Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

The Simper

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Re: The Simper

Příspěvekod whef » 5 years ago

Máte někdo zkušenosti a porovnání mezi 30 stupňovým hornem na RB a 40 stupňovou raytrou ? oboje osazeno RB912 nebo RBM + ac. Používám oboje, ale zatím mne horny nepřesvědčily, že to stojí za tu větší cenu u nové verze. Symetrickej vyzařovák hornu je někde lepší, ale chytá to spíš zas jiný bordel. Pravda do zadu jsou vyzařováky hornu lepší, ale taky žádnej zázrak. Co vy na to ? Ty raytry jsou toto. http://www.raytra.com/uip-51871-mikrotik
0 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 5 years ago

Používáme obojí. Jak horny tak 38stupnů raytru.
Tam kde je víc našich sektorů, případně větší rušení použijeme horn. Dále tam kde je potřeba vykrýt větši vertikální úhel.
Raytru používáme tam kde je potřeba větší zisk antény (stromy nebo vzdálenost). Dále tam kde není rušení a není potřeba mít tak špičkovou (a drahou) anténu. Vyzařovák 38 je podle mě jen teoretický jako u každé panelky :)
0 x

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 5 years ago

Díky, já si právě nejsme jist, že ty horny jsou tak super jak se uvádí, zatím to nikde nepozoruju, je to možná jen trochu ostřejší než panelka, ve městech to pobere i tak hodně rušení 30 supňový horn je stále dost, ale kedy by měl menší úhel byl by polovičvní velikosti jako třeba ultrahorn a to je bago.

honzam píše:Používáme obojí. Jak horny tak 38stupnů raytru.
Tam kde je víc našich sektorů, případně větší rušení použijeme horn. Dále tam kde je potřeba vykrýt větši vertikální úhel.
Raytru používáme tam kde je potřeba větší zisk antény (stromy nebo vzdálenost). Dále tam kde není rušení a není potřeba mít tak špičkovou (a drahou) anténu. Vyzařovák 38 je podle mě jen teoretický jako u každé panelky :)
0 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 5 years ago

Naposledy upravil(a) honzam dne 11 Oct 2018 20:43, celkem upraveno 1 x.
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 5 years ago

Tak to je pekny joke :D Hlavne ako sa hovorilo, ze asymetricke horny su pic*** a ze vobec nemaju vlastnosti hornu....ale ked to ma ubnt musi to maj aj rf. Neviem ci v diskusii k hornom niekto priamo s rfe toto nehovoril a teraz taky zvrat :D :D
A ta cena je totalne mimo...s tym nech si....30stupnovy horn stoji 130$ a tento 30stupnovy asymetricky 280$ + k tomu este twistport...
Naposledy upravil(a) Gemb dne 11 Oct 2018 20:45, celkem upraveno 1 x.
0 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 5 years ago

Jasný, ale oni hovořili že UBNT asymetrické jsou shit. Podívej se na velikost UBNT a toto :)
1 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 5 years ago

honzam píše:Jasný, ale oni hovořili že UBNT asymetrické jsou shit. Podívej se na velikost UBNT a toto :)

Pretoze su ciastocne ich konkurencia tak preto hovoria, ze je to shit. A fakt neviem aky ma byt rozdiel medzi UBNT 60st (60/30) vs RF 60 (60/25). To akoze tych 5 stupnov spravi s toho strasne zleho hornu strasne dobry horn ? Okrem toho je to stejne cenovo mimo. UBNT prism station + UBNT horn 60st = cca 265€ bez DPH. Rocket prism + twist port gen2 + rf asymetricky horn = 435€ bez DPH ked vychadzam s tej ceny co je uz na ich webe.
0 x

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 5 years ago

Tak cena je vysoká, na MK, je to řešení. To držátko se mi moc nelíbí, ale jinak oki. Mohl by jste mi prosím někdo vysvětlit, protože to asi stále nechápu jak ten horn vyzařuje v různých rovinách ? Já si představuju, že dle požadovaných vlastností by měl být orientovaný opačně, to jest rozšiřující se částí na ležato. Aby byl velký horizontální úhel a malý vertikální. ? Nebo je mé chápání špatné. Omlouvám se za dotaz možná "ze začátečnické kategorie.". Prosím někoho, aby mi to osvětlil. Vyzařovací giagram je správný a takový jaký si představuju, jak koukám do papírů. U klasického hornu mi to je jasné.
0 x

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 5 years ago

Ale ta asimetrika se dělá aby azimutově to bylo užší než symetrika a dle držáku to v datasheetu nějak nesedí pokud je v us azimutem horizontal jako u nás v eu a elevace vertikal. Horna by to měla bejt jako každá jiná a tedy je to blbě napsané. Nechť výrobce řekne jak to myslí.
1 x

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 5 years ago

Tak to si právě nemyslím, spíš jde o potlačnení rušení ve vertikálním směru, uzším paprskem. Jinak jak jsem koukal na obrázky vyzařováku a modelace na RFE tak opravdu to ve vertikálu, kde se ten horn rozšiřuje září tenkým paprskem a tam kde je to úzké to jest horizontál, to vyzařuje široce. To jest jako klasická panelka akorát s potlačením bočních laloků a zlepšením předo-zadního poměru. Ta vyzařovací vlna nekopíruje tvar hornu, ale je přesně opačná, než bych čekal. https://rfelements.com/products/wireles ... /overview/

dagus píše:Ale ta asimetrika se dělá aby azimutově to bylo užší než symetrika a dle držáku to v datasheetu nějak nesedí pokud je v us azimutem horizontal jako u nás v eu a elevace vertikal. Horna by to měla bejt jako každá jiná a tedy je to blbě napsané. Nechť výrobce řekne jak to myslí.
1 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 5 years ago

A vrací se zpět klasický twistport na RBčko s šuplíčkem. Tentokrát s vylepšeným ozařovačem po vzoru modernějších twistportů...

https://rfelements.com/products/wireles ... aptor-rbp/
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

nějak nevidim hliník ani hliníkovej box u rbčka. Bude to taky stát 6 litrů set horna + twist port?

Moc hezky to vymyslely. 2 roky navnadí na relativně dobrou cenu a pak vytaseji novou verzi za 2x tolik a starou pro jistotu zruší. Super job.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

whef píše:Tak to si právě nemyslím, spíš jde o potlačnení rušení ve vertikálním směru, uzším paprskem. Jinak jak jsem koukal na obrázky vyzařováku a modelace na RFE tak opravdu to ve vertikálu, kde se ten horn rozšiřuje září tenkým paprskem a tam kde je to úzké to jest horizontál, to vyzařuje široce. To jest jako klasická panelka akorát s potlačením bočních laloků a zlepšením předo-zadního poměru. Ta vyzařovací vlna nekopíruje tvar hornu, ale je přesně opačná, než bych čekal. https://rfelements.com/products/wireles ... /overview/

dagus píše:Ale ta asimetrika se dělá aby azimutově to bylo užší než symetrika a dle držáku to v datasheetu nějak nesedí pokud je v us azimutem horizontal jako u nás v eu a elevace vertikal. Horna by to měla bejt jako každá jiná a tedy je to blbě napsané. Nechť výrobce řekne jak to myslí.


takže najednou je klasická horna na prd protože září nahoru a dolu a teď přichází ta správná kterou chceme (chci) a všechno je najednou obráceně. Miluju marketing.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 5 years ago

Klasika, levný aby zaujali pak se zjistí že jim to fakt funguje. Počká se a pak facelift a cena nahoru. Normální obchod. Když není odpovídající konkurence.
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 5 years ago

Nevidim dovod kupovat aktualne take riesenie za take peniaze. Asymetricky horn 30st/20st stoji dvojnasobok toho co tu uz dlhsi cas mame - 30/30st. Cena je polovicna, vaha aj velkost tiez. Nevidim zmysel v tom uberat dajakych 10stupnov vo V a zaroven tahat na stoziar dvojnasobne tazku antenu a tie 3dBi v prospech zisku nas tiez nevytrhnu z biedy. RFko sa uci podla UBNT. UBNT Ac produkty co sa tyka strany AP su ovela drahsie nez bola kedysi M5 seria. Gen 2 cenu este trosko postrcil hore. Taky rocket prism stoji cca 150e a rocket prism gen 2 cez 160€. Rocket M5 stal 70€ :D
0 x