Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

17GHz PtMP sicetelecom.it

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
REJJA
Příspěvky: 27
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Re: 17GHz PtMP sicetelecom.it

Příspěvekod REJJA » 9 years ago

Díky za intermezzo. Omlouvám se všem kdo mě kontaktovali na můj mail v Allianci, byl jsem KO se chřipkou. Nebyl jsem schopný odpovídat.

Nyní už sedí v ISPA posílený tým, další posilu čekáme 1.3. Ještě jednou se omlouvám za delay s maily.

K SICE, FAQ:
1. Nemá cenu SICE kontaktovat o nabídku, stejně to skončí u nás. Podepsali jsme smlouvu pro celé CE.
2. Cena se odvíjí podle členství v Allianci, je možné si vyžádat ceník mailem. Podle smlouvy nelze ceny zveřejňovat na Internetu.
3. Technologie 24 GHz bude teprve uvolněná z vývoje, dodělávají se antény.
4. VO nestanovuje ani v jednom případě (17 a 24 GHz), že je určené pro PTP spoje. Je to klasická RLAN se vším všudy, dost podobně jako pásmo 5 GHz. Nicméně nemáme pocit, že rušení s PTP spoji bude vážný problém.
5. Největší poddíl nasazení je PTP - dvě CPE proti sobě fungují a cena spoje je na zlomku ceny infrastrukturálního rádia. Pro připojení bytovky či AP ideální.

Pokud bude možné, rádi Vám proti platbě poskytneme testovací kusy.

Díky

Jakub Rejzek
0 x

Uživatelský avatar
-=RYS=-
Příspěvky: 55
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod -=RYS=- » 9 years ago

ok1vaw píše:Těch krásných GaN věcí na radiomatérské hraní je dost, mě se líbí třeba:
http://www.cree.com/RF/Products/SBand-X ... PA801B025F
s 37W na výstupu to už dokáže na 10GHz i odraz od Měsíce. Oproti 3dBm je to asi 45dB navrch (180x větší vzdálenost)!!! . Ještě že radioamatéři nejsou (ve většině případů) vylezlí z nor pořád.

V každém případě tenhle 17GHz PtMP dá pásmu pěkně nafrak, ideálně do každého většího města jeden jako maják.

Vojta, OK1VAW.


Ahoj Vojto.
Dokoncil jsem stavbu interfacu pro Linux SVXlink Echolink, Alixe s interni zvukovkou uz mam. Nez to spustim, tak ted resim obnovu me HAM WAN IP 44.177.162.43 z Kalifornie.
Potom do Hamanetu pouziji 5GHz pojitko s 5W PA do ozarovace na PtP pred MPX prepinac v HAM pasmu 5.6GHz. Jeste mam praci pred sebou, bude v tom i IGATE DIGIna OK1OEM-1.
Pak se s Radkem Ulehlou od Stepy Benese domluvim na nasmerovani me IP 44 (celej segment patri jen radioamaterum AMPRNETu) k moji wan echolink gate.
0 x

Uživatelský avatar
divizna
Příspěvky: 371
Registrován: 12 years ago
Bydliště: Praha

Příspěvekod divizna » 9 years ago

3. Technologie 24 GHz bude teprve uvolněná z vývoje, dodělávají se antény.
4. VO nestanovuje ani v jednom případě (17 a 24 GHz), že je určené pro PTP spoje. Je to klasická RLAN se vším všudy, dost podobně jako pásmo 5 GHz. Nicméně nemáme pocit, že rušení s PTP spoji bude vážný problém.
5. Největší poddíl nasazení je PTP - dvě CPE proti sobě fungují a cena spoje je na zlomku ceny infrastrukturálního rádia. Pro připojení bytovky či AP ideální.


Skvělé. Takže dvě mouchy jednou ranou, znehodnotíme rovnou obě pásma.

Dva, možná tři roky zpátky probíhala identická diskuze ohledně pásma 10 GHz a UBNT PBM10. Troufnu si tvrdit, že přeladěný AC Mikrotik bude možná ještě horší než ten přeladěný M5 rocket (alias PBM10). Asi bych tady na fóru dohledal i přímo Vaše příspěvky o tom, jak je nasazení TDD rádia do (do té doby čistě) FDD pásma negativní a špatné. I z důvodu likvidace 10 GHz pásma v některých lokalitách mnozí zmigrovali na 17/24 GHz.
A nyní se děje úplně to stejné, jen někteří používají jiné argumenty než tehdy. I4wifi také neměla pocit, že rušení s FDD spoji nastane a bude nějak zásadní. Jenže realita je jinde.

Jinak PBM10 se také používá pouze jako PTP. A dokonce jsou u něj pouze směrové antény, minimum je 28 dBi límcovka Jirous, dále pak originální 60 cm UBNT anténa, případně Jirous 65/90 cm směrovky. A i tak to ruší, a ne málo. Co se stane, až někdo osadí tuhle hračku s nějakým sektorem na výškové budově na kraji města, kde buď přímo na lokaci nebo v blízkém okolí jsou existující PTP spoje? Pásma nejsou tak široká, a v případě TDD a 80 MHz to zaruší nezanedbatelnou část pásma.

Jediné, k čemu tohle přispěje je to, že se na 17 GHz bude ještě více rušit, ještě více přepalovat výkony a další pásmo bude v tahu.
U 24 GHz to samé.

Kam půjdeme potom? Asi nikam. Alternativy kromě licencí už totiž nejsou.
0 x

Kaja
Příspěvky: 371
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Kaja » 9 years ago

Jakube, ano mas naprostou pravdu "17 i 24 jsou RLAN bez omezeni"
Ale presto bych se primloval k tomu abychom se dokazali dohodnout, ze 17GHz ponechame jeste par let na PtP FD spoje (nez je nahradi optika nebo Eband).
Vy jako distributor prvni vlastovky do techto pasem s tim muzete pomerne hodne pomoci tim, ze budete distribuovat jen 24GHz verzi.

A pak uz to bude na vseobecne dohode na tomto v ramci sdruzeni (treba ISPA) ci jinych zajmovych a profesnich organizaci sdruzujicich ISPky.
Nejsem idelaista abych veril tomu, ze tato nepsana pravidla nikdo neporusi, ale porad lepsi kduz to bude vyjimka nez kduz si tu masove zaprasime obe pasma.

R.


REJJA píše:Díky za intermezzo. Omlouvám se všem kdo mě kontaktovali na můj mail v Allianci, byl jsem KO se chřipkou. Nebyl jsem schopný odpovídat.

Nyní už sedí v ISPA posílený tým, další posilu čekáme 1.3. Ještě jednou se omlouvám za delay s maily.

K SICE, FAQ:
1. Nemá cenu SICE kontaktovat o nabídku, stejně to skončí u nás. Podepsali jsme smlouvu pro celé CE.
2. Cena se odvíjí podle členství v Allianci, je možné si vyžádat ceník mailem. Podle smlouvy nelze ceny zveřejňovat na Internetu.
3. Technologie 24 GHz bude teprve uvolněná z vývoje, dodělávají se antény.
4. VO nestanovuje ani v jednom případě (17 a 24 GHz), že je určené pro PTP spoje. Je to klasická RLAN se vším všudy, dost podobně jako pásmo 5 GHz. Nicméně nemáme pocit, že rušení s PTP spoji bude vážný problém.
5. Největší poddíl nasazení je PTP - dvě CPE proti sobě fungují a cena spoje je na zlomku ceny infrastrukturálního rádia. Pro připojení bytovky či AP ideální.

Pokud bude možné, rádi Vám proti platbě poskytneme testovací kusy.

Díky

Jakub Rejzek
0 x

Ladik
Příspěvky: 1390
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Ladik » 9 years ago

Je me fakt z toho vyvoje zle :-(
Je videt, jak nekteri lide dokazou o 180° zmenit sve nazory (opravdu nekdy kazou vodu a sami piji vino).

GRFS, RYS, mate muj obdiv, jedni z mala co tomu fakt rozumi a maji hlavu na svem miste.
No nic jdu branit sve FDD 17GHz, ale asi si budu muset vybrat kalibr tezsi vzduchu :-( :-( :-(
0 x

hol
Příspěvky: 883
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod hol » 9 years ago

REJJA píše:4. VO nestanovuje ani v jednom případě (17 a 24 GHz), že je určené pro PTP spoje. Je to klasická RLAN se vším všudy, dost podobně jako pásmo 5 GHz. Nicméně nemáme pocit, že rušení s PTP spoji bude vážný problém.

Jakub Rejzek


Nejak nerozumim. Prece jste testovali, jediny vystup je na prvni strane...funguje to dobre a ted asi to rusit nebude.

Proc nezverejnite vystupy.Proc nezpristupnite dema? Prece jste neutralni platforma, rikal Stepan. Treba je to to reseni, co na nej vsichni cekame a je to jen ponekud nestastne komunikovano. Ne kazdy chce cekat ve fronte a pak sam testovat.

Nebo uz je ted videt, ze nelze byt vsim. Byla by skoda, aby obchod s jednim pochybnym spojen nahlodal asi jinak dobry zamer ISPA.
0 x

Uživatelský avatar
douby
Příspěvky: 475
Registrován: 18 years ago
Bydliště: Olomouc/Litovel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod douby » 9 years ago

Členové si to osahali, otestovali a výstupy znají.

Nějak nevidím důvod proč by zde měl Jakub nebo kdokoliv jiný referovat veřejnosti. Datasheety jsou k dispozici a je na nich vše dostupné.
0 x
Bc. Martin Doubrava
http://www.doubrava.net
- Internet Olomouc, Litovel, Uničov, Šternberk a široká okolí

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 9 years ago

no nemohu si pomoci ale tohle vidím jako jednozačný útok ze strany distirbutora na malé lokální poskytovatele, kterým se furt nevyplatí investovat do licenčních spojů, porostě ne všichni mají 10 tisíc zákazníků aby se jim vyplatilo investovat do licencí.
opravdu mě zaráží, že lidé, kteří zastávali nějaké hodnoty teď totálně vymazali svojí paměť a na první místo cpou marketingové zájmy a keci.
hmm rád bych viděl človíčka, který odpovídá za technickou stránku této věci, možná to tak vypadá že ani neexituje a vše to bylo jen konzultováno z marketingového pohledu.
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

hol
Příspěvky: 883
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod hol » 9 years ago

douby píše:Členové si to osahali, otestovali a výstupy znají.

Nějak nevidím důvod proč by zde měl Jakub nebo kdokoliv jiný referovat veřejnosti. Datasheety jsou k dispozici a je na nich vše dostupné.


No pockej, pockej. Ptat se vyhradniho distributora na detaily noveho produktu je snad normalni. A stejne tak by mel prodejce udelat vse proto aby obavy rozptylil, pokud uz k nim vubec doslo.
17ku povazuju za ulet, 24ku bych klidne vzal. Ale ne jako betatester.Takze jak jsi hezky napsal, datasheet sel do kose a bud se pochlapi distributor, nebo budu cerpat z fora. I pres to, ze zaver nebude asi obektivni.

2okoun:
To zda se vyplati jit do licence neni snad veci velikosti subjektu. Vyplati se to tehdy, pokud mas za danym spojem dost uzivatelu. Je jasne ze 17 ptp je s ohledem na cenu a parametry prvni volba. Vetsi poskytovatel, vice spoju,vetsi naklady na " zachranu".
0 x

Uživatelský avatar
Insider
Příspěvky: 2453
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Insider » 9 years ago

REJJA píše:Díky za intermezzo. Omlouvám se všem kdo mě kontaktovali na můj mail v Allianci, byl jsem KO se chřipkou. Nebyl jsem schopný odpovídat.

Nyní už sedí v ISPA posílený tým, další posilu čekáme 1.3. Ještě jednou se omlouvám za delay s maily.

K SICE, FAQ:
1. Nemá cenu SICE kontaktovat o nabídku, stejně to skončí u nás. Podepsali jsme smlouvu pro celé CE.
2. Cena se odvíjí podle členství v Allianci, je možné si vyžádat ceník mailem. Podle smlouvy nelze ceny zveřejňovat na Internetu.
3. Technologie 24 GHz bude teprve uvolněná z vývoje, dodělávají se antény.
4. VO nestanovuje ani v jednom případě (17 a 24 GHz), že je určené pro PTP spoje. Je to klasická RLAN se vším všudy, dost podobně jako pásmo 5 GHz. Nicméně nemáme pocit, že rušení s PTP spoji bude vážný problém.
5. Největší poddíl nasazení je PTP - dvě CPE proti sobě fungují a cena spoje je na zlomku ceny infrastrukturálního rádia. Pro připojení bytovky či AP ideální.

Pokud bude možné, rádi Vám proti platbě poskytneme testovací kusy.

Díky

Jakub Rejzek


Snad bych jenom doplnil: že 17 GHz je v pohyblivé službě a 24GHz je jak v pevné tak pohyblivé službě.
0 x
Michal Peterka, KPE spol. s r.o.
V Hůrkách 1, Praha5 Nové Butovice, Tel: 242498100, 777208819
http://pojitko.cz

Uživatelský avatar
Insider
Příspěvky: 2453
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Insider » 9 years ago

A jakou to má teda kapacitu a citlivost? Já jenom, abych zákazníkům nelhal :lol:

Takhle musím říkat - pravděpodobně to má horší..
0 x
Michal Peterka, KPE spol. s r.o.
V Hůrkách 1, Praha5 Nové Butovice, Tel: 242498100, 777208819
http://pojitko.cz

melvi
Příspěvky: 158
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod melvi » 9 years ago

Takhle, mimo 2x2 80MHz má maximálně v laboratorních podmínkách 620Mbps (rádiová rychlost 866Mbps), tedy SISO je na polovině, tedy teoreticky vzato 1/2, tedy 310Mbit při 80MHz kanálu.

Reálně bych to viděl mezi 200-300Mbit, podle počasí, rušení a vzdálenosti :-)
0 x

Uživatelský avatar
Insider
Příspěvky: 2453
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Insider » 9 years ago

melvi píše:Takhle, mimo 2x2 80MHz má maximálně v laboratorních podmínkách 620Mbps (rádiová rychlost 866Mbps), tedy SISO je na polovině, tedy teoreticky vzato 1/2, tedy 310Mbit při 80MHz kanálu.

Reálně bych to viděl mezi 200-300Mbit, podle počasí, rušení a vzdálenosti :-)

Dovolím si zaprotestovat : ) Pokud to radio funguje jak má... Tak 80 MHz v SISO režimu nám dává na 17GHz 333 Mbit.. Mbit při -66dBm, Umí to tohle radio? Na mezifrekvencích bez úprav 350Mbit..
0 x
Michal Peterka, KPE spol. s r.o.
V Hůrkách 1, Praha5 Nové Butovice, Tel: 242498100, 777208819
http://pojitko.cz

Uživatelský avatar
stepan.benes
Příspěvky: 818
Registrován: 13 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod stepan.benes » 9 years ago

okoun píše:no nemohu si pomoci ale tohle vidím jako jednozačný útok ze strany distirbutora na malé lokální poskytovatele, kterým se furt nevyplatí investovat do licenčních spojů, porostě ne všichni mají 10 tisíc zákazníků aby se jim vyplatilo investovat do licencí.
opravdu mě zaráží, že lidé, kteří zastávali nějaké hodnoty teď totálně vymazali svojí paměť a na první místo cpou marketingové zájmy a keci.
hmm rád bych viděl človíčka, který odpovídá za technickou stránku této věci, možná to tak vypadá že ani neexituje a vše to bylo jen konzultováno z marketingového pohledu.


Ó, jedinečný Okoune, byl bys tak laskav a nechal nás, ubohé červy nahlédnout do tajů Tvé mysli, ó Veliký. Naše ubohé mozky nejsou schopny prohlédnout velikost Tvých myšlenek a pochopit korelaci poměru celkového počtu klientů subjektu s ekonomikou provozu licencovaného spoje. Víme, že Tě nejsme hodni, ale přesto prosíme. Osviť nás velikostí svého ducha a my Tě za to budeme velebit do konce našich dnů, ó Veliký.
0 x
Profesionální troll, manipulátor a hrubovibrační ještírek.
Vůbec mi nevěřte, protože se s Vámi velmi pravděpodobně právě teď pokouším manipulovat !!!

Ladik
Příspěvky: 1390
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Ladik » 9 years ago

Klidek.
Vsichni tu jasne pisou at napisete jasne udaje, cenu apod a Vase reakce "nula" tot vse, nevidim tam nic jineho "O VELIKY" :-(
0 x