Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Nove generalni povoleni z CTU pro pasmo 71/81GHz

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
Uživatelský avatar
-=RYS=-
Příspěvky: 55
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Nove generalni povoleni z CTU pro pasmo 71/81GHz

Příspěvekod -=RYS=- » 10 years ago

Ahoj.
Nevim jestli jste zaznamenali, ale CTU pripravuje nove generalni povoleni pro
pasmo 71/81GHz. Mate mesic na pripominkovani.
Zatim to vypada na umrtveni pasma WiFi transvertory diky povolene TDD modulaci.
Takze pasmo dopadne stejne jako pasmo 10GHz.

http://www.ctu.cz/ctu-online/diskuzni-misto.html?action=detail&ArticleId=10559
0 x

Kaja
Příspěvky: 371
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Kaja » 10 years ago

A nepouzivaji se v tomto pasmu pomerne masivne uz minimalne 2 roky zarizeni SIKLU, ktere jsou TDD?
http://www.ipmedia.cz/?cls=stoitem&stiid=2880
0 x

Hatatitla
Příspěvky: 481
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod Hatatitla » 10 years ago

Smeroval si už niekedy siklu , alebo niečo v 80 G , to je pomali ako laser , tam sa rušenia obávať nemusíš .
0 x

Uživatelský avatar
pcwifi
Příspěvky: 2890
Registrován: 16 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Brnensko

Příspěvekod pcwifi » 10 years ago

80G asi veri kde kdo, UPC mi chtelo v 80G poslat pul gigo konektu na 3km, nakonec se vzalo mene a postavili to v licenci :)
0 x
Umřel sem, tak do mě nekopte a nechte mne spát... z principu na leckoho můžu srát a leckdy to i dělám, prostě život :o)))

Uživatelský avatar
ok1vaw
Příspěvky: 89
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ok1vaw » 10 years ago

Na první pohled v tom novém návrhu nevidím žádný větší problém, inovace jsou spíše formálního typu než technického. S doporučením ECC/REC/(05)/07 se počítalo už od začátku vývoje, spíš je zajímavá otázka, jestli i kanálování podle této úpravy bude uživateli i nadále striktně dodržováno podle ECC/REC nebo ne. Uvítal bych, aby to ve VOR bylo řečeno jasněji, opět se tam dostalo "může" místo vhodnějšího "musí" (článek 2/c návrhu). Bod 2/d) s minimální šířkou 250MHz mi přijde poněkud zmatečný, sice nevím o spoji, který by v 80GHz používal menší šířku kanálu než 250MHz, nicméně mi to zní, jako kdyby povolení nepřipouštělo zařízení s menší šířkou pásma, ačkoliv ECC/REC/(05)/07 s dělením na menší úseky počítá, opět je to nevhodně formulováno. Jestli vyplýtváním celého 250MHz kanálu i na spoje s menší šířkou pásma dosáhneme žádoucí "národní" úspory je otázka, odůvodnění mě moc nepřesvědčilo.
Ale jak jsem řekl na začátku, koukl jsem do toho jenom na rychlo, určitě nás bude víc, kdo to podrobí studiu i kritice.

ok1vaw, Vojtěch, vývoj ALCOMA.
0 x

GRFS
Příspěvky: 667
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod GRFS » 10 years ago

Mozna je odpoved v oduvodneni, cituji:

Původní znění předmětného Doporučení umožňovalo minimální šířku zabraného pásma (v dikci Doporučení označovanou jako minimální kanálový blok) 250 MHz. Tato skutečnost nebyla reflektována v nahrazovaném všeobecném oprávnění, neboť rádiové výrobky dodávané na trh Evropské unie byly v souladu s tímto Doporučením. Revize Doporučení nově umožňuje národnímu regulátorovi telekomunikací, v tomto případě Úřadu, zvolit kontinuální počet kanálových bloků o základní šířce 250 MHz, fragmentovat je na menší kanálové bloky a tím tak umožnit menší šířku zabraného pásma (o násobcích 62,5 MHz). Z důvodu zabránění budoucího znehodnocení obou kmitočtových pásem jejich postupnou nekontrolovanou fragmentací, Úřad přistoupil v článku 2 odst. 1 písm. d) k dodefinování minimální šířky zabraného pásma na původní hodnotu 250 MHz. Tato hodnota je v souladu s aktuálním využíváním rádiových kmitočtů na základě nahrazovaného všeobecného oprávnění, neboť jiné využití Úřad doposud nezaznamenal.
Dále, v článku 2 odst. 1 písm. c) byl upraven rozsah kmitočtových pásem, ze kterých je možné využívat rádiové kmitočty. Původní hodnoty rozsahů obou kmitočtových pásem byly sníženy o hodnotu šířky ochranných úseků na obou krajích kmitočtových pásem o 125 MHz. Tyto ochranné úseky jsou převzaty z Doporučení. Vzhledem k tomu, že byly tyto ochranné úseky již stanoveny v nahrazovaném všeobecném oprávnění, není tato úprava v rozporu s aktuálním využíváním rádiových kmitočtů. Touto úpravou tak Úřad zřetelně stanovuje, jaký rozsah rádiových kmitočtů je možné využívat.
0 x
A0 = 92,4+20log(d0*f)
Art = A0+Ap+(-Gtx–Grx)
nr = nv-Art

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 10 years ago

A možná všichni přehlédli nový způsob registrace těchto spojů ... cituji:

ČTÚ obdržel Váš evidenční list k pásmům 70/80 GHz. Pro informaci dále uvádím, že minulý měsíc došlo k aktualizaci příslušného všeobecného oprávnění VO-R/23 (http://www.ctu.cz/cs/download/oop/rok_2 ... 013-05.pdf). Pro ohlašování bude od 15/10 používán nový webový portál. Spoje, které byly oznámeny před účinností této novely všeobecného oprávnění je nutné zpětně oznámit.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

Uživatelský avatar
Radek Úlehla
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Radek Úlehla » 10 years ago

S tím zpětným oznámením si z nás dělají prdel... Všechny data mají, tak proč je nepřevedou systémově? Činnost ČTÚ mi trochu začíná připomínat sčítání obyvatel...
1 x

montykh
Příspěvky: 88
Registrován: 12 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod montykh » 10 years ago

Radek Úlehla píše:S tím zpětným oznámením si z nás dělají prdel... Všechny data mají, tak proč je nepřevedou systémově? Činnost ČTÚ mi trochu začíná připomínat sčítání obyvatel...


To je proto, aby mohli porovnat aktuální a předchozí údaje a udělit flastry :-D
0 x

Filipová Ludmila
Příspěvky: 139
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Filipová Ludmila » 10 years ago

Tak jen pro všechny at to nehledáme tak zde: https://vor-kmitocty.ctu.cz/
0 x

milan.zelina
Příspěvky: 281
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod milan.zelina » 10 years ago

Zkusil jste to už někdo použít?
Mohu se tam přihlásit, upravovat profily, ale žádný, ani prázdný formulář tam není.
Ani tlačítko "vyplnit nový formulář" tak jak je psáno v manuálu, zde není.
MZ
0 x

Uživatelský avatar
Radek Úlehla
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Radek Úlehla » 10 years ago

Má to klasickou nemoc jako monitoring trhu ČTÚ. Ve chvíli, kdy se objevíte v administraci, tak se nelze dostat zpět k formulářům. A jelikož se hned po přihlášení ocitnete v administraci, neexistuje z toho cesta ven. Leda znát odkaz na formuláře. Třeba ten kdo na to přijde první něco vyhraje.... :|

EDIT: tak přes nápovědu jsem se dostal o krok dále, ale výsledek je stejný - realita neodpovídá ani obrázkové nápovědě
0 x

milan.zelina
Příspěvky: 281
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod milan.zelina » 10 years ago

Jo, plátěnou medaili.
Cituji z návodu: Po provedení výběru role uživatel se zobrazí úvodní stránka s přehledem dostupných formulářů. :lol:
Už jsem jim psal, čekám na odpověď
MZ
0 x

milan.zelina
Příspěvky: 281
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod milan.zelina » 10 years ago

A vida: rychlá reakce přímo z ČTÚ:
Dobrý den,

děkuji Vám za upozornění. Problém řešíme s dodavatelem portálu, týká se všech uživatelů. Jakmile bude problém vyřešen, dám Vám vědět. Děkuji za pochopení.

S pozdravem,

Lukáš Pravda, ČTÚ
0 x

Uživatelský avatar
Radek Úlehla
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Radek Úlehla » 10 years ago

To je jasné, vždyť ono to nešlo vyzkoušet před oficiálním spuštěním... :)
0 x