Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Alcoma AL80HP vs. Ceragon IP20E

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
REJJA
Příspěvky: 27
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Re: Alcoma AL80HP vs. Ceragon IP20E

Příspěvekod REJJA » 7 years ago

GRFS píše:
hitman píše:Ale zajímá mě, zda někdo provozuje / provozoval oba typy těchto spojů a může porovnat.
Vždycky slyším jen příznivce Alcomy, kteří Ceragon třeba ani neměli v ruce, nebo naopak...

Jo celkem jsem na tom stravil dost casu. Na velmi podobne bazi jako Ceragon je i Huawei RTN380, NEC iPaso EX, Minilink PT 6020 atd. Takze se to tyka vsech.

Jak uz bylo naznaceno, zarizeni pracujici v uzsim kanalu musi dohanet propustnost vysokostavovou modulaci. Takze klesa citlivost RX a max. vykon TX, timpadem max. vzdalenost. Ty lepsi umi IM predistorzi a pomahaji si ACMkou. Takze se sice dostanou na podobnou vzdalenost jako Alcoma, ale uz zdaleka ne Gigabit.

Sledujeme-li parametr "Gigabit co nejdele a nejdal to jde" tak ta Alcoma proste porad vitezi. A to uz si musi kazdy sam prelozit, co je dulezitejsi. Zvlast kdyz jeho sit ani neumi poradne reagovat na zmenu propustnosti pri podrazeni ACMky.

Nevyhoda Alcomy muze byt napriklad v absenci SyncE a 1588v2. Ficury pro mobilni operatory slouzici k transportu synchronizace (kmitoctu, faze, casu) po ethernetu. Ale kdo to v segmentu ISP potrebuje ?


Zastaralý koment, pro gigabit stačí 4QAM@500MHz při HDD, over gigabit pro 8 QAM. ALCOMA 750 Mbps. Ostatně ptejte se toho, který má ne jednom paneláku v KV asi tak 23 kusů 80 GHz spojů. jestli chce mít gigabit v 1000 MHz, nebo v 500 MHz.
Naposledy upravil(a) REJJA dne 19 Oct 2016 19:15, celkem upraveno 1 x.
0 x

REJJA
Příspěvky: 27
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod REJJA » 7 years ago

hitman píše:Planujem upgrade současných spojů 10Ghz ve vzdálenostech 2-3,5 km na 80 Ghz, 1Gbps.
Jelikož vše máme postaveno na Alcomách, byla AL80HP naše prvotní volba. Ovšem zvažujeme také Ceragon IP20E.
Ceragon je levnější, ale má trošku user-unfriendly rozhraní. ASD od Alcomy nemá chybu. Taky držáky antén má podle nás lepší Alcoma.
Nicméně několik lidí, kterým věřím se staví ve spolehlivosti a kvalitě na stranu Ceragonu. My s Alcomou žádné problémy zatím nemáme.
Rád bych znal další názory, než koupím asi 5 spojů. Díky.


Výpočet kvality najdete zde: https://ekatalog.ispalliance.cz/index.p ... calculator. 3,5 km. Nedostupnost pro V - polarizaci je 42.6 minut ročně při vypnuté ACM. Při zapnuté ACM je to 27,4 minut. Pout 12 dBm garantovaně, někdy 13 dBm.
Tedy CERAGON výkon dohání citlivostí.
Pokud ten samý výpočet udělám s AL80GE, vyjde mi 46.7 minut, a nemá to kam klesat. U toho nového spoje je QPSK s adaptabilní šíří pásma. Ještě mám takový celkem jistý pocit, že většina modulů nikdy nedala více nežli 17 dBm, pro Radiokomunikace se vybírali lepší kusy.
0 x

REJJA
Příspěvky: 27
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod REJJA » 7 years ago

okoun píše:to ale většinou tak je že kdo má alcomu v ruce už nikdy nic jiného nemá, nemá důvod přecházet. je možné že alcoma není nejlepší, ale určitě ale neuškodí, takže proč ji nemít, určitě ale bych do 80G nešel pokud to bude bez zálohy. Raději bych volil MP600 třeba do 13GHz kde se 1Gb přiblížíš také.


Sorry, ale 1 Gb ve 13 GHz je neznalost, páč je možné koordinovat 28 MHz šíře pásma. Raději bych volil 18 GHz XPIC, nebo 11 GHz XPIC CERAGON IP20C. Protože to je rádio, které stojí přijatelné peníze a neplatí se takové kačky za užívání licence.

3,5 km 18 GHz MP600 při 110 MHz je tak nějak 900 Mbps, na 3,5 km nutnost použít 10dBm, cena licence 2 560 měsíčně.
3,5 km 18 GHZ CERAGON IP20C 2 x 56 MHz XPIC je over 1 Gb, na 3,5 km stačí o prsa 0 dbm, cena licence je 1250 měsíčně. To je úspora ročně 15 720 CZK, 47 160 za 3 roky. A když budu potřebovat nahoru s kapacitou, pustím to na širší kanál.
0 x

REJJA
Příspěvky: 27
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod REJJA » 7 years ago

radik píše:Vseobecne nasadit 80GHz na vetsi vzdalenost je nesmysl (a je jedno jaky vyrobce). Spolehlive to bude fungovat do 3km (pokud tim myslim aby to melo i rozumny cas dostupnosti - resp nedostupnosti).

Alcoma snad jako jedina (nebo jestli nekdo vi o necem dalsim?) od ostatnich vyrobcu bezi stale na Gbps s nejnizsi modulaci a nejsirsim kanale, aby Gbps proteklo porad. Ostatni maji uzsi kanal a vyssi modulaci a proto jim muze fungovat adaptivni modulace -> spoj pri problemu snizi modulaci, ale tim i klesne propustnost. Jo to se muze zdat fajn, ale Alcoma v tuhle dobu drzi porad Gbps bez problemu a jede. Az konkurencni spoj prestane fungovat, protoze nejnizsi modulace neni schopna jet, tak nepojede ani alcoma (oba spoje maji nejnizsti modulaci). Takze tady ma Alcoma +.

Takze vysledek, ze Alcoma udela stale 1Gbps, konkurence 1Gbps za dobrych podminek, jinak treba polovinu, kdyz bude lehce prset.

Novy spoje Alcomy umi zmenit sirku kanalu a podle toho pak se zmeni i rychlost, ale to uz je neco jinyho a nema to vliv na dostupnost spoje.

Co se tyka spolehlivosti zeleza, tak bych se toho nebal ani trochu. Navic pri problemu se da dovolat na jejich hotline a da se s nima spousta veci vyresit.


Myslím, že je jasné, že když jsem ve vývojovém týmu CERAGONU, kam se to rádio ubírá a kam se ubírat bude. Takže ne, ALCOMA není jediná. I na tom dohledu jsme dost zapracovali. A pracujeme dál.
0 x

GRFS
Příspěvky: 667
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod GRFS » 7 years ago

REJJA píše:Milane, nezdá se mi, že by byl CERAGON technologicky pozadu. Komentuješ předchozí generaci, stejně jako ostatní. IP20E R2 má 500 MHz, a 1 Gb propustnosti má při QPSK s HDD s výbornou citlivostí. Maximální kapacita je 2,5 Gb. Jasně, existují i 5 Gb spoje, ale nestojí co spoj do 10 GHz... Výkon je 13 dBm. Bez komprimace hlaviček je kapacita over gigabit při 8 QAM. Prodejní rychlosti jsou 1,6 G a 2,5 G.


Jakube Ceragon jako spolecnost jiste pozadu neni. Komentuji generaci zarizeni, jejichz oznaceni jsem primo uvedl. Typicky pracovaly vyhradne s BW 250MHz. Pokud se budeme bavit o tom nej, co je dnes k disposici, muzeme resit Minilink PT6352, nebo Siklu EtherHaul™ 5500FD. Ale nemel jsem pocit, ze to je kategorie zarizeni, kterou ma zakladatel vlakna na mysli.
0 x
A0 = 92,4+20log(d0*f)
Art = A0+Ap+(-Gtx–Grx)
nr = nv-Art

GRFS
Příspěvky: 667
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod GRFS » 7 years ago

REJJA píše:Výpočet kvality najdete zde: https://ekatalog.ispalliance.cz/index.p ... calculator. 3,5 km. Nedostupnost pro V - polarizaci je 42.6 minut ročně při vypnuté ACM. Při zapnuté ACM je to 27,4 minut. Pout 12 dBm garantovaně, někdy 13 dBm.
Tedy CERAGON výkon dohání citlivostí.
Pokud ten samý výpočet udělám s AL80GE, vyjde mi 46.7 minut, a nemá to kam klesat. U toho nového spoje je QPSK s adaptabilní šíří pásma. Ještě mám takový celkem jistý pocit, že většina modulů nikdy nedala více nežli 17 dBm, pro Radiokomunikace se vybírali lepší kusy.


Papir snese vsechno, ale realita je jen jedna. Ceragon a dalsi jemu podobna zarizeni dohani vykon citlivosti, ovsem vzdy na ukor propustnosti.

A ted trocha poznatku z terenu, ktere jsou nadevsi teorii. Na screenshotu je tydenni graf vyvoje regulace TX power pri breznovych destovych prehankach na jednom z prototypu AL80HP. Spoj 5,5km v Praze.
AL80HP_QPSK1000.jpg

Cerveny prah odpovida maximu TX power 10dBm soubezne testovaneho spoje 250MHz/64QAM (ne Ceragon). To je jen o 2dB horsi nez maximum Ceragonu. Cili si lze udelat predstavu, jak by asi dopadla i IP20E. Oba testovane spoje maji maximum propustnosti Gigabit. Jak patrno, behem nekolika dnu v ramci jednoho tydne ten druhy spoj nekolikrat musel podradit ACMkou, zatimco AL80HP jela stale Gigabit.

A takhle vypada regulacni odchylka ATPC ve vykonu TX, pri nastavenem RX level -40dBm, v zavislosti na tom, kolik je aktualne vody ve vzduchu. Situace v mesici leden/unor pri teplotach okolo -20°C a delta v ramci denniho teplotniho cyklu:
AL80GE utlum_teplota.JPG

Jak je videt, jen teplotni zavislost muze vyrobit na spoji rozdil v urovnich 4dB. A to jde jen o velmi kratke sledovane obdobi, jednoho konkretniho roku. V zime voda ve vzduchu zmrzne a je to lepsi. Kdyz nekdo postavi spoj zrovna v tomto obdobi, muze se pak v lete divit :-)

Jinak receno, vykon na E-bandu nicim nenahradis. Mimochodem. Kdyz uz jde o to "pohanit" Alcomu co nejvic, prvni kusy verze GE mimo jine ani nelze preladit na 72/82GHz. Nicmene rec je o AL80HP, kterou uvazoval tazatel a ktera ma prah RX cca o 10dB lepsi nez GE, cili srovnatelny s tim Ceragonem, ovsem pri stejnem nominalnim vykonu jako GE. Nechci spekulovat, ze dokonce o 3dB lepsim nez tech magickych 17dBm, protoze jsem zaslechl neco o push-pull konfiguraci standardnich RF modulu. Detaily u vyrobce.
0 x
A0 = 92,4+20log(d0*f)
Art = A0+Ap+(-Gtx–Grx)
nr = nv-Art

hol
Příspěvky: 883
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod hol » 7 years ago

Myslím, že cena Ceragonu určitě přispěla k aktální ceně Alcom, což je potěšující. Ze strany Ceragonu i přes obchodní masakr předchozích příspěvků mi to zatím nezlomilo, že bychom do toho měli jít. Nejde jen o detailní technické parametry, ale i o podporu českého výrobce, 5tiletou záruku, český support, servisní sklad, určitou homogenitě naší sítě, znalosti techniků v montování a ovládání rádia, atp. Co mi naopak vadí u Alcomy je příplatek za každej prd i drahé drobnosti (konektory, kebaláž, atp.), pevně instalovaná optika, chybějící webové ovládání a měl jsem problém se zárukou kratší než 5 let.

Shrnul bych to tím, že jsem rád za konkurenci na poli profi rádií a těší mě i to, že ISPA nakonec našla solidního partnera, kterým Ceragon určitě je, ne jako ty Italy s podělanou 17kou. Ještě před rokem bylo na výběr tak Siklu a nebo Al80 za cenu dacie sandero. Přitom 80Ghz je tak skvělá volba, která nemá na krátké vzdálenosti rozumný ekvivalent (zejména z pohledu otevřenosti, legality a výhledu do budoucna).
0 x

Uživatelský avatar
stepan.benes
Příspěvky: 818
Registrován: 13 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod stepan.benes » 7 years ago

GRFS píše:
REJJA píše:Milane, nezdá se mi, že by byl CERAGON technologicky pozadu. Komentuješ předchozí generaci, stejně jako ostatní. IP20E R2 má 500 MHz, a 1 Gb propustnosti má při QPSK s HDD s výbornou citlivostí. Maximální kapacita je 2,5 Gb. Jasně, existují i 5 Gb spoje, ale nestojí co spoj do 10 GHz... Výkon je 13 dBm. Bez komprimace hlaviček je kapacita over gigabit při 8 QAM. Prodejní rychlosti jsou 1,6 G a 2,5 G.


Jakube Ceragon jako spolecnost jiste pozadu neni. Komentuji generaci zarizeni, jejichz oznaceni jsem primo uvedl. Typicky pracovaly vyhradne s BW 250MHz. Pokud se budeme bavit o tom nej, co je dnes k disposici, muzeme resit Minilink PT6352, nebo Siklu EtherHaul™ 5500FD. Ale nemel jsem pocit, ze to je kategorie zarizeni, kterou ma zakladatel vlakna na mysli.


Předpokládám že tazatel měl na mysli současnou generaci IP20E, proč by se pral na něco co se už ani neprodává ?
0 x
Profesionální troll, manipulátor a hrubovibrační ještírek.
Vůbec mi nevěřte, protože se s Vámi velmi pravděpodobně právě teď pokouším manipulovat !!!

Uživatelský avatar
stepan.benes
Příspěvky: 818
Registrován: 13 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod stepan.benes » 7 years ago

hol píše:Shrnul bych to tím, že jsem rád za konkurenci na poli profi rádií a těší mě i to, že ISPA nakonec našla solidního partnera, kterým Ceragon určitě je, ne jako ty Italy s podělanou 17kou.

Sice a Ceragon jsou naprosto jiné segmenty, které nejsou už z principu substituenti.
0 x
Profesionální troll, manipulátor a hrubovibrační ještírek.
Vůbec mi nevěřte, protože se s Vámi velmi pravděpodobně právě teď pokouším manipulovat !!!

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 7 years ago

REJJA píše:
okoun píše:to ale většinou tak je že kdo má alcomu v ruce už nikdy nic jiného nemá, nemá důvod přecházet. je možné že alcoma není nejlepší, ale určitě ale neuškodí, takže proč ji nemít, určitě ale bych do 80G nešel pokud to bude bez zálohy. Raději bych volil MP600 třeba do 13GHz kde se 1Gb přiblížíš také.


Sorry, ale 1 Gb ve 13 GHz je neznalost, páč je možné koordinovat 28 MHz šíře pásma. Raději bych volil 18 GHz XPIC, nebo 11 GHz XPIC CERAGON IP20C. Protože to je rádio, které stojí přijatelné peníze a neplatí se takové kačky za užívání licence.

3,5 km 18 GHz MP600 při 110 MHz je tak nějak 900 Mbps, na 3,5 km nutnost použít 10dBm, cena licence 2 560 měsíčně.
3,5 km 18 GHZ CERAGON IP20C 2 x 56 MHz XPIC je over 1 Gb, na 3,5 km stačí o prsa 0 dbm, cena licence je 1250 měsíčně. To je úspora ročně 15 720 CZK, 47 160 za 3 roky. A když budu potřebovat nahoru s kapacitou, pustím to na širší kanál.



prominou, měl jsem na mysli 18GHz, nějak se mi to plete :roll:
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

GRFS
Příspěvky: 667
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod GRFS » 7 years ago

hol píše:Co mi naopak vadí u Alcomy je ... pevně instalovaná optika ....

To co na vas kouka z FO konektoru na ODU, je jen LC spojka, ktera se samozrejme vyndat neda. Ona ta optika ale v zasade neni pevne instalovana. Jenom je ten SFP slot primo na boardu v utrobach zaplombovane jednotky a do spojky uvnitr v sasi vede z SFP modulu kratky LC-LC patchcord. Podobne to ma treba Gigabeam. Staci povolit srouby na krytu ODU a po odklopeni je jiz SFP pristupne. Vzdy je ale treba zvazit nasledky, vcetne ztraty zaruky. Pokud je radio jiz po zaruce, neni asi o co prijit, ale jak se v takovem pripade vyrobce stavi k porusenym plombam jsem nezkoumal. Pripadnou odpovednost za skody zpusobene jakoukoliv nevhodnou manipulaci a zasahy do zarizeni logicky odmitam nest na svych bedrech :-)
1 x
A0 = 92,4+20log(d0*f)
Art = A0+Ap+(-Gtx–Grx)
nr = nv-Art

Uživatelský avatar
ok1vaw
Příspěvky: 89
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ok1vaw » 7 years ago

Pro lepší informovanost o AL80QPSK a jejich módech je k dispozici následující tabulka:
Obrázek
0 x

NET4
Příspěvky: 3
Registrován: 7 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod NET4 » 7 years ago

Dobrý deň,

...a nemohol by som Vám ponúknuť SIE ALFOplus80 HD ?
Na cene sa dohodneme, určite bude bezkonkurenčna. Servisné kusky mame umiestnene po celej ČR a SR. So servisom problem nebude.

Bližšie info v sprave alebo emailom.

S pozdravom Karol H.
0 x
Distribúcia RR spojov SIAE, Cambium Networks a produktov pre ISP. www.net4all.sk

Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Příspěvekod Cheprer » 7 years ago

A k tem debatam o 10G mohu rict jen ASR901

Napajeni 48V NO problem, 10G no problem, cena ~

:-)
0 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.