Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Spoj na 6,7 km

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
ramboxb7
Příspěvky: 38
Registrován: 8 years ago

Spoj na 6,7 km

Příspěvekod ramboxb7 » 8 years ago

Zdravím mám stavět spoj na 6,7 km problémem je asi "nevím to jistě jeden kopec který signál lízne..
viz přiložený výškopis.

Chci se optat místních odborníků co by na teneto spoj použily.-)

Podotýkám že mám omezený rozpočet takže spoj bude na 5 ghz antény jsem chtěl použít JRC 24 + MIKROTIKY.

Podstatná věc je že potřebuji přenést full duplex 50/50 MBPS Minimálně.

Děkuji za rady a připomínky.

Pepa
vyskopis_zaklad.png
vyskopis_zaklad.png (4.92 KiB) Zobrazeno 5422 x
0 x

puhy
Příspěvky: 111
Registrován: 12 years ago
Bydliště: Choceň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod puhy » 8 years ago

Tak to přeju hodně štěstí :-)
0 x
Jan Půhoný

http://www.puhy.net- připojení k internetu a VOIP telefonování v Chocni a okolí
https://www.puhy.cz - spolehlivý obchod s elektronikou
http://www.gsm-spinac.cz - ovládejte spotřebiče mobilem

jarda.jezek
Příspěvky: 220
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod jarda.jezek » 8 years ago

Doporučuji použít stožáry na obou stranách a to co nejvyšší.
0 x

jarda.jezek
Příspěvky: 220
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod jarda.jezek » 8 years ago

A když to nevím jistě, tak se kouknu dalekohledem.
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 8 years ago

přesně tvé požadavky jsou nesmysl.
1. vzdálenost a 23dB antény od JRC jsou málo
2. v 5GHz na tu to vzdálenost 50 FDX je na wifi přehnaně, to by to muselo ject v MIMU 2x2 a ještě mít CCQ100/100% v což nevěřím s tímto grafem výšky.

Pokud chceš použít nutně 5G protože tam třeba štrejcháš kus lesa tak jedině zkus MP600 v 5G.
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

ramboxb7
Příspěvky: 38
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod ramboxb7 » 8 years ago

No jak jste si jistě všimli na 1 straně se stožár dokončuje v pondělí už ho dostavím ,výška 7 m a jak to bude na té druhé top netuším jsou tam komplikace jako vždy ..jde mi o to co tedy přesně použít abych dosáhl danných parametrů za co nejlepší peníze ale ne na ukor spolehlivosti.
0 x

Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Julian » 8 years ago

Ahoj,

zkus si to na něčem levným = např ten 5GHz a pak to přestav do 10GHz - pokud je ten spoj důležitý, pak se určitě něco dá vzít na leasing, navíc tím získáš možnost kapacitního rozvoje do budoucna, vždy tam ale dej min 60cm antény.

R
0 x

shooter
Příspěvky: 772
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod shooter » 8 years ago

hlavně tento vyškopis nepočítá s stromy na kopci takže mužeš připočíst klidně 20 metru

pokud nevíš signal vem si anténu starej mikrotik baterku hod to na místo pust to a z druhé strany skenuj je to lepší než takhle přes výškopis
0 x

raven-il
Příspěvky: 1097
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod raven-il » 8 years ago

ramboxb7 píše:Zdravím mám stavět spoj na 6,7 km problémem je asi "nevím to jistě jeden kopec který signál lízne..
viz přiložený výškopis.

Chci se optat místních odborníků co by na teneto spoj použily.-)

Podotýkám že mám omezený rozpočet takže spoj bude na 5 ghz antény jsem chtěl použít JRC 24 + MIKROTIKY.

Podstatná věc je že potřebuji přenést full duplex 50/50 MBPS Minimálně.

Děkuji za rady a připomínky.

Pepa
vyskopis_zaklad.png


Cus, postav retrans na tom kopecku co ti tam prekazi, nebo najdi jine misto / trasu, tohle je k hovnu. Nikdy ti to nebude fungovat poradne. Minimalne 50/50 FD na 5G klidne deas treba s UBNT na sirsim kanale, pouzij ale spise nova M5 zarizeni nez AC veci. Mikrotik nedoporuciji, nepouzivam (pro predejiti flame)

Pokud to budes realizovat takto jak to mas naplanovane, pak nezbyva nez poprat ti hodne stesti a pracovnich uspechu ;)
0 x
Josef Smola
k mikrotiku jsem se vratil po 4 letech a mam pocit, ze kdyby zakazali vsechny zabugovany feature, zustane jen ten barevnej terminal....

ramboxb7
Příspěvky: 38
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod ramboxb7 » 8 years ago

Jiné řešení není a ten kopec se prostě do vzduchu vyhodit nedá zítra dostavím stožár a vylezu tam s dalekohledem tak se uvidí jestli něco uvidím ... co se týče retranslačky v tom místě kde je ten problém o tom jsme samozřejmě uvažoval jde to přes střechy nějakých domečků takže opět domluva s někým + věcný břemeno.. no uvidíme až budu v požadované výšce zda tam ta viditelnost bude či ne..
0 x

raven-il
Příspěvky: 1097
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod raven-il » 8 years ago

ramboxb7 píše:Jiné řešení není a ten kopec se prostě do vzduchu vyhodit nedá zítra dostavím stožár a vylezu tam s dalekohledem tak se uvidí jestli něco uvidím ... co se týče retranslačky v tom místě kde je ten problém o tom jsme samozřejmě uvažoval jde to přes střechy nějakých domečků takže opět domluva s někým + věcný břemeno.. no uvidíme až budu v požadované výšce zda tam ta viditelnost bude či ne..


Vecne bremeno nepotrebujes, staci ti smlouva a internet zadara toho cloveka taky jiste potesi. A pokud Tam jsou domecky, tak bych to resil tak, predpokladal jsem nejakou destinaci typu kopec v lese :D baraky jsou pohoda.

btw: kde to vlastne tvoris ?
0 x
Josef Smola
k mikrotiku jsem se vratil po 4 letech a mam pocit, ze kdyby zakazali vsechny zabugovany feature, zustane jen ten barevnej terminal....

ramboxb7
Příspěvky: 38
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod ramboxb7 » 8 years ago

No spoj z jednoho vysílače do kamenolomu kousek od Brna :-)

Samozřejmě že jim nabídnu net zadara ..ale víš jak to je lidi se budou ptát kolik to žere atd bla bla bla aby je to nestálo milion :D

Jinak stavím takovéto stožárky :-)

viz foto
Změnit velikost z IMG_1993.JPG
Změnit velikost z Změnit velikost z IMG_1996.JPG
0 x

Striker
Příspěvky: 692
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Striker » 8 years ago

Pěkný. To teda jede jen na solár + baterku? Nebo je tam přivedený 220V?
0 x

raven-il
Příspěvky: 1097
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod raven-il » 8 years ago

Hezke stozarek, moc hezke :)

Kolik ten ostrov takhle vyjde a kdo ti to stavel ?
0 x
Josef Smola
k mikrotiku jsem se vratil po 4 letech a mam pocit, ze kdyby zakazali vsechny zabugovany feature, zustane jen ten barevnej terminal....

lyra
Příspěvky: 569
Registrován: 16 years ago
Bydliště: Rakovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lyra » 8 years ago

Také stejny dotaz , ten panel nahore je dobry, jen otazka zda v zimě ten panel snih nezakreje na delší dobu-dole to odmeteš- nahoře už moc ne Samozřejmě otazka jak kde že
0 x