Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

WiFi na 2 dny pro 10-12 tisíc lidí

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
JaM
Příspěvky: 7
Registrován: 11 years ago

WiFi na 2 dny pro 10-12 tisíc lidí

Příspěvekod JaM » 8 years ago

Zdravím pánové, umí někdo z vás dělat tyto věci?
- venkovní WiFi zóna (zóny) v rámci velké sportovní akce na 3 dny
- předpoklad: 2 dny provoz s očekávaným počtem návštěvníků akce k18-k20 (celkově za oba dny)
- takže cca k10-k12 jeden den, řekněme že až 30% může být připojeno
- počítá se s nějakým omezením (aby nesledovali filmy, ale aby to stačilo na soc. sítě, odeslání fotek, krátkých záznamů, stream ???)
- uplink je zajištěn, jde jenom o tu WiFi; jo, a bude to na Slovensku

Kdybyste uměli nebo o někom věděli, pište sem nebo do SZ, díky.
0 x

Uživatelský avatar
zdenek.svarc
Administrator
Příspěvky: 1635
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod zdenek.svarc » 8 years ago

Podstatný, leč zamlčený parametr, na jak velké ploše je třeba zajistit pokrytí?
0 x

raven-il
Příspěvky: 1097
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod raven-il » 8 years ago

Pouzivame na tyhle velke akce ubnt reseni, otazka zni, jak otevrena kapsa tam je :)
0 x
Josef Smola
k mikrotiku jsem se vratil po 4 letech a mam pocit, ze kdyby zakazali vsechny zabugovany feature, zustane jen ten barevnej terminal....

JaM
Příspěvky: 7
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod JaM » 8 years ago

K dotazům:
- Plocha odhadem pár hektarů, půjde asi primárně o cílovou arénu. Detaily bych nechal na kamaráda, který to řeší - já mu jen dodám případné zájemce z řad ISP :-)
- Otevřená kapsa z principu bude, je to komerční projekt. Konkrétní podmínky budou předmětem jednání zájemce s řešitelem projektu.
0 x

Robotvor
Příspěvky: 803
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Robotvor » 8 years ago

raven-il píše:Pouzivame na tyhle velke akce ubnt reseni, otazka zni, jak otevrena kapsa tam je :)


Tak u toho bych chtěl osobně byt jak to pojede přes UBNT :-D
0 x

jarda.jezek
Příspěvky: 220
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod jarda.jezek » 8 years ago

A já bych zase chtěl vědět, který komerční projekt má z principu otevřenou kapsu...
Naposledy upravil(a) jarda.jezek dne 27 Oct 2015 10:06, celkem upraveno 1 x.
0 x

raven-il
Příspěvky: 1097
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod raven-il » 8 years ago

JaM píše:K dotazům:
- Plocha odhadem pár hektarů, půjde asi primárně o cílovou arénu. Detaily bych nechal na kamaráda, který to řeší - já mu jen dodám případné zájemce z řad ISP :-)
- Otevřená kapsa z principu bude, je to komerční projekt. Konkrétní podmínky budou předmětem jednání zájemce s řešitelem projektu.


Je to minimalne zajimave a posledni dobou se celkem nudim, tak se hlasime. Pripadny kontakt pres SZ, nebo mail.
0 x
Josef Smola
k mikrotiku jsem se vratil po 4 letech a mam pocit, ze kdyby zakazali vsechny zabugovany feature, zustane jen ten barevnej terminal....

MilanT
Příspěvky: 60
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod MilanT » 6 years ago

Chtěl bych se zeptat jestli už někdo řešil wifi na akci kde bude cca 3500 lidí? Na čem to postavit a kolik AP použít?

Díky za nápady
0 x

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 6 years ago

No osobně nevím, jestli je ještě dneska wifi tolik potřeba, pokud maj lidi data, na takovéto akce si operátoři posilují i BTS mobilními. Jinak za mne Aruba by byla jedna z těch lepších variant.
1 x

kure05
Příspěvky: 886
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod kure05 » 6 years ago

Poslední roky řešíme připojení na benátský v Liberci. Prvním rokem se zkoušelo RB433 + antény, druhej rok vše postavený na SXT HG - jak 2,4GHz, tak 5GHz a tenhle rok se to dělalo vše na UBNT Unifi. Bylo to celkem dost rozsektorovaný a plno lokálních malejch bodů, postahovaný výkony, omezený rychlosti, atd. Ale jakmile se tam nahrne celej areál lidí, tak to prostě skoro nejede, nebo spíš ani nejde a nepomůže nic. Na takovejhle způsob využití to není stavěný. T-mobile a O2 tam měli mobilní BTS a když jsem tam v tom největším návalu změřil na mobilu rychlost, tak to jelo vpohodě 20Mbps :-D Pokud byl areál prázdnej, nebo poloprázdnej, tak jelo i to naše parádně. Zatím převažuje využití 2,4GHz tak v 75%, oproti 5GHz. Prioritně byla ale nucena 5GHz síť. Pokud by to chtěl někdo řešit komerčně, tak na to UBNT a ani MikroTika nedoporučuju, vylámete si na tom akorát zuby . . . My to na benátský naštěstí děláme zadara, učíme se a zkoušíme nový věci.
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 6 years ago

Alternetivo nějaké takové wifiny nabízí a dokonce si i myslím, že mi kdysi říkali o možnosti zapůjčení mobilní sady právě na nějakou akci... Je to už ale pár let...
0 x

Robotvor
Příspěvky: 803
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Robotvor » 6 years ago

rsaf píše:Alternetivo nějaké takové wifiny nabízí a dokonce si i myslím, že mi kdysi říkali o možnosti zapůjčení mobilní sady právě na nějakou akci... Je to už ale pár let...


Jo Ruckus Wireless
0 x

dantasik
Příspěvky: 409
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dantasik » 6 years ago

Nam to na ubnt unifi chodi, hokejovy stadion cca 2-2,5k lidi pripojenych cca 600-700 ve spicce a chodi to.
0 x
Daniel Tasáry

MilanT
Příspěvky: 60
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod MilanT » 6 years ago

Bereme to taky jako menší test, konektivita bude 900Mbit až 1Gbit, ale čím to rozházet mezi lidi? Napadlo nás buď unifi a nebo mikrotik RBwAPG-5HacT2HnD, jestli máte ještě nějaký nápad tak klidně pište, budu rád :)
0 x

Uživatelský avatar
svestka
Příspěvky: 1423
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod svestka » 6 years ago

Z pohledu ceny bych klidně použil UniFi, ale ... rozházel bych to do "ostrůvků" pořádnýma switchama po "areálu", pospojováno metalikou nebo optikou, tedy několik "ostrůvků" třeba po 20ks UniFi + vždy 1 kontroler k nim, a pak globálně jeden pořádnej stroj se shaperem který by konektivitu rozhazoval mezi "ostrůvky".
My máme rekord 68 jednotek v jednom hotelu a jeden kontroler na starším PC, a jede to OK. Nicméně konektivita je tam jen 100m a lidí max desítky najednou. Pak na brněnským výstavišti jsme dělali pro majáles wifinu taky na unifi, tam byly stovky lidí naráz na 100megabitu a taky pohoda. To co chystáte vy bude možná světovej rekord :)
Podstatný je dobře vymyslet velikost IP rozsahů a dobře nastavit DHCP atd. Trocha magie :)
0 x
UPDATE klienti SET internet_povolen = false WHERE po_splatnosti > 500
Lepší než výhra ve Sportce :)