Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Pasivní retranslace aneb VYSÍLÁNÍ ZAROH!!!

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
lukas
Příspěvky: 643
Registrován: 16 years ago

Re: Pasivní retranslace aneb VYSÍLÁNÍ ZAROH!!!

Příspěvekod lukas » 15 years ago

Pasivni retro je normalni vec, kterou delali hodne casto treba CRa (budto odrazove desky - zrcadla), nebo normalne propoji anteny vlnovodem. Je i par firem, co se tim zabyvaji (http://www.bezdratove-telekomunikace.cz ... translace/)

Jen ten vykon je nekdy dost velky problem. Idealni pro todle je 11GHz pasmu, tam uz jsou ty limity uplne nekde jinde ...
1 x
Lukas Kristek

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 15 years ago

tak se mi povedlo i to 5G, byla chyba v jedné anténě, ale potom přišel plavák, napršelo do konektorů a rázem to přestalo fungovat :))
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 15 years ago

zkoušel jsem na převodním stožáru udělat stejné polarizace a vyšel mi ještě lepší signál. Používám 2x sejta 24dB na 2,4 GHz. Po převodu signálu strašně záleží na délce ke koncové stanici. Stačí fakt pár metrů 50-100 a signál začne rychle mizet :(
Pokud to chce někdo provozovat, tak musí počítat s tím, že bude překračovat limit ČTU :!:
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Leeonek
Příspěvky: 3485
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Leeonek » 15 years ago

okoun píše:tak se mi povedlo i to 5G, byla chyba v jedné anténě, ale potom přišel plavák, napršelo do konektorů a rázem to přestalo fungovat :))


Do konektorů mi nateklo naposledy když jsem začínal, a nevěděl, že konektory je potřeba izolovat. Nejlíp vulkanizační a na to ještě obyčejnou páskou. Od doby kdy používám tuto kombinaci jsem neměl už nikdy problém se zateklým konektorem. Prostě klasická začátečnická chyba
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 15 years ago

toto moc dobře znám, ale zkus to na jednu hodinu při pokusech vulkanizovat :D
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Leeonek
Příspěvky: 3485
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Leeonek » 15 years ago

aspoň obyč pásku tam motám vždycky, nehledě k tomu když vidím že se blíží déšť ;)
0 x

Uživatelský avatar
sub_zero
Příspěvky: 1741
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod sub_zero » 6 years ago

Oživím tohle téma.
Máte někdo udělanou pasiv. retlansaci na 10GHz?
Máme jeden sajt, na kterej není vidět přímo. Vzdálenost je cca 900m a kousek od osy spojů stojí klasickej JZD vodojem, na kterým má sajt TMCZ.
Uvažuju o tom tam dát dvě 60ky a spojit vlnovodem.
Pojede to? :)

Díky.
0 x
Říkáš-li, že něco nejde, znamená to, že to neumíš.

Jirka Lazorčák

PS: Ta fotka je stará, už mám +15kilo..

Matess
Příspěvky: 322
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Matess » 6 years ago

pasivní retranslace s koax kabelem je problém, protože délka koaxu musí být přesně v násobcích délky půlvlny. Pokud se nepletu, tak u vlnovodu tohle neplatí. Takže pokud se jedná o profi spoj v jedné polarizaci, tak jdou koupit přímo vlnovody a potom by to mělo být relativně bez problémů. Nicméně ztráta na pasivní retranslaci je veliká. Používá se to obvykle jako největší nouze v licenci, kde je možné zaplatit za vyšší výkon.

kdysi jsem to zkoušel v 5G na spoj 1km+1,5km (převaděč na vrcholku kopce bez elektriky - prakticky z lesa do lesa) a přehulil jsem to o 20dB na obou stranách a měl jsem signál -88dBm. Takže to prostě nejelo. Později jsem zjistil, že tento výsledek přesně odpovídal výpočtu. Bylo to v mých začátcích, kdy jsem měl spoustu času na hraní...

edit: nakonec jsem to vyřešil solárem a baterkou. Baterie se ale v zimě chodila co pár dní měnit.
2 x

Peyrak
Příspěvky: 1588
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Peyrak » 6 years ago

měli jsme to kdysi na microlanech v 10G, vzdálenosti 1100m a 1700m, všude 60cm antény, na té retranslaci to bylo propojené vlnovodem, ještě tam bylo něco s protočenou polarizací, aby to fungovalo, ale už si to moc nepamatuju, ty antény s vlnovodem na tu retranslaci mám ještě asi ve skladu
0 x

Tomáš Nesrsta
Moderátor
Příspěvky: 1333
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Tomáš Nesrsta » 6 years ago

My jsme takhle připojený od ČRa. Je tam Alcoma MP600. První skok má 1,7km a druhý 200m. U nás je 60cm anténa. Na retranslaci jsou tuším 60 nebo 90cm propojený vlnovodem. Funguje to OK ale máme jen 100M. Tuším že na vyšší rychlost už by to nestačilo, resp. to chtěli z nějakého důvodu vyměnit na 11Ghz.
0 x
Bývalý ISP...

Pelirob
Příspěvky: 162
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Pelirob » 5 years ago

Nevím jak dobře to funguje, ale evidentně se to v extrémních případech používá. V Hřensku to takle funguje už několik let. Ty dvě antény vlevo na stožáru VO jsou spojeny jen vlnovodem.
0 x

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 5 years ago

To je nějaká pětka ne ? Jinak to lze, ten druhý skok musí být krátký. Větší modulace atd. jsou asi problém. V je 11 Ghz nevím, jak by na to dávali licenci, asi blbě.

Pelirob píše:Nevím jak dobře to funguje, ale evidentně se to v extrémních případech používá. V Hřensku to takle funguje už několik let. Ty dvě antény vlevo na stožáru VO jsou spojeny jen vlnovodem.
0 x

kure05
Příspěvky: 886
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod kure05 » 5 years ago

V roce 2016 jsem tam byl a samozřejmě jsem si toho všimnul, takže jsem si to cvaknul :-D Ale víc o tom nevím, nedalo se tam ani nic vykoukat . . .
Přílohy
DSC_0928.JPG
DSC_0928.JPG (184.96 KiB) Zobrazeno 3401 x
0 x

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 5 years ago

Tak koukám na mapy a vypadá to dokonce na přívod na BTS, která je na obecním úřadě, to je zajímavé, že to tak mají operátoři.

kure05 píše:V roce 2016 jsem tam byl a samozřejmě jsem si toho všimnul, takže jsem si to cvaknul :-D Ale víc o tom nevím, nedalo se tam ani nic vykoukat . . .
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 5 years ago

jenže když do toho napáleji pořádnej výkon tak to taky dobře funguje, problém je s výkonem který je třeba dodržet u VO, to potom moc dobře nechodí...
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...