Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Alcoma mp600

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
Uživatelský avatar
Radek Úlehla
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Re: Alcoma mp600

Příspěvekod Radek Úlehla » 9 years ago

Hlavně, když už jsem tedy na jedné straně limitován velikostí, tak to můžu dohnat na straně druhé. Dát na 4km 2x35cm anténu je fakt úlet. Ano, kdyby tam měl malou šířku pásma, nízkou modulaci a a požadavek na 5-10Mbps, tak proč ne, ale tady je 32QAM.
Kdybych musel dát na obě strany 35cm anténu, tak tam dám 10tku nebo licenci.
0 x

mvh
Příspěvky: 79
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod mvh » 9 years ago

Je to proste klasicka zacatecnicka chyba. Kdyz jsem daval prvni Alcomu taky mi prisla 60-ka antena moc velka a dokazal jsem si sobe i prodejci zduvodnit 30-ku. Teprve kdyz jsme osazovali prvni 120-ku tak se ta perspektiva nejak zmenila ;) Samozrejme naroky na rychlost (modulaci) rostou a pak je i ta 60-ka mala. Ale on na to taky prijde...
0 x

Hatatitla
Příspěvky: 481
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod Hatatitla » 9 years ago

Radek Úlehla píše:Hlavně, když už jsem tedy na jedné straně limitován velikostí, tak to můžu dohnat na straně druhé.


Toto môžeš ale povedať pri 10GHz alebo nejakom licencovanom pásme , kde máš v povolení max výkon do antény , pri 17 a 24 G máš ale limit 100mW EIRP (anténa + výkon)
0 x

Tomáš Nesrsta
Moderátor
Příspěvky: 1333
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Tomáš Nesrsta » 9 years ago

Hatatitla píše:
Radek Úlehla píše:Hlavně, když už jsem tedy na jedné straně limitován velikostí, tak to můžu dohnat na straně druhé.


Toto môžeš ale povedať pri 10GHz alebo nejakom licencovanom pásme , kde máš v povolení max výkon do antény , pri 17 a 24 G máš ale limit 100mW EIRP (anténa + výkon)


To je pravda, takže sice musíš víc zatlumit rádio, vyzářenej výkon bude pořád stejnej ale ta anténa zesílí přijímanej signál a tim si pomůžeš.
0 x
Bývalý ISP...

GRFS
Příspěvky: 667
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod GRFS » 9 years ago

Presne tak. Je videt, ze spousta lidi zije v omylu. Jak uz jsem psal, zisk anteny se uplatnuje na RX i TX, zatimco EIRP vykonovy limit pouze na strane TX. Takze vetsi antena dava smysl i na SRD pasmech 17/24GHz.

Jinak rozmery anten jsou samozrejme vzdy limitovane mistnimi podminkami. Tzn. u zakaznika na baraku klidne 30cm, kdyz to jinak nejde, ale na agregacnim bodu, kde se mi potkava 10 spoju, by ty anteny mely mit uzkej vyzarovak. Cim vic, tim lip. Omezi se tim vzajemne ruseni a zvysi se tim potencial spoje co do maximalni propustnosti, ktera je primarne dana sirkou kanalu a modulaci. K tomu se vaze citlivost RX, timpadem i urovnova bilance atd.
0 x
A0 = 92,4+20log(d0*f)
Art = A0+Ap+(-Gtx–Grx)
nr = nv-Art

Leeonek
Příspěvky: 3485
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Leeonek » 9 years ago

Mám dotaz ohledně antén 60cm co se dodávají k MP360/MP600. Ty antény mají nějaké strašně silné boční laloky, ne? Mám 2 spoje, jednu MP600 a druhou MP360. Jsou navzájem odkloněné cca o 30° ale jelikož je MP600 je asi jen na 800m, po zapnutí MP360 mi spadne u obou spojů hodnota signál/šum.
Chyba je, že obě jsou ve stejné polarizaci, ale myslel sem že ty antény jsou ostřejší a nebude to vadit.
Už při zaměřování MP600 jsem si všiml, že i při uplně odkloněné anténě (skloněné dolů cca o 30°) byl spoj v klidu slinkovaný.
Když sem montoval Raye na podobnou vzdálenost, tak ten se při takovém odklonu nespojí ani omylem :)
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 9 years ago

nesložil si to blbě? máme MP600 v 17GHz a 60cm paraboly a pokud to bylo mimo o cca 15 stupnů tak totální šmitec. Po namontování to slinkovaný nebylo. Muselo se na druhou stranu hnout s anténou.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Leeonek
Příspěvky: 3485
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Leeonek » 9 years ago

Složené to určitě blbě bení :)
Měl jsem tím směrem původně hozeného Safa, ten byl ok se 60cm arkivátorem. Jak sem na tu trasu nasadil místo safu MP360 tak konec. Snr padlo jednostranně u obou spojů. Odvrácené strany spojů na sebe nevidí. Přitom i to snížené snr na jednotlivých stranách ukazuje že si i při 30° odklonu pálí navzájem do RX. Pořeším to otočením polarizací, ale vadí mi to.
Ono je něco jiného odklon 15° při 800 metrech a nebo třeba 3km. Pokles těch bočních laloků je od antény větší.
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 9 years ago

Leeonek píše:Mám dotaz ohledně antén 60cm co se dodávají k MP360/MP600. Ty antény mají nějaké strašně silné boční laloky, ne? Mám 2 spoje, jednu MP600 a druhou MP360. Jsou navzájem odkloněné cca o 30° ale jelikož je MP600 je asi jen na 800m, po zapnutí MP360 mi spadne u obou spojů hodnota signál/šum.
Chyba je, že obě jsou ve stejné polarizaci, ale myslel sem že ty antény jsou ostřejší a nebude to vadit.
Už při zaměřování MP600 jsem si všiml, že i při uplně odkloněné anténě (skloněné dolů cca o 30°) byl spoj v klidu slinkovaný.
Když sem montoval Raye na podobnou vzdálenost, tak ten se při takovém odklonu nespojí ani omylem :)


přesé ozančení antén by nebylo? co já vím tak k MP600 a MP360 je několik druhů antén....
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Leeonek
Příspěvky: 3485
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Leeonek » 9 years ago

Na jejich webu už sem to nenašel. Má radom trochu do špice, uchycení je takové zvláštní, je jakoby na výložníku kterým se seřizuje levá/pravá strana. Už několikrát jsem při montáži jednotky proklínal toho co navrhoval uchycení jednotek. Nikdy se nemůžu trefit všema 4ma šroubama, vždycky alespoň jeden je nějak mimo :)
0 x

Uživatelský avatar
ok1vaw
Příspěvky: 89
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ok1vaw » 9 years ago

to Leeonek: hledal bych zde http://www.alcoma.cz/cz/sekce/downloads/?product=47&category=8&_send_=1 nebo asi se jedná přímo o "manuál manuál k instalaci AL2-xx/ME".

Co se týče 60cm antén, tak lze očekávat minimálně cca 30dB potlačení na 30°od hlavního laloku. Pokud spoj má dost rezervy na únik na to, aby se slinkoval, může být SNR stále ještě velmi slušné, ale síla signálu oproti výpočtu musí být o 30dB slabší.
Vojta.
0 x

Leeonek
Příspěvky: 3485
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Leeonek » 9 years ago

Obrázek
Obrázek
Teď se dívám, že se to montovalo už s nějakýma starýma spojema, tak to asi nebude žádná technologická novinka :)
0 x

Uživatelský avatar
ok1vaw
Příspěvky: 89
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ok1vaw » 9 years ago

Tak tak. Je asi zbytečné říkat, že za málo peněz bývá málo muziky a to se týká v přeneseném smyslu i antén, rep. jejich mechanik. Požadavek zákazníků tehdy byl na maximálně jednoduchou a také co nejlevnější anténu, resp. mechaniku a tak byl tento model koncipován.
Kdo si připlatí, tak určitě najde v našem portfoliu antén sofistikovanější provedení mechaniky, se kterým se bude po všech stránkách lépe pracovat.
Vojta.
0 x

Repkins
Příspěvky: 719
Registrován: 18 years ago
Bydliště: Brno

Příspěvekod Repkins » 9 years ago

S citem v rukách a trochou šikovnosti se i výše zobrazená anténa dá pohodově nasměrovat. Stačí namontovat na stožár pod ten svislý třmen například obyčejnou zemnící objímku od hromosvodu, která slouží jako zarážka aby spoj při směrování neklouzal dolů po stožáru, a všechny třecí plochy šplíchnout třeba silikonovým olejem, aby nic při směrování nedrhlo i při jemném ladění.
0 x

Leeonek
Příspěvky: 3485
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Leeonek » 9 years ago

To nikdo nezpochybňuje, seřízení bylo v pořádku. Problém nastane v momentě, kdy chcete demontovat z jakéhokoli důvodu jednotku a potřebujete ji dostat zpět :)
Tohle se ale dá přežít, sice je to k vzteku, ale jednotka se zase tak často nedemontuje.
Zaráží mě spíš ty parametry, kdybych to byl býval věděl že u dvou spojů budu mít problém, zainvestoval bych do lepších antén.
0 x