Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Pasivní retranslace aneb VYSÍLÁNÍ ZAROH!!!

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
teo
Příspěvky: 401
Registrován: 18 years ago

Pasivní retranslace aneb VYSÍLÁNÍ ZAROH!!!

Příspěvekod teo » 18 years ago

Zkoušel někdo zvás nebo máte reference o vysílání zaroh? :?

Definice:
Pasivní retranslace je speciální typ spoje, který umožňuje realizovat spoj ?za roh?. Je vhodný v případě, že nemáme možnost přímé viditelnosti a přitom jsou vzdálenosti poměrně krátké. Na místo, ze kterého je přímá viditelnost na obě stanoviště umístíme 2 antény spojené krátkým kabelem a nasměrujeme na obě stanoviště. Hlavní výhoda tohoto spoje je, že na místě společné viditelnosti nepotřebuje aktivní zařízení a tím i napájení.



CELÝ ČLÁNEK NA
http://www.jirous.com/vypocty/pasivni-retranslace/
0 x

Zdeněk.hb
Příspěvky: 157
Registrován: 18 years ago
Bydliště: Havlíčkův Brod
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Zdeněk.hb » 18 years ago

Tak tohle bych chtěl vidět v praxi :D to přeci nemůže fungovat ..
0 x
Zdeněk Slanina
Havlíčkův Brod

pepulis
Příspěvky: 1418
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod pepulis » 18 years ago

Zdeněk.hb píše:Tak tohle bych chtěl vidět v praxi :D to přeci nemůže fungovat ..


Ono to samozrejme funguje, nevim jak na 5GHz ale na 2,4 GHz ano. Clanky o tom se mi nechce hledat, ale v dobe kdy jsem zacinal jsem tohle taky hledal, ale to uz je tak 3 roky. Mozna to je na czfree.net, ale nevim to jiste.
0 x

JirkaRTJ
Příspěvky: 129
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JirkaRTJ » 18 years ago

Ahoj o pasivní retlanslakci jsem cetl na http://www.internetprovsechny.cz

Byl tam takový seriál o Wifi internetu a toto tam bylo popsáno jako jedna z možností přenosu signalu.

Ahoj

JirkaRTJ
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 15 years ago

Na 2,4 to funguje dobře, ale nějak mi to zatím nefunguje na 5G, možná mám špatné antény, či kabel. K převaděči to mám z každé strany asi 250 m.
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Blood
Příspěvky: 136
Registrován: 16 years ago
Bydliště: Chomutov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Blood » 15 years ago

takový jeden spoj funguje ze Žíželic na Žatec ... zrcadlo je na kopci a rozhodně to není žádná 2,4 GHz, dle konstrukce antén bych to viděl na nějakou 10GHz+ :D
0 x

Uživatelský avatar
Radek Úlehla
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Radek Úlehla » 15 years ago

Blood koukám, že si místní :) Těch pasivních retlasací spojů má operátor víc a nejen on. Pasivní retlansace jde v každém pásmu, samozřejmě s ohledem na frekvenci a zisk antén, i v 10 GHz to není velký problém.
1 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 15 years ago

myslim si, ze hodne zalezi na tom propojovacim kabelu, nevim jak prave dosahnout idealni delky pro danou frekvenci, pokud je kabel treba pres 60 cm uz to vubec nefunguje :(
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

hocimin1
Příspěvky: 1154
Registrován: 17 years ago
Bydliště: Náchod

Příspěvekod hocimin1 » 15 years ago

co třeba délka kabelu tak aby to byli násobky 3/4*lambda pro danou frekvenci ? Je to jen nápad
Naposledy upravil(a) hocimin1 dne 22 Jun 2009 18:07, celkem upraveno 1 x.
0 x

Maxik
Příspěvky: 2579
Registrován: 17 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Maxik » 15 years ago

k tomu musis pripocist delku privodu do zarice a uz je to nesmysl, jedine zkusmo :) Melo by to fungovat v pohode i na 5g, s tim ze kazda strana ma jinou polarizaci.
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 15 years ago

nechapu te polarizaci. Mam tedy prijimat vysilany signal opacnou polarizaci anteny nezli pri normalnim p2p spoji? a nebo to ma byt otocene jinak ?
napriklad budu vysilat vertikalne a prijimat to budu horizontalne ? (mysleno jedna pulka spoje)
1 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

neverhappy
Příspěvky: 565
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod neverhappy » 15 years ago

Tady je dokument i s se vzorci na vypocet. Ma to nekdo v provozu a funguje to? Jeden takovy spoj na 1 km by se mi hodil. Nemam se tam jak jinak dostat.
http://www.elektrorevue.cz/cz/clanky/ko ... h-spojich/
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 15 years ago

hoši já vám do toho nechci kecat ale aby to fungovalo aspoň blbě, tak by bylo potřeba hodně výkonu na každý straně. Stačí se podívat kolik stojí dB přechod z drátu do vzduchu a tady to máte hned 2x. Tohle se řešilo už na czfree foru a nemyslim si že se do toho někdo pustil protože je to beznadějný ve wifi.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 15 years ago

hoši :D mám vyzkoušeno že na 2,4 je to použitelné, ale ve volné přírodě bez rušení, ve městě to nepůjde :-(
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 15 years ago

hochu nemluvíme tu o 250m kam došahne i 5dB pendrek ale o 1km. Tam jsou útlumy v prostoru trochu jinde.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků