Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

2.4 GHz Wi-Fi spoj na dlhšiu vzdialenosť

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
antenna63
Příspěvky: 3
Registrován: 8 years ago

2.4 GHz Wi-Fi spoj na dlhšiu vzdialenosť

Příspěvekod antenna63 » 8 years ago

Dobrý deň,
potrebujem vytvoriť spojenie na vzdialenosť približne 2 km v husto zastavanom sídlisku.
Fresnelova zóna, priama viditeľnosť, nič z toho nie je dodržané.

Dôvod:
Na mieste nie je možnosť lacného pripojenia k Internetu, chcem použiť to, čo práve používam.
Nie som ochotný platiť tak vysoké sumy za mobilný Internet a to nehovorím o nízkej rýchlosti a absencii IPv6...

Priorita:
Jednoduchosť a nízka cena.

Ako možné fungujúce riešenie vidím kúpiť lacný wifi router s jednou anténou, nahrať OpenWRT a medzi anténu a router pripojiť wifi Zosilňovač.
Takéto zostavy by som mal samozrejme dve, jedna ako AP s vypnutým SSID a druhá ako Klient, šírka pásma 20 MHz

Obrázek

Myslím si, že s výkonom niekoľko Watt by bol dosah signálu dostatočný a splnilo by to moje potreby.
No to je zároveň aj problém, maximálny EIRP je 100 mW, očividne by som sa tak dopustil porušenia všeobecného povolenia.

Moja otázka znie: Je to naozaj kontrolované, alebo je v zákone ten limit nastavený "len tak" aby nejaký limit bol ? Aká je bežná prax ?
BTW: Čosi podobné platí aj v prípade alkoholu, vzťahuje sa naňho spotrebná daň, no ľudia na dedinách si v pivnici zvyknú vypáliť pár litrov pre seba a nič sa nedeje :mrgreen: :mrgreen:

Ak dobre viem, 2.4 GHz ISM pásmo nemá právo na ochranu pred rušením, v tomto pásme predsa pracujú aj mikrovlnné rúry, z ktorých počas prevádzky uniká množstvo energie.
Máte skúsenosti s prevádzkou takéhoto wifi zosilňovača ?

Existuje aj podobné riešenie, ktoré je legálne ? Uvažoval som o Nano Station M5 no neviem ako to zvláda prekážky.

Vďaka za pomoc.

P.S: Týmto v žiadnom prípade nechcem nikoho nabádať na porušovanie zákona. V žiadnom prípade sa nechystám zrealizovať to. Len ma zaujíma, či by sa niečo také dalo skutočne použiť, po technickej stránke to vyzerá funkčne, niekto tie zosilňovače predsa musí kupovať keď ich vyrábajú... :roll: :roll:
0 x

jopo
Příspěvky: 280
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod jopo » 8 years ago

Par poznamok:
- na husto zastavanom sidlisku nie je moznost ineho pripojenia ako mobilny net??? Tomu nejak neverim, napis kde byvas a niekto odtialto ti ponukne pripojku.
- bez priamej viditelnosti ti na 2km na sidlisku nepojde nic, ani neviem aky silny vykon tomu nepomoze. Ani 5GHz pasmo ti nepomoze.
- 2.4 pasmo v bytovke je niekedy nepouzitelne uz aj v ramci bytu, nieto este o niekolko (desiatok) bytoviek dalej.
- vsetko co sa predava by malo splnat normy tym, ze si nastavis v nastaveniach spravnu krajinu. Ak nie, je uz len pouzitie takeho zariadenia nelegalne, a ten kto ho prevada porusuje zakon.

Nekupuj si preto takyto zosilovac. Aj keby sa ti nejak podarilo takto pripojit na druhy koniec, tak ti to bude chodit viac ako zle a nakoniec taky kram vyhodis a budes aj tak hladat inu moznost.
0 x

antenna63
Příspěvky: 3
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod antenna63 » 8 years ago

Ahoj,
vdaka za odpoved.

Zmeral som to a podla Google Maps je to priblizne 380 metrov. No v ceste stoja dva bloky.
Takze asi nic :(
0 x

hipik
Příspěvky: 42
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod hipik » 8 years ago

do roku 2020 si můžeš užít 3,5 GHz pásmo :)
0 x
MK nebo UBNT mám rád, ale nad FTTx není :)

antenna63
Příspěvky: 3
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod antenna63 » 8 years ago

Hmm, super :))
Chcelo by to uvolnit cast 900 MHz pasma pre nelicencovane pouzitie s povolenym vykonom okolo 5 Watt.

Takto by nebol problem vytvorit niekolko Mbit/s linku na dlhsiu vzdialenost.
Lenze, to je vsetko vecou telekomunikacnych operatorov, ktori chcu zarabat.

Presne tak je to aj s pasmom PMR, povolenych je len 8 kanalov a max. vykon je iba 0.5 W.
Pritom CB ma az 40 kanalov a max. vykon 4 W, no nieje to mobilne riesenie.
0 x