Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

RAY2

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

RAY2

Příspěvekod whef » 9 years ago

Ahoj Máte už někdo nasazeno ? Radiové vlastnosti nejsou asi jiné jen mne zajímá jakou s tím máte zkušenost ? Taky je zajímavý tohle, že to bude nasazovat O2, jsem zvědav jestli i na páteře k BTS. Že by šli do freebandu se mi nezdá, ale kdo ví, třeba budou šetřit všude. Možná Racom nabídl zajímavou cenu, a moc světových výrobců tyhle pásma nedělá.
_______________________________________________________________________________________________________________
V náročném výběrovém řízení byl RAy2 vybrán jako standardní řešení pro mobilního operátora O2 Česká republika (v době tendru Telefonica O2). Zákazník požadoval řešení pro pásma 10, 17 a 24 GHz a RAy2 byl vybrán v konkurenci většiny světových výrobců mikrovlnných spojů.
Do roku 2016 by mělo být nainstalováno více než 700 linek s potenciálem dalšího růstu sítě. Linky jsou instalovány ve spolupráci s partnerskou společností NHK.
O2 je největší komunikační společnost na českém trhu. V současné době provozuje více než 8 milionů pevných a mobilních zařízení, což z ní zároveň dělá jednoho z největších hráčů na evropském telekomunikačním trhu.
0 x

Peyrak
Příspěvky: 1588
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Peyrak » 9 years ago

mám v síti 6 spojů, 5x 17G, 1x 10G, výborný je to separátní napájení, SFP šachta se taky hodí

jen u jedné jednotky mi ethernet haproval a přeskakoval 100/1000M, kabely, konektory měněny a nic na to nemělo vliv, pak jsem zjistil, že se to nějak nemohlo domluvit s RB1100AHx2, po výměně za CCR už je to v poho
0 x

Uživatelský avatar
midnight_man
Příspěvky: 3680
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod midnight_man » 9 years ago

u nas sa jedna RAy nedokaze dohovorit s RB1200...ale je to v.1 ....do kelu s MK.
0 x

Tomáš Nesrsta
Moderátor
Příspěvky: 1333
Registrován: 16 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Tomáš Nesrsta » 9 years ago

Koukal jsem na Vanco a ceny jsou uchazejici. Akorat jsem nepochopil proc este nabizeji starej ray kdyz stoji stejne a je "horsi"
0 x
Bývalý ISP...

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 9 years ago

Tak cena na wifishopu je tak asi orientační a na RAY1 nějaký doprodej dají třeba slevu, jestli mají ještě skladem. 11 Ghz je zatím jen RAY1 ale to asi není moc prodávaný řešení.

Tomáš Nesrsta píše:Koukal jsem na Vanco a ceny jsou uchazejici. Akorat jsem nepochopil proc este nabizeji starej ray kdyz stoji stejne a je "horsi"
0 x

Uživatelský avatar
pcwifi
Příspěvky: 2890
Registrován: 16 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Brnensko

Příspěvekod pcwifi » 9 years ago

me se 11G ray libi...cena unde, vlastnosti dobre... jinak se mi ray1 dorozumiva se vsim ( rb1100,951g,2011,750-g) korektne. Z hlediska mensich skoku bych free pasmo i chapal ale kam chces strilet se 17G, to je s 65tkama tak na 4km max vic ani to prt... v mem okoli ma O2 skoky : 5km, 1,7km, 6,1km, 4,2km...tak by se asi neco mozna naslo kde vymenit dosluhujici Eriky za Raye...uvidime po upgrade a osazeni LTE...vocekuju pak 1 sajt kde LTE uz O2 frci, radio tam novy maj nabeton ale jaky nevim...
0 x
Umřel sem, tak do mě nekopte a nechte mne spát... z principu na leckoho můžu srát a leckdy to i dělám, prostě život :o)))

GRFS
Příspěvky: 667
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod GRFS » 9 years ago

Ty radia jsou tam pro jina reseni nez jako pater pro LTE. Uvazovat lze maximalne reseni rychleho pokryti s naslednym prechodem na placena pasma a tam dominuji jini vyrobci (Ceragon, Huawei, Ericsson, NEC). Freeband bude slouzit primarne pro firemni reseni. Podobne jako u TMCZ Profinet, Vodafone Onenet atp.
0 x
A0 = 92,4+20log(d0*f)
Art = A0+Ap+(-Gtx–Grx)
nr = nv-Art

Uživatelský avatar
pcwifi
Příspěvky: 2890
Registrován: 16 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Brnensko

Příspěvekod pcwifi » 9 years ago

O2 nekde dodava konekt pres Radio ? :o to od kdy...dycky to bylo jen na konci skla za totalne nesmyslne prachy...
0 x
Umřel sem, tak do mě nekopte a nechte mne spát... z principu na leckoho můžu srát a leckdy to i dělám, prostě život :o)))

halamicek
Příspěvky: 248
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod halamicek » 9 years ago

Zalezi na klientovi co si zaplati :).
0 x
Halamíček Jakub

Uživatelský avatar
douby
Příspěvky: 475
Registrován: 18 years ago
Bydliště: Olomouc/Litovel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod douby » 9 years ago

Máme v síti RAy1 i RAy2. Oba typy jsou držáci - nevíme o nich. Zas do nich v budoucnu půjdeme.

Nemyslím si, že by O2 kupovalo spoje od Wifishopu, ale prostě firmy co pro ně staví trasy jim to budou pronajímat/operativně leasovat. A Vodafone na Racomech taky poskytuje svoje služby, ale opět to pro ně někdo staví - není to tak, že by si Vodafone koupil 200spojů a dával to na propojení BTS. Je to ke koncákům

IMG_0456.jpg
IMG_0456.jpg (31.52 KiB) Zobrazeno 7016 x


IMG_0463.jpg
IMG_0463.jpg (26.44 KiB) Zobrazeno 7016 x
0 x
Bc. Martin Doubrava
http://www.doubrava.net
- Internet Olomouc, Litovel, Uničov, Šternberk a široká okolí

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 9 years ago

Taky si myslím, že to mají jen na koncáky a na páteře si to netroufnou dát, i když jsem někde viděl napsané, že ano, možná dočasně. Jinak VO dělá přímo Racom ve spolupráci s dodavatelskými firmami. No s tím, že to budou dodávat asi víc na mikrovlnách je usměvné, ale proč ne, když nás nebudou rušit :) Jinak Racom má dost velký potenciál, škoda, že to není jejich hlavní bussines. Myslím, že nikdo v čechách nemá to co oni. Vlastní osazovací linku, velké vývojové kanceláře aj snad dost vývojářů, a teď budují i CNC obráběcí budovu, takže si na všechno můžou dohlížet, až na kvalitu součástek :)
0 x

Uživatelský avatar
Viktor Novotný
Moderátor
Příspěvky: 4611
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Novy Jicin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viktor Novotný » 9 years ago

to whef zajdi se nekdy podivat do alcomy :)
0 x
..:: Nas-Net.org ::..
- programming
- build-up and management networks
- development
- education

Uživatelský avatar
gsmsoft
Příspěvky: 152
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod gsmsoft » 9 years ago

Mam Ray2 17 Ghz a max spokojnost
0 x

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 9 years ago

Ahoj Viktore, díky za připomínku, jinak v Alcomě jsem byl :) Myslím, že Racom má třikrát tolik víc prostor, ale nevím jestli má Alcoma ještě něco bokem, vlastní osazovací linku a strojní dílny, či to dělají externě. Jinak máme stejného favorita Alcomu, jen říkám, že Racom nemá špatné zázemí, jinak víc fandím Alcomě. Narozdíl od Racomu, mají dlouholeté zkušenosti v PP spojích a je to jejich hlavní nosná vlna a to je hodně vidět.

Viktor Novotný píše:to whef zajdi se nekdy podivat do alcomy :)
0 x

Uživatelský avatar
Viktor Novotný
Moderátor
Příspěvky: 4611
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Novy Jicin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viktor Novotný » 9 years ago

maji defakto sve :) nevim jestli jsi tam byl taky ... v racomu jsem se byl podivat hned pri prvnim spoji abych videl co a jak to je ... neni to spatne, racom jsem pred tim znal jen jako vyrobce nizkofrek.modemu a rikal jsem si sakra proc to nedelaji uz davno ... se Skarupou se znam, rekl jsem mu tam tenkirat par veci ... a jak se zda jsou az v ray2 :) .. takze celkem to taky beru jako slusnou firmu, ale zatim je alcoma stale volba cislo jedna u free bandu ..
0 x
..:: Nas-Net.org ::..
- programming
- build-up and management networks
- development
- education