Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Spoj na 6,7 km

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
Uživatelský avatar
stepan.benes
Příspěvky: 818
Registrován: 13 years ago
Kontaktovat uživatele:

Re: Spoj na 6,7 km

Příspěvekod stepan.benes » 8 years ago

okoun píše:Jistě že pokud poruší všechny limity tak MIMO 2x2 to dá i když nedá se to říci na 100%.

Vždyť píšu, že bych to nedělal

okoun píše:Doporučení MP600 jsem vycházel z praxe, kde na podobné trase byl nasazen spoj MP600 v 5GHz a chodil nečekaně dobře.
Pak tu také byl požadavek na cenu, tak jsem rovnou vyřadil možnost jakékoli licence což 32G je.
Takže tak.


Chodil v místě, kde měl pár procent z fresnelky ? Já vím, že je večer a je třeba si říct pohádku na dobrou noc, ale v téhle se můj vkus kouzlí až moc.

Příklad pro V. třídy základní školy: Pokud vás licence pro 32G/14Mhz/0dBm, stojí 333 Kč/měs, a použitelný spoj stojí cca o 30 tis. Kč míň než MP600, za jak dlouho budete mít vyšší TCO ?
0 x
Profesionální troll, manipulátor a hrubovibrační ještírek.
Vůbec mi nevěřte, protože se s Vámi velmi pravděpodobně právě teď pokouším manipulovat !!!

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 8 years ago

Nechci se tu o tom dohadovat, ten spoj prostě chodil, tedy ještě chodí, žádná pohádka :) Já jsem také na to koukal jako opařený, prostě to je fakt. mp600 je jiná třída než jiná pohádková pojítka, ale nechci tu vyvolávat flame :roll: .

Jinak nejde tak o počty V. třídy jak o funkčnost těch 0dB s atpc asi nebude za každých podmínek dostačovat spíš holé šílenství, viděl bych to spíše na 533 Kč. Nevím dle čeho bylo usouzeno že 0dB bude postačovat, ba ani na těch 10dB mi to nevychází na takovou vzdálenost s 60cm ant, 90cm jsem snad neviděl ani prodávat to by stálo o dost víc. Tedy že by 800 Kč/měsíc?
Nevim možná mám blbou kalkulačku.
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Uživatelský avatar
stepan.benes
Příspěvky: 818
Registrován: 13 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod stepan.benes » 8 years ago

jasně, cca 23 dB na únik s ATPC je horší než zarušené pásmo s volnou licencí s nalomenou fresnelkou :)

P.S. Od začátku je tlak na cenu. Pokud bude tlak na SLA, asi nebude problém si těch +10 nebo +20 dB připlatit
0 x
Profesionální troll, manipulátor a hrubovibrační ještírek.
Vůbec mi nevěřte, protože se s Vámi velmi pravděpodobně právě teď pokouším manipulovat !!!

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 8 years ago

Jenže mě to nevychází ani s tím 0dB výkonem, zajímalo by mě jaké rádio s jakýma anténama by to dokázalo na takovou vzdálenost?
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Uživatelský avatar
stepan.benes
Příspěvky: 818
Registrován: 13 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod stepan.benes » 8 years ago

okoun píše:Jenže mě to nevychází ani s tím 0dB výkonem, zajímalo by mě jaké rádio s jakýma anténama by to dokázalo na takovou vzdálenost?


Pro 50 Mbps ti stačí 14 Mhz, 64QAM - citlivost tvojí oblíbeném Alcomy, v tomhle případě AL32F je pak -75 dBm

60cm antény 44 dBi

6700m, 32 GHz, pak tedy
Útlum celé trasy 139.06 dB
Útlum atmosférou 0.67 dB

Signál na příjmu je pak 88 - 139.06 -0.67 = -51.73 dBm a rezerva na únik 75 - 51.73 = 23.27 dB

stačí ?

Není to žádnej zázrak, ale pokud nechci platit, nemůžu chtít Aston Martina
0 x
Profesionální troll, manipulátor a hrubovibrační ještírek.
Vůbec mi nevěřte, protože se s Vámi velmi pravděpodobně právě teď pokouším manipulovat !!!

GRFS
Příspěvky: 667
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod GRFS » 8 years ago

stepan.benes píše:Pokud by tam přece jen nějaká přímá viditelnost byla, šel bych do vyšších frekvencí, na 32GHz už je fresnelka poloviční. Pokud ne, hledal bych řešení jinak - jiná trasa, pasivní retranslace, možná nějakej NLOS spoj, ale co je teď v tomhle možný akutálně nevím - možná by poradil GFRS


Kefalin a čo si predstavujete pod takym pojmom NLOS ? :mrgreen: Totiz bez prime viditelnosti dokaze za urcitych podminek fungovat jakykoliv PtP spoj. Treba zrovna ta Alcoma. Akorat se to moc nerika. Tu troufalost maji jen nekteri vyrobci a sklizi za to body u senzacechtivych zakazniku :wink:

Vyjdeme-li z fyziky sireni signalu, nebot chovani jakekoliv prekazky z hlediska pridavneho utlumu nelze vzdy zcela presne odhadnout a jistych pozadavku na kvalitu prenosu, pak je cokoliv NLOS pro nase ucely ve skutecnosti velkou neznamou. Zejmena to plati u prekazek, ktere se pohybuji. Napriklad listy stromu ve vetru, rameno jerabu atp.

Proto bych asi klidne i zustal na 5GHz. Fresnelka je vec jedna, vliv destovych objektu druha. Kmitoctove smerem nahoru to bude jen vetsi pruser s vodou, takze vetsi urovnova dynamika na TX diky narokum na ATPC regulacni smycku. Aby to rozumne fungovalo, doporucoval bych jit spise nize poctem modulacnich stavu. Tj. 4/16QAM. Tim si lze pomoci z pohledu naroku na odstup signal/sum.

Adaptivka sice svadi to rostovat na max v domeni, ze radio si s tim poradi samo, ale je treba mit na pameti, ze ACM v soucasne podobe je sice u vetsiny vyrobcu bezvypadkova a ale nikoliv bez variace zpozdeni ramcu v bufferu. A jakmile to bude nadmerne kvaltovat, zacne litat latence a to se nekterym typum provozu nemusi libit. Takovy NLOS spoj je pak lepsi kocirovat spise rucne, viz vyse, nez mu nechavat vlastni inteligenci. Prilis mnoho automatiky umorilo osla :-) A to plati pro TDD i FDD radia stejne.
0 x
A0 = 92,4+20log(d0*f)
Art = A0+Ap+(-Gtx–Grx)
nr = nv-Art

Uživatelský avatar
stepan.benes
Příspěvky: 818
Registrován: 13 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod stepan.benes » 8 years ago

Však jsem psal, že NLOS nějak nesleduju a co je aktuálně na trhu nevím. Proto jsem tě volal na pomoc, majore Haluško :D
WIMAX NLOS fungoval celkem fajn, ale nikdy jsme to nějak extra nezkoumal. Už jsem ho dali před nějakou dobou pryč.
Ze ztrátou fresnelky u PTP spojí nemám moc dobré reálné zkušenosti, vyhýbám se tomu jak čert kříži, užil jsem s tím svoje.
0 x
Profesionální troll, manipulátor a hrubovibrační ještírek.
Vůbec mi nevěřte, protože se s Vámi velmi pravděpodobně právě teď pokouším manipulovat !!!

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 8 years ago

stepan.benes píše:
okoun píše:Jenže mě to nevychází ani s tím 0dB výkonem, zajímalo by mě jaké rádio s jakýma anténama by to dokázalo na takovou vzdálenost?


Pro 50 Mbps ti stačí 14 Mhz, 64QAM - citlivost tvojí oblíbeném Alcomy, v tomhle případě AL32F je pak -75 dBm

60cm antény 44 dBi

6700m, 32 GHz, pak tedy
Útlum celé trasy 139.06 dB
Útlum atmosférou 0.67 dB

Signál na příjmu je pak 88 - 139.06 -0.67 = -51.73 dBm a rezerva na únik 75 - 51.73 = 23.27 dB

stačí ?

Není to žádnej zázrak, ale pokud nechci platit, nemůžu chtít Aston Martina


Aha tak to se omlouvám, počítal jsem to blbě tedy počítal jsem s vyzářeným výkonem 0dB a ne s vysílaným do antény. Tím pádem to vychází...
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

GRFS
Příspěvky: 667
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod GRFS » 8 years ago

stepan.benes píše:Však jsem psal, že NLOS nějak nesleduju a co je aktuálně na trhu nevím. Proto jsem tě volal na pomoc, majore Haluško :D
WIMAX NLOS fungoval celkem fajn, ale nikdy jsme to nějak extra nezkoumal. Už jsem ho dali před nějakou dobou pryč.
Ze ztrátou fresnelky u PTP spojí nemám moc dobré reálné zkušenosti, vyhýbám se tomu jak čert kříži, užil jsem s tím svoje.


Vsak v poho. NLOS funguje, kdyz funguje :mrgreen: Meritko, ktere overila praxe je asi nasledujici. NLOS jako berlicka tam, kde to jinak nejde. Tam, kde to jde na LOS, tak preferovat LOS.
0 x
A0 = 92,4+20log(d0*f)
Art = A0+Ap+(-Gtx–Grx)
nr = nv-Art

Uživatelský avatar
stepan.benes
Příspěvky: 818
Registrován: 13 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod stepan.benes » 8 years ago

Tak to je jasný elementární pravidlo. Já o tom psal, protože v podle mapy co je na první stránce to na LOS moc nevypadá :(
0 x
Profesionální troll, manipulátor a hrubovibrační ještírek.
Vůbec mi nevěřte, protože se s Vámi velmi pravděpodobně právě teď pokouším manipulovat !!!

Kart
Příspěvky: 246
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Kart » 8 years ago

ramboxb7 píše:No spoj z jednoho vysílače do kamenolomu kousek od Brna :-)

Samozřejmě že jim nabídnu net zadara ..ale víš jak to je lidi se budou ptát kolik to žere atd bla bla bla aby je to nestálo milion :D

Jinak stavím takovéto stožárky :-)

viz foto
Změnit velikost z IMG_1993.JPG
Změnit velikost z Změnit velikost z IMG_1996.JPG


Moooc pekny stozarek. Ale k te krabici se ti pres ten panel musi pristupovat trochu blbe ne?
Tak to SXTcko si moc neveme, ne? Kamera taky neco malo, ale otazka je co v zime, NO.
0 x

Rajda
Příspěvky: 65
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Rajda » 8 years ago

Zdravím,
má někdo vyzkoušené co je potřeba za výkon panelu a velikost baterek pro celoroční uživení 2ks SXT ?
stačil by třeba jeden panel 250W s aku 12V 50Ah ?
0 x

jarda.jezek
Příspěvky: 220
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod jarda.jezek » 8 years ago

Sice neznám odpověď, ale jestli je to retranslace, tak bych místo panelek dal raději paraboly.
0 x

Rajda
Příspěvky: 65
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Rajda » 8 years ago

jestli paraboly nebo panelky je jedno, tam dávají lišky dobrou noc, zajímalo by mě co by bylo potřeba aby to přežilo zimu?
0 x

shooter
Příspěvky: 772
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod shooter » 7 years ago

Rajda píše:Zdravím,
má někdo vyzkoušené co je potřeba za výkon panelu a velikost baterek pro celoroční uživení 2ks SXT ?
stačil by třeba jeden panel 250W s aku 12V 50Ah ?


NE
RB600 1x250Wpanel a nedává to
RB411AH 2xwifi 12V230AH a 4 sluneční dny s 80W panelem a jede to 18dní
0 x