Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

AP 60ghz

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Re: AP 60ghz

Příspěvekod Gemb » 5 years ago

okoun píše:já nevařím z vody.... mám těch spojů několik, na testování mám spoj na 1,8km už delší dobu a prostě je to špatný, bez kanálu 66000 je to totální tragedie s kanálem 66000 to lze ALE prostě když prší tak to hupsne na pár sec což je z naší strany neakceptovatelné, věřím že pro někoho to problém není, pro nás ano. spoj už půjde pryč a bud enahrazen klasickým ceragonem. máme spoje v 60g i 1,4 i 1,6 km! a to lze a jak říkám je to rozdíl těch 200m a mysli si co chceš, on je taky problém hlavně to že v poslední době prší děsně málo a jste všichni namachrovaní jak to skvěle chodí na dlouhé skoky, plánujeme spoje zásadně i na deště, k čemu mi je spoj který padá a chodí dobře když je krásné počasí? to zase asi akorát utrvdím takové ty lidičky co mi říkájí "a vona ta wifi přeci za deště furt padá a chodí blbě, že jo?"
Dazd nikoho netrapi pretoze zaloha ? Nad 1km bez zalohy ani prd...
0 x

KoZLiCeK
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Bydliště: CZ

Příspěvekod KoZLiCeK » 5 years ago

Gemb píše:
okoun píše:já nevařím z vody.... mám těch spojů několik, na testování mám spoj na 1,8km už delší dobu a prostě je to špatný, bez kanálu 66000 je to totální tragedie s kanálem 66000 to lze ALE prostě když prší tak to hupsne na pár sec což je z naší strany neakceptovatelné, věřím že pro někoho to problém není, pro nás ano. spoj už půjde pryč a bud enahrazen klasickým ceragonem. máme spoje v 60g i 1,4 i 1,6 km! a to lze a jak říkám je to rozdíl těch 200m a mysli si co chceš, on je taky problém hlavně to že v poslední době prší děsně málo a jste všichni namachrovaní jak to skvěle chodí na dlouhé skoky, plánujeme spoje zásadně i na deště, k čemu mi je spoj který padá a chodí dobře když je krásné počasí? to zase asi akorát utrvdím takové ty lidičky co mi říkájí "a vona ta wifi přeci za deště furt padá a chodí blbě, že jo?"
Dazd nikoho netrapi pretoze zaloha ? Nad 1km bez zalohy ani prd...

A zaloha je na jakem spoji? kdyz bych potreboval zalohovat prumerny tok 400mbit/s?
0 x

Sidi
Příspěvky: 510
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Sidi » 5 years ago

KoZLiCeK píše: A zaloha je na jakem spoji? kdyz bych potreboval zalohovat prumerny tok 400mbit/s?

Tak průměr 400Mbit už vydělá dost peněz, aby tam ta 60 nemusela vůbec být a lze nasadit profi rádio.
2 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 5 years ago

Zalohu berem kludne aj na sektor, proste aby daco slo. Okrem toho je fakt, ze ked dakde tlacis konstantne 300Mbit+ asi tam je dost ludi. Aktualne mame kombinaciu 60Ghz + paralelne PBE ISO AC. Alebo 60Ghz+5Ghz zo sektora. Ja to vsak mam primarne na koncove sajty ako nahrady 5GHz. Takze na take male sajty chodi v totalnej spicke tych 150Mbit a aby sme prezili tych par minut do roka staci mi to aj zo sektoru. Aktualne mame takto 2 sajty, a na tom sektore je 9 klientov + takato zaloha. Nevidim v tom problem. Je to na par minut do roka a nezaebem dalsiu freq na 5GHz zbytocne spojom. A u vas mate free aj 10GHz tak neni sa moc co stazovat. na 10GHz spravis 150Mbit jak nic, este k tomu aj na dlhe vzdialenosti....tak kde je problem. Ja neberem zalohu za rovnocennu vec, zaloha je premna nieco take, ze dam tade 1/4 pozadovanej rychlosti na kratku docasnu dobu. Od toho sa predsa poskytuju negarantovane linky koncakom tak netreba stale hladat problem. Ludi co platia par € mesacne neriesim. Od toho je agregacia atd, tych par vynutenych minut.
1 x

KoZLiCeK
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Bydliště: CZ

Příspěvekod KoZLiCeK » 5 years ago

Gemb píše:Zalohu berem kludne aj na sektor, proste aby daco slo. Okrem toho je fakt, ze ked dakde tlacis konstantne 300Mbit+ asi tam je dost ludi. Aktualne mame kombinaciu 60Ghz + paralelne PBE ISO AC. Alebo 60Ghz+5Ghz zo sektora. Ja to vsak mam primarne na koncove sajty ako nahrady 5GHz. Takze na take male sajty chodi v totalnej spicke tych 150Mbit a aby sme prezili tych par minut do roka staci mi to aj zo sektoru. Aktualne mame takto 2 sajty, a na tom sektore je 9 klientov + takato zaloha. Nevidim v tom problem. Je to na par minut do roka a nezaebem dalsiu freq na 5GHz zbytocne spojom. A u vas mate free aj 10GHz tak neni sa moc co stazovat. na 10GHz spravis 150Mbit jak nic, este k tomu aj na dlhe vzdialenosti....tak kde je problem. Ja neberem zalohu za rovnocennu vec, zaloha je premna nieco take, ze dam tade 1/4 pozadovanej rychlosti na kratku docasnu dobu. Od toho sa predsa poskytuju negarantovane linky koncakom tak netreba stale hladat problem. Ludi co platia par € mesacne neriesim. Od toho je agregacia atd, tych par vynutenych minut.

Hmm zaloha na 5Ghz.... to neni zaloha :-) , zaloha na FD spojem 10Ghz je uz lepsi,ale cenove sem pomalu cene 80ky kde je dosptupnost do 2km 100proc a moznosti jinde.No a kdyz sem videl na jednom situ 60ky tak uz nevim kam by daly ty zalohy na 5ce, nehlede na ruseni.
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 5 years ago

KoZLiCeK píše:
Gemb píše:Zalohu berem kludne aj na sektor, proste aby daco slo. Okrem toho je fakt, ze ked dakde tlacis konstantne 300Mbit+ asi tam je dost ludi. Aktualne mame kombinaciu 60Ghz + paralelne PBE ISO AC. Alebo 60Ghz+5Ghz zo sektora. Ja to vsak mam primarne na koncove sajty ako nahrady 5GHz. Takze na take male sajty chodi v totalnej spicke tych 150Mbit a aby sme prezili tych par minut do roka staci mi to aj zo sektoru. Aktualne mame takto 2 sajty, a na tom sektore je 9 klientov + takato zaloha. Nevidim v tom problem. Je to na par minut do roka a nezaebem dalsiu freq na 5GHz zbytocne spojom. A u vas mate free aj 10GHz tak neni sa moc co stazovat. na 10GHz spravis 150Mbit jak nic, este k tomu aj na dlhe vzdialenosti....tak kde je problem. Ja neberem zalohu za rovnocennu vec, zaloha je premna nieco take, ze dam tade 1/4 pozadovanej rychlosti na kratku docasnu dobu. Od toho sa predsa poskytuju negarantovane linky koncakom tak netreba stale hladat problem. Ludi co platia par € mesacne neriesim. Od toho je agregacia atd, tych par vynutenych minut.

Hmm zaloha na 5Ghz.... to neni zaloha :-) , zaloha na FD spojem 10Ghz je uz lepsi,ale cenove sem pomalu cene 80ky kde je dosptupnost do 2km 100proc a moznosti jinde.No a kdyz sem videl na jednom situ 60ky tak uz nevim kam by daly ty zalohy na 5ce, nehlede na ruseni.

Pokial nemas dynamicky shaper resp riadenie rychlosti, riadenie na zaklade pingu atd tak tomu nikdy neprides na chut. Preto, ked mam raz na spoj 60GHz dane max 300Mbit a po prepnuti na zalohu max 50Mbit s tym nemam problem, pretoze klienti ktori budu za tymto spojom alebo zalohou budu inak agregovany. Pri zalohe budu velmi vyrazne agregovany ale nebudu mat net s pingom 1s ci konstantnym PL. Zareze sa im len rychlost ale vsetko ostatne zostane. Toto sa tu bavime o dobe par minut za rok....ked to takto nemas alebo nevies tak je to tvoja chyba. Preto neriesim zalohu tak aby boli rovnake parametre...neriesim to ako tu niekto spominal "ako odzalohujes 400Mbit" no taku kapacitu neodzalohujem ale spravim to tak, ze vacsina tych klientov na to nedojde a tych par stahovacov v tom momente zarezem a bodka.
1 x

pgb
Příspěvky: 722
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod pgb » 5 years ago

jj, nebo máš hlavní propoj 60g + zálohu a na záložním spoji ti sedí PCQ dle src/dst ip s nějakým stropem (80Mbps) a ono to funguje tak, že když už je ten výpadek, tak se to těm zákazníkům jen zpomalí .... toť vše

PS: jinak souhlasím s tím, že 60G od MK bych jako náhradu za alkomy/ceragony/80G/atd. rozhodně nebral. Jako náhrada 5GHz krátkých hopů (kolem 1km) je to super + to na site dostane slušnou konektivitu a na 1km dost stabilně.
1 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

takže to náhrada do 1km za alcomu/ceragon/80ghz je, ne?

kdyby se nám doma neválela alcoma MP600 tak jí příští nejden nejdeme nasazovat na 700m ale dáme tam LHGG za 1/20 ceny. To je prostě holej fakt kterej nejde vyvrátit + to že to je místo 200Mbit 5GHz spoje takže cokoliv jinýho bude jenom lepší a to LHGG bude lepší. Ještě se rozmyslím jestli se mi bude chtít tahat s alcomou na stožár.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

KoZLiCeK
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Bydliště: CZ

Příspěvekod KoZLiCeK » 5 years ago

hapi píše:takže to náhrada do 1km za alcomu/ceragon/80ghz je, ne?

kdyby se nám doma neválela alcoma MP600 tak jí příští nejden nejdeme nasazovat na 700m ale dáme tam LHGG za 1/20 ceny. To je prostě holej fakt kterej nejde vyvrátit + to že to je místo 200Mbit 5GHz spoje takže cokoliv jinýho bude jenom lepší a to LHGG bude lepší. Ještě se rozmyslím jestli se mi bude chtít tahat s alcomou na stožár.

1 km bych dal 80ku bez zalohy a ta nespadne nikdy.
0 x

pgb
Příspěvky: 722
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod pgb » 5 years ago

Hapi tak jinak, pokud tím chci tahat poslední hop pro 200Mbps na 1km pro ap s 50-80 zákazníky tak jsem pro všema deseti. Abych si to dal jako páteřní spoj pro 500lidí na 2km kde po tom budu chtít 600-800Mbps za každého počasí ne. Jinak LHG60 je za mě super produkt, který má svoje místo v síti a odvádí dobře svou práci.

2 kozlicek: záleží na požadovaném provozu, na 1km funguje i ta 60ka na vyšších kanálech perfektně
0 x

KoZLiCeK
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Bydliště: CZ

Příspěvekod KoZLiCeK » 5 years ago

pgb píše:Hapi tak jinak, pokud tím chci tahat poslední hop pro 200Mbps na 1km pro ap s 50-80 zákazníky tak jsem pro všema deseti. Abych si to dal jako páteřní spoj pro 500lidí na 2km kde po tom budu chtít 600-800Mbps za každého počasí ne. Jinak LHG60 je za mě super produkt, který má svoje místo v síti a odvádí dobře svou práci.

2 kozlicek: záleží na požadovaném provozu, na 1km funguje i ta 60ka na vyšších kanálech perfektně

AP s 50-80 je uz docela velke AP.Tam uz davame jen FD spoje, dle vzdalenosti.(10,24,80Ghz)
LHG neni spatny ale je to porad jen preladeny MK.Na nejaky maly ap do par stovek metru a s 10-20 zakazníkama ve mestech dobry.
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 5 years ago

Ak to budem brat ako koncove AP s privodom z ineho POPu do 1km tak LHG60 bez ohladu na pocet ludi. Ci ich bude 20 alebo 60 je jedno. Na 1km bude musiet byt riadna fujavica aby spadlo to LHG. LHG neni len preladene, je to uplne iny standart aj wireless cip. Predsa len v tychto vysokych freq to neni uz take jednoduche. O preladeni mozeme hovorit pri mimose b24. Tam sa to aj tak sprava. Zatazena mimosa ma ping v prdelke...pri LHG som si nevsimol tohto problem napriek tomu, ze je to TDD. Okrem toho pre mikrotik hra aj oproti profi FDD spojom spotreba ktora je smiesna. Ziadny profi spoj nedokaze sypat tolke data pri spotrebe 4W.
2 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

no hlavně lhgg prdnu do poe switche a hotovo. u MP600 musim bastlit napájení a do toho se mi fakt nechce. Navíc obojí končí reálně někde u 550Mbit.
4 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

coolerman1
Příspěvky: 326
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod coolerman1 » 5 years ago

mam v kruhu 3x LHG 60 a 1x ubnt iso a uplna spokojnost za par eur
Přílohy
w60g.jpg
w60g.jpg (67.79 KiB) Zobrazeno 3234 x
0 x

joker
Příspěvky: 471
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod joker » 5 years ago

Gemb píše:
okoun píše:spojí se, ale je třeba kolikrát dlouze ladit, jinak vykašlal bych se na takvou vzdálenost, při první dešti to jde k zemi...

Netrep prosim sracky, ked to nemas odskusane. Spadne velke prd. Mam to na 1,6km uz pol roka a spadlo to raz na par sekund....@66GHz. Na 1,8km to bude obdobne. Na 1,5km @64,8GHz nam to za poslednych 8 mesiacov spadlo taktiez len raz na par sekund kvoli velmi silnym dazdom, vtedy padali aj airfibre na 3km....tak co.


A to se bavite o LHG 60?
0 x