Alcoma je Alcoma vždy a ve všem nej, ale za jinou cenu... Racom Ray2 je parádní, ale už je tu dlouho... Co nejdřív by to chtělo nové rádio Ray3.... Nebo jim ujede vlak... Nějaké info ze zákulisí někdo nemá?
0 x

Uživatelský avatar
divizna
Příspěvky: 371
Registrován: 12 years ago
Bydliště: Praha

Příspěvekod divizna » 7 years ago

Ray2 má dneska zásadní nevýhodu v 256QAM, zejména u licenčních pásem je to zásadní nedostatek. Když velcí výrobci jako Ericsson jedou 2048QAM nebo i víc a Alcoma 1024QAM, je to už hodně za zenitem. Jinak jsou to v poměru kvalita/cena/výkon vynikající spoje.
Racom připravuje Ray3 a ten by měl mít už 1024QAM, takže se nechme překvapit.

Na novou Alcomu jsem zvědavý, POE mě až tak nebere (taky souhlasím, že u takto páteřních spojů, tím spíš když jsou v licenci, je svorkovnice mnohem víc profi řešení - nehledě na nekvalitu a zmetkovitost RJ45 konektorů v poslední době). MP600 i MP300 nám jedou v pohodě.
0 x

GRFS
Příspěvky: 667
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod GRFS » 7 years ago

divizna píše:Když velcí výrobci jako Ericsson jedou 2048QAM

4096 :wink:
0 x
A0 = 92,4+20log(d0*f)
Art = A0+Ap+(-Gtx–Grx)
nr = nv-Art

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 7 years ago

Tak dovolím si ještě jeden příspěvek. Modulace není podle mne všechno. Racom ani česká konkorunce není primárně do Licencovaných pásem, je to spíš do Freebandu a je otázka, kde se dá maximální modulce použít, z vlastních zkušeností, je to čím dál horší. Jediné co nás malé ISP, může zajímat, pokud nemáme hodně spojů a k tomu náhradní jednotky, podpora českého výrobce i co se licencu týče. Pravda taky je, že třeba Erik, i když, už to není úplně pravda tolik malým ISP nedodával, ale lelikož i on hledá nový odbyt, tak se to začíná měnit. Jinak podle mne Ceragon a další velcí výrobci, jají víc možností ohledně vývoje, větší seriové výroby atd, nehlededě dalších věcí. Nic zásaního bych na scéně radiových spojů, zatím neviděl, ale to už se dostáváme od tématu. Myslím, že víceméně letos srovnají výrobci, možnosti hw, alespoň toho do Freebandu. Dál se bude víc pracovat s 80Ghz a zálohama. Jinak velice výtám, zjednodušení portfolia Alcoma.
Letos taky vidím, potenciál rozšíření konečně SFP+ v rádiích a větší kapacita v XPIC. Všechno, ale musí jít ruku v ruce se zlevňováním, protože, pak už se tam vyplatí postavit optiku, když to je možné.
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 7 years ago

GRFS píše:
divizna píše:Když velcí výrobci jako Ericsson jedou 2048QAM

4096 :wink:


no mě by zajímalo v kolika % času to jede těch 4K QAM a na jaoku vzdálenost....
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Příspěvekod Cheprer » 7 years ago

okoun píše:
GRFS píše:
divizna píše:Když velcí výrobci jako Ericsson jedou 2048QAM

4096 :wink:


no mě by zajímalo v kolika % času to jede těch 4K QAM a na jaoku vzdálenost....


V licenci nebude problém.
0 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 7 years ago

Tohle je podle mne hezké rádio, ale to nepatří do kategorie Alcoma https://gallery.mailchimp.com/770f73132 ... eet.02.pdf

Spíš bych uvítal, pokud by se alcomě podařil udělat xpic v jedné jednotce či případně nativní L2 slučování více jednotek přes SFP+, jako to má třeba Erik, bylo by to fainé. Koukal jsem, že Summit už má v nabídce rádio, nevím jestli má dva modemy v 10Ghz který daj 2x28Mhz tudíž požadovanou kapacitu v 10G. Nemáte někdo otestované. Jinak už končím v tomto vlákně psát na cokoli jiného, než Alcoma.
0 x

Uživatelský avatar
divizna
Příspěvky: 371
Registrován: 12 years ago
Bydliště: Praha

Příspěvekod divizna » 7 years ago

okoun píše:
GRFS píše:
divizna píše:Když velcí výrobci jako Ericsson jedou 2048QAM

4096 :wink:


no mě by zajímalo v kolika % času to jede těch 4K QAM a na jaoku vzdálenost....


Když stavím licenční spoj (což vzhledem k zarušenosti freebandu, nutnosti vyšší kapacity - takže 10G je ze hry, pokud nechci dělat XPIC 2+0 jako ČRa ;) a délce spojů nad 4 km je nutnost), zajímá mě, co za své peníze dostanu. A jestli za stejnou měsíční platbu dostanu 256QAM 360 Mbit a nebo 1024QAM 460 Mbit je pro mne zásadní rozdíl.

U modulací nad 1024 QAM už je problém i potřebná citlivost a s tím spojená velikost antén, kdo má velké stožáry jako operátoři nebo ČRa to třeba neřeší, ale menší ISP má kolikrát problém umístit i 90 cm anténu, takže 4096 QAM je na delších spojích nereálná modulace (většinou). A třeba v 11 GHz je už i 1024QAM s menší anténou problém, máme spoj z Prahy kus za město a byť síla signálu a rezerva je v pohodě (asi 5 dB nad hranici potřebnou pro 1024QAM), stejně to na plnou kapacitu nejede, šumová hladina už je tam asi moc vysoká.
1 x

GRFS
Příspěvky: 667
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod GRFS » 7 years ago

Problem vysokych QAM je MSE i ruseni. Staci se podivat na konstalacni diagramy. Z pohledu ruseni je v nekterych pripadech stejny problem i v placenych pasmech. Zejmena spodni jako 6 a 11GHz. Spektrum je dzungle a to od te doby, co stat rezignoval na jeho ochranu. Neklesejte na mysli, dobre uz bylo. Bude hur.

Jinak Erik (nejen Erik) dela tu agregaci na prvni vrstve, ne na druhy. Na druhy to umi skoro vsichni, ale ma to svoje limity.
0 x
A0 = 92,4+20log(d0*f)
Art = A0+Ap+(-Gtx–Grx)
nr = nv-Art

hol
Příspěvky: 883
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod hol » 7 years ago

GRFS píše:Optika v zakladu byt muze a urcite se to obejde bez zmen koncepce. Otazka zni, jestli to sklo navic je nekdo ochoten zaplatit a to byl mozna duvod, proc to vyrobce do zakladu nedal. Mimochodem srovnani s RAY trochu kulha, protoze ethernet chipset u obou radii je zcela jina liga. Ve prospech Alcomy. Tam je to sklo jako treti LAN port, coz ve spojeni s podporou provider bridge (QinQ) s volitelnym TPID pro vnejsi tag definitivne zaslapava RAY do zeme. Vyhody asi ted ne kazdy z garazovych ISP oceni, ale casem k nim dojdou vsichni, kvuli technologickemu vyvoji. Stejne jako pred lety byl pro vetsinu z vas pojem VLAN spanelska vesnice.

Nemam nic proti RAY, ale jeho limity jsou prave v cene. Tim byly dany i pouzite komponenty a konfigurace. Spouste aplikaci bude slouzit dobre. Pokud vsak nekdo hleda zarizeni, ktere ma vysokou moralni zivotnost a repouzitelnost v siti, je RAY az druha volba.


Nic jiného než souhlas. Ray 2 máme asi jako nejačstějí rádio, ale už bychom je nekoupili, protože cenový rozdíl se po slevě alcom výrazně snížil. Když to bylo o půlku v ceně za MP360 a Ray, bylo to o něčem jiném.
Ještě k té kapacitě. Nám se zatím až na jednu řekněme chybu osvětčilo kupovat rádio na to, na co ho zrovna potřebujeme bez výrazných rezerv. Vývoj pojítek jde rychle dopředu a tak to nemá cenu s rezervamo přehánět. Když přestane na daném umístění stíhat, což jsou u nás tak 3 roky na top páteřích, tak ho posuneme dál v síti, kde v pohodě dožije. A místo toho koupíme za aktuální ceny obvykle ještě víc, než bychom předtím měli za mnoooohem vyšší cenu :D A dělá to i motivaci něco dělat a vylepšovat, takže už spojů na 5ce moc nezbývá :)
1 x

David2006
Příspěvky: 3243
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod David2006 » 6 years ago

Zkoušel někdo nasadit mp600 v 17ghz na cca 2km s požadavkem 800-850mbs? Prostě aby to mělo smysl místo AFka. Co kolokace s Ray/siae pokud na jedné straně čisto a druhá strana 3spoje vesměs jinam az na jeden úhel cca 20stupnu bokem.Orientacne cena včetně šedesátek antén má někdo představu?
0 x

davecv
Příspěvky: 103
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod davecv » 6 years ago

David2006 píše:Zkoušel někdo nasadit mp600 v 17ghz na cca 2km s požadavkem 800-850mbs? Prostě aby to mělo smysl místo AFka. Co kolokace s Ray/siae pokud na jedné straně čisto a druhá strana 3spoje vesměs jinam az na jeden úhel cca 20stupnu bokem.Orientacne cena včetně šedesátek antén má někdo představu?


Máme MP600 v 17GHz a mám pocit, že maximum je 660Mbps a v 24GHz je 900Mbps.
0 x

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 6 years ago

Přesně tak, Alcoma v 17 Ghz umí max 660 Mbit, 900 Mbit ve 24 Ghz. Gigabit by měl umět RAY3 v 17 Ghz, ale otázka na které jaro se ho dočkáme, jestli to u to bude konečně toto. Bude to umět, ale asi za cenu nesymetrické kapacity, což není většinou potřeba. V 17 Ghz je malý duplexní rozestup, proto se používá i křížová polarizace rádií, pro oddělení RX, TX signálu.
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 6 years ago

na 2km by mělo slušně chodit to e-bendové řešení HP verze a nebo erík ten také umí pořádně zatopit na Txku...
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...