Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

AirFiber 24G

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
Uživatelský avatar
divizna
Příspěvky: 371
Registrován: 12 years ago
Bydliště: Praha

Re: AirFiber 24G

Příspěvekod divizna » 9 years ago

Take jsme zkouseli napajet AF24 bud Mikrotik Gbit injektorem a nebo timto http://wifi.aspa.cz/pasivni-gigabit-poe-s-led-kostka-cerne-z106051

Vydrzelo to den dva a injektor shorel. Pritom ty injektory pouzivame i pro napajeni vice zarizeni kdy proudy jsou vetsi nez 1A a nikdy nemely problem. S AF si to evidentne nerozumi.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 9 years ago

máš extrémní štěstí že ti neodešla napájecí část když používáš jenom dva páry na napájení. Čet sem že jakmile ti vypdne jeden napájecí pár tak ten druhej je 2x zatíženější a údajně tam je nějaká součástka která to dlouho nevydrží.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

KoZLiCeK
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Bydliště: CZ

Příspěvekod KoZLiCeK » 9 years ago

george.tu píše:Kdyby se někomu nechtělo kupovat poe injector od tycon, tak lze použít gigabitové poe od mikrotiku, kterých máte určitě plný šuplíky. Ustřihnul jsem jack, napojil přímo na step-up měnič z 24V na 48V a funguje :)

To je tak trochu amaterina to tvoje reseni s obyc spliterem,na těch 24 v tam potece přes 2.5 A.....Ten injector od tyconu je 100proc, nevyplatí se v tomto případě šetrit pár kč.
0 x

george.tu
Příspěvky: 117
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod george.tu » 9 years ago

Pravda proud jsem neměřil, ale při 48V jsem si řikal, že tam víc než 1A nepoteče, tak se určitě nemá co stát. Běží to už několik měsíců. Ale díky za názory, dám na Vás, objednal jsem si ten tycoon injector a hned to přehodim jak dorazí.
0 x

KoZLiCeK
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Bydliště: CZ

Příspěvekod KoZLiCeK » 9 years ago

george.tu píše:Pravda proud jsem neměřil, ale při 48V jsem si řikal, že tam víc než 1A nepoteče, tak se určitě nemá co stát. Běží to už několik měsíců. Ale díky za názory, dám na Vás, objednal jsem si ten tycoon injector a hned to přehodim jak dorazí.

Základy elektrotechniky,stačí si to spočítat.... Koukám že ISP dělá každej ňouma.(Nic proti). :?
PS: Já dělám převod 12V na 48V a při 12V tam teče cca. 3A (měřeno).
0 x

george.tu
Příspěvky: 117
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod george.tu » 9 years ago

KoZLiCeK píše:
george.tu píše:Pravda proud jsem neměřil, ale při 48V jsem si řikal, že tam víc než 1A nepoteče, tak se určitě nemá co stát. Běží to už několik měsíců. Ale díky za názory, dám na Vás, objednal jsem si ten tycoon injector a hned to přehodim jak dorazí.

Základy elektrotechniky,stačí si to spočítat.... Koukám že ISP dělá každej ňouma.(Nic proti). :?
PS: Já dělám převod 12V na 48V a při 12V tam teče cca. 3A (měřeno).


ohmuv zakon si snad pamatuju dobre ze skoly P=U*I tzn. 12V x 3A = 36W na 12Voltove strane DC-DC menice ->>>> I = P/U -> 36W/48V = 0,75A na 48V strane menice kdyz nebudu pocitat ucinnost a ztraty atd. proc me tedy nazyvas noumou, kdyz jsem napsal, ze do poe injectoru vic jak 1A nepotece?
0 x

KoZLiCeK
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Bydliště: CZ

Příspěvekod KoZLiCeK » 9 years ago

george.tu píše:
KoZLiCeK píše:
george.tu píše:Pravda proud jsem neměřil, ale při 48V jsem si řikal, že tam víc než 1A nepoteče, tak se určitě nemá co stát. Běží to už několik měsíců. Ale díky za názory, dám na Vás, objednal jsem si ten tycoon injector a hned to přehodim jak dorazí.

Základy elektrotechniky,stačí si to spočítat.... Koukám že ISP dělá každej ňouma.(Nic proti). :?
PS: Já dělám převod 12V na 48V a při 12V tam teče cca. 3A (měřeno).


ohmuv zakon si snad pamatuju dobre ze skoly P=U*I tzn. 12V x 3A = 36W na 12Voltove strane DC-DC menice ->>>> I = P/U -> 36W/48V = 0,75A na 48V strane menice kdyz nebudu pocitat ucinnost a ztraty atd. proc me tedy nazyvas noumou, kdyz jsem napsal, ze do poe injectoru vic jak 1A nepotece?

Sry,ale tech 36W je tak nejak klidovy stav jedne strany (nepripojeno k druhy AF24).kdyz uz to jede v normalu je tam tech 50W +-.Nechtel sem te nejak osobne osocit.
0 x

Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Julian » 9 years ago

Ahoj,

osobně jsem měřil spotřebu AF24 z první várky a ten měl 50W a na počátku tohoto týdne jsem rozbalil nový AF24 a vypadal zase malinko jinak, tak jsem doufal, že by s novou revizí zapracovali i na spotřebě = bez spojení s protistranou 30W po spojení s protistranou rovných 50W = tzn. opravdu se žádný posun zatím nekonal.

Vedle toho jsem nyní na jeden větší site nasadil 3 AF, vzdálenosti od jednotlivých jednotek jsou min 5m a jsou dokonce umístěny tak, že se v podstatě nevidí (a že protistrany vidí de-facto jen svoji protistranu). Zatím jsem v této konfiguraci nezaznamenal propad výkonu ani jedné linky s tím, že jedou všechny ve FD režimu. Jakou máte zkušenost ostatní?

díky

Richard
0 x

Uživatelský avatar
divizna
Příspěvky: 371
Registrován: 12 years ago
Bydliště: Praha

Příspěvekod divizna » 9 years ago

Pokud se AF nevidi navzajem (odstini to treba vytahova budka), a zaroven nejsou anteny smerovany podobnym smerem jako dalsi AF spoje na lokalite (tedy je to napr. rozmisteno stylem jedna jednotka smer zapad, druha smer sever atd.), je kolokace na AP v pohode.

Problem nastava, pokud jsou napr. na jednom stozaru blizko sebe, a nebo pokud jsou podobne smery, kam miri. Ty jejich anteny opravdu nejsou moc smerove, maji docela velke bocni laloky (o cemz se clovek vzdy presvedci pri zamerovani), takze to, co plati u jinych spoju s profi antenami u techto spoju logicky neplati.

Jinak vse samozrejme jedeme ve FD rezimu.

Proklinam UBNT za to, ze stale nebyli schopni u toho spoje udelat moznost uzsich kanalu (a asi to nikdy neudelaji). Pak by ty spoje byly slusne skalovatelne a ne vsude clovek potrebuje 700 Mbit. Ale s tim 100 MHz kanalech a malo smerovymi antenami je to zabijak a pouzitelnost je dost nizka.
0 x

Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Julian » 9 years ago

divizna píše:Pokud se AF nevidi navzajem (odstini to treba vytahova budka), a zaroven nejsou anteny smerovany podobnym smerem jako dalsi AF spoje na lokalite (tedy je to napr. rozmisteno stylem jedna jednotka smer zapad, druha smer sever atd.), je kolokace na AP v pohode.

Problem nastava, pokud jsou napr. na jednom stozaru blizko sebe, a nebo pokud jsou podobne smery, kam miri. Ty jejich anteny opravdu nejsou moc smerove, maji docela velke bocni laloky (o cemz se clovek vzdy presvedci pri zamerovani), takze to, co plati u jinych spoju s profi antenami u techto spoju logicky neplati.

Jinak vse samozrejme jedeme ve FD rezimu.

Proklinam UBNT za to, ze stale nebyli schopni u toho spoje udelat moznost uzsich kanalu (a asi to nikdy neudelaji). Pak by ty spoje byly slusne skalovatelne a ne vsude clovek potrebuje 700 Mbit. Ale s tim 100 MHz kanalech a malo smerovymi antenami je to zabijak a pouzitelnost je dost nizka.


Ahoj,

díky za zkušenosti.
Co jsem nyní zaměřoval ten poslední z tohoto místa na cca 1,3Km, tak jsem bocni laloky nezaznamenal.
Na tom Site míří cca na 3, 4a1/2, a 8 hodinu, jak píšu jsou relativně daleko od sebe a jsou stíněny jak píšeš výtahovou budkou a okolními domy, je to prostě takový experiment. Jinak aktuálně stavíme především na Racomech a s AF ro prokládáme, abychom neměli vše na stejné technologii.

R

Obrázek
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 9 years ago

pokud si lalok nezaznamenal tak nejspíš jedeš v něm. I u 60cm alcoma paraboly na 17GHz je pěkně cítit.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Julian » 9 years ago

hapi píše:pokud si lalok nezaznamenal tak nejspíš jedeš v něm. I u 60cm alcoma paraboly na 17GHz je pěkně cítit.


Ahoj, neměl bych:

- výpočet sedí s realitou 1312m 20dBm EIRP = 65dBm na protistraně (33 je zisk vysílací antény 38 je zisk antény přijímače)
- co mám zkušenost, tak dobrým znakem hlavního lalku je fakt, že jsou srovnané signálové úrovně v jednotlívých polarizacích
- schválně jsem to několikrát projel = tzn. instaloval pěkně podle starých pravidel co jsou tuším v návodech od Alcomy

R
0 x

Peyrak
Příspěvky: 1588
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Peyrak » 9 years ago

Já mám na jednom místě 3 AF vedle sebe, dva jsou na trubce hned u sebe, jedno na výložníčku vedle nich, 4té je za budkou a míří na opačnou stranu, ty 3 jsou v rámci cca 110°, žádný rušení nepociťuju, je to dočasný, za měsíc by tam už měly stát 4 příhrady, ale je to dočasný už asi půl roku.

Jinak u toho posledního spoje se mi stalo, že mi dorazily jednotky každá s jiným FW, jedna v1.2 a druhá v2.0 a nebyly se schopný spojit dokud jsem FW nesjednotil
0 x

KoZLiCeK
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Bydliště: CZ

Příspěvekod KoZLiCeK » 9 years ago

Peyrak píše:Já mám na jednom místě 3 AF vedle sebe, dva jsou na trubce hned u sebe, jedno na výložníčku vedle nich, 4té je za budkou a míří na opačnou stranu, ty 3 jsou v rámci cca 110°, žádný rušení nepociťuju, je to dočasný, za měsíc by tam už měly stát 4 příhrady, ale je to dočasný už asi půl roku.

Jinak u toho posledního spoje se mi stalo, že mi dorazily jednotky každá s jiným FW, jedna v1.2 a druhá v2.0 a nebyly se schopný spojit dokud jsem FW nesjednotil

FW v jednotakch musi byt vždy stejny...
0 x

Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Julian » 9 years ago

Peyrak píše:Já mám na jednom místě 3 AF vedle sebe, dva jsou na trubce hned u sebe, jedno na výložníčku vedle nich, 4té je za budkou a míří na opačnou stranu, ty 3 jsou v rámci cca 110°, žádný rušení nepociťuju, je to dočasný, za měsíc by tam už měly stát 4 příhrady, ale je to dočasný už asi půl roku.

Jinak u toho posledního spoje se mi stalo, že mi dorazily jednotky každá s jiným FW, jedna v1.2 a druhá v2.0 a nebyly se schopný spojit dokud jsem FW nesjednotil


Díky za info, já se tak pedantsky ptám, protože nerad něco hned po zřízení předělávám a je pravda že ty 2 jednotky / linky mám od sebe jen nějakých 40st a zde na fóru se ta koeexistence AF jednotek brala jako jejich nevyhoda.

R
0 x