Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Ruseni meteorologickych radiolokatoru CZRAD

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
Dalibor Toman
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 years ago

Re: Ruseni meteorologickych radiolokatoru CZRAD

Příspěvekod Dalibor Toman » 5 years ago

honzam píše:Setkal jste se někdo s tím že jste na seznamu Radar Skalky (5645Mhz)? Dle MAC se jedná o klienta. Přitom přímo na klientovi vidím že přijímá na frekvenci 5520Mhz, sektor to samé. S frekvencí se v minulosti nehýbalo je stále stejná. Zajímalo by mě proč to vyhodnotilo jako potencionální zdroj rušení?


pravdepobne ma klient ve scan listu frekvenci radaru a mel jsi to 'stesti' ze radar snifoval zrovna, kdyz klient vysilal proby pri hledani AP. No a nebo nekde vysila neco se stejnou Mackou Tveho klienta.
0 x

Peyrak
Příspěvky: 1588
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Peyrak » 5 years ago

mě se to stalo, MAC se shodovala s klientem a bylo u toho SSID co nebylo naše
0 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 5 years ago

Dalibor Toman píše:a mel jsi to 'stesti' ze radar snifoval zrovna, kdyz klient vysilal proby pri hledani AP.

Když klient snifuje tak snad nevysílá ne?

Peyrak píše:mě se to stalo, MAC se shodovala s klientem a bylo u toho SSID co nebylo naše

SSID není uvedeno, takže to může být náš klient. Byla by to velká náhoda aby měl někdo stejnou MAC
0 x

Dalibor Toman
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Dalibor Toman » 5 years ago

honzam píše:
Dalibor Toman píše:a mel jsi to 'stesti' ze radar snifoval zrovna, kdyz klient vysilal proby pri hledani AP.

Když klient snifuje tak snad nevysílá ne?


klient pri prihlasovani nesnifuje (AP muze mit zakazane broadcastovani SSID v beaconech takze by to stejne nemelo smysl). Klient posila Probe requesty a ceka, zda mu AP odpovi. Neco jako "je tady na tom kanale AP s SSID XY, co by me prihlasilo?" A zkousi to samozrejme na vsech kanalech, povolenych ve scan listu.

https://documentation.meraki.com/MR/WiF ... _explained
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 5 years ago

jo a čtu toho hříšného klienta vyhledá jak prosím?
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

ppp76
Příspěvky: 3017
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ppp76 » 5 years ago

Spis otazka je jak chyti kohokoliv koho nechytej primo za " ruku " protoze ssid i MAC si kazdej muze natukat jakou chce ... hypoteticky budu chtit hodit prusvih na konkureci natukam si jejich MAC jejich ssid:blablanet a poslu to rovnou do radaru pockam az to zmerej a vypnu ..... e ted jako ctu udela co? ja se budu smat a chudak blablanet se bude muset slozite vykrucovat ze to ne oni ..... pardon ale MAC a SSID neni jednoznacny idetifikator ze zarizeni provozuje dotycny subjet protoze jsou volne menitelne a zadny zakon mi pokud vim nenakazuje ze je nesmim menit pripadne evidovat ze jsem neco zmenil
podle me jedine rozumne reseni je radarove kanaly zakazat a jako nahradu pridat pasmo bud nahoru nebo dolu a vsichni budou spokojeni nebude se zivit banda uredniku ktera jen presejpa haldu pisku z jedne strany na druhou a zpet , misto v eteru je ale chybi vule
0 x

Dalibor Toman
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Dalibor Toman » 5 years ago

okoun píše:jo a čtu toho hříšného klienta vyhledá jak prosím?

po Tobe CTU nechtelo seznam MAC adres vsech RLAN zarizeni?

A puvodni otazka znela jak se dostane MAC klienta na seznam rusicu radaru CHMU. Protoze v scanu na Mikrotik zarizeni by se klient nemel objevit, pak bud CHMU pouziva nejake jine metody (sniffing s preladovanim kanalu napr) nebo opravdu letaji vzduchem duplicitnii MACky
0 x

Uživatelský avatar
Selič
Příspěvky: 818
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Selič » 5 years ago

A puvodni otazka znela jak se dostane MAC klienta na seznam rusicu radaru CHMU. Protoze v scanu na Mikrotik zarizeni by se klient nemel objevit, pak bud CHMU pouziva nejake jine metody (sniffing s preladovanim kanalu napr) nebo opravdu letaji vzduchem duplicitnii MACky


Snooper?
0 x
"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."

ppp76
Příspěvky: 3017
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ppp76 » 5 years ago

Dalibor Toman píše:
okoun píše:jo a čtu toho hříšného klienta vyhledá jak prosím?

po Tobe CTU nechtelo seznam MAC adres vsech RLAN zarizeni?

A puvodni otazka znela jak se dostane MAC klienta na seznam rusicu radaru CHMU. Protoze v scanu na Mikrotik zarizeni by se klient nemel objevit, pak bud CHMU pouziva nejake jine metody (sniffing s preladovanim kanalu napr) nebo opravdu letaji vzduchem duplicitnii MACky


Chtit muze ale co neeviduju nemuzu predat a zakon mi nenakazuje evidovat a tim padem nemam co predat
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 5 years ago

To je jak u blbecku na dvorecku. My jeste musime po CTU kazdy dopis kontrolovat jestli nahodou neni mimo zakon a potom dostaneme policek od ochrany osobnich udaju ze jsme vydali nejake MAC adresy na ktere urad nema pravo. No skvele fakt...
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

jt-dob-net
Příspěvky: 64
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod jt-dob-net » 5 years ago

okoun píše:jo a čtu toho hříšného klienta vyhledá jak prosím?


To by mě taky zajímalo, ale dokáží to.
Zaměření asi spektrákem, potom si zazvoní, legitimují se a zjišťují - buď uživatel ví od koho má net, nebo chtějí vidět smlouvu.
Vlastní zkušenost.
Loni jsme měli návštěvu - AP v údolí, všichni klienti až na dva nejnovější taky. Ti dva byli výš a vysílali už směrem do radaru (sice prý signál -87 a -92, ale lezli tam) což jsme si neohlídali :-(
Každopádně měřící tým měl jejich klientské MACy, typ zařízení i konkrétní adresy.
0 x

Uživatelský avatar
Selič
Příspěvky: 818
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Selič » 5 years ago

A puvodni otazka znela jak se dostane MAC klienta na seznam rusicu radaru CHMU. Protoze v scanu na Mikrotik zarizeni by se klient nemel objevit, pak bud CHMU pouziva nejake jine metody (sniffing s preladovanim kanalu napr) nebo opravdu letaji vzduchem duplicitnii MACky

Snooper?


V mikrotiku v záložce wireless vpravo nad "reset configuration" je tlačítko snooper. Ukáže to MAC AP včetně připojených klientů.
Stačí když to vidí ty klienty.
0 x
"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 5 years ago

Protože mě to nedalo jak je možné rušit radar na frekvenci 5640Mhz když klient který je v tabulce komunikuje na frekvenci 5520.
Dostalo se mě odpovědi že mikrotik kterým na skalkách skenují potencionální rušení je nastaven následovně:


frequency=5640 band=5ghz-a/n/ac channel-width=20/40/80mhz-eeeC scan-list=5640-5650Radar Skalky vysila a prijima na frekvenci 5645 MHz proto ten scan-list=5640-5650
.

Přijde vám nastavení v pořádku? Hlavně ta šířka kanálu. Díky
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

a v čem vidíš problém? šířka kanálu je stále 20MHz. Spíš by mě zajímalo kde se ve scanlistu veme 5520 když je v rozsahu 5640-5650.

Samozřejmě to ukazuje jak debilní obsluha toho mikrotiku je. Když si tedy nastavím kanál 5620 v šířkou 20/40-Ce tak mě nenajde ale radar rušim... skvělé.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

pgb
Příspěvky: 722
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod pgb » 5 years ago

prostě kvalitní práce :)
0 x