Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Rada 1 Gbit/spoj

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Re: Rada 1 Gbit/spoj

Příspěvekod hapi » 5 years ago

S_a_M píše:Hapi co to meles o summitech uz davno maji 2GBps radia na 80GHz. Kazdej k vyvoji proste pristupuje jinak. BTH je to o dosahu toho gigabitu. Osobne bych se mu opravdu vyhnul sice summit ma dobry anteny, ale nikdo ti nezaruci ze konkurence nebude pouzivat ubinu ve 24 nebo Mimosu a pri ty 17 je toho jeste vic. Takze za mne BTH ne. Jako sammitich 80 mame vic a nevim o nich signalove ok. Znamej ma 80ghz spoj od summitu na 5km sice s dostupnosti 99,9 ale slouzi to jako zaloha optickyho okruhu. Za mne tedy summit, mame i eriksona minilinka a ten je uzo bajo super cool. Pokud mne the.max neukamenuje tak klidne i Siae. Urcite se vyhni ceragonu IP20 je strasna m..ka nachylna na cokoliv prepeti prervani ruseni proste vsechno co se u vise zminovanch spoju nejak extra neprojevuje ;). To jsou rady za mne


já nemluvil o 80GHz. Mluvil sem o 17 a 24.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

3km bych se v 80GHz nebál. Koupíš si Ericsson MINI-LINK 6352, 60/60, přikoupíš zvýšení výkonu na 18dB, ideálně v balíčku s 2GBit rychlostí a 10Gbit portem (pozor, za všechno se u erika platí a i za zvýšení rychlosti portu z 1 na 10Gbit atd... doporučuju mluvit s obchoďákem), nastavíš 2000MHz kanál tak aby si mohl mít lehčí modulaci a tradá, jede se. Máme to na 1500m a za ten skoro rok to s rychlostí ani jednou nekleslo. Párkrát byl výkon vytočenej na max, pak dokonce ještě cca 15dB signál dolu ale furt seš ještě v klidu s rezervou k prvnímu podřazení rychlosti.

Je třeba počítat s tím že v 80GHz má 60cm parabola jinej zisk než v 17GHz. 80GHz má cca 51dB zisk, v 17GHz jenom cca 38dB. Takže když nastavíš stejně výkony tak v 80GHz máš o 26dB lepší signál. Jo samozřejmě, na 3km už moc nepočítej s 10Gbit, to je jasný.

I přes to pokud se bojíš 3km tak prostě 17 nebo 24GHz. Velký pokles za deště/bouřky je vždy hlavně v tuhost stožárů pokud se bavíme primárně o 80GHz. Možná se zdá že to zmiňuju už po několikátý ale stačilo montovat jedno 80GHz pojítko aby se nám rozsvítilo a v praxi ukázalo jak důležitá věc to v tomhle pásmu je pokud chceš aby to jelo tak jak má a nesledoval každou bouřku jak letí signál dolu resp. on dolu neletěl, byl jenom lehce horší ale když se to tam klepe tak prostě data netečou a měření signálu je tak nějak průměrovaný tak to něco ukazuje ale data střídavě nepotečou.

Ray jednoduše proto protože jsou to velmi snadný pojítka po všech stránkách bez jakýchkoliv chytáků. Chceš optiku? je v nich slot. Chceš externí napájení, je tam i když je řešený jako svorkovnice do ethernetu. U ostatních pojítek je třeba tohle si hlídat jestli jsou třeba licenčně povolený interfaci nebo jestli zrovna tenhle ethernet umožňuje spojit do jednoho toku s managementem jednotky a podobný perly. U racoma to je snadný. Je to jak montovat 5GHz spoj. Navíc pokud si k tomu necháš dát leax arkivátor antény tak to je naprostá lahůdka tak váhou, montáží, zaměřování, kvalitou a odstíněním. class3 je class3. Na Jirous class2 se vykašly.
1 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Kuky89
Příspěvky: 13
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod Kuky89 » 5 years ago

Děkuji za rady.

Takže ve výsledku je nejlepší volba Erik když budu mít fakt pevné stožáry. Tam mi je jasny že se za vše platí. Ale u Erika stačí na tu kratší vzdálenost antény 30/30 že? (1.3 km) nebo byste daly všude 60/60 i kratší skok? Nabídku mám z HP licenci. 1 Gbit

A ještě jste psali že u Erika je obří spotřeba V?

Druhá tedy možnost je Ray s tím že tam je jednoduché ovládaní, ale max propustnost 1 Gbit, ale počítat mužů maximálně tak 0.8 Gbit ne? Dále jsem psal ze konkurence má v lokalitě cca 5 spoju summit 17/24 1 Gbit ale tímto spojem mi mohou zarušit i Ray nebo si s tim Ray lépe poradí?
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

pokud cizí spoje nejsou ve stejným směru nebo ze stejných míst jako máš ty anténu stejným směrem tak se bát nemusíš.

Osobně bych do 30/30 na 1500m nešel a to jak v 80 tak ani v 17/24.

Ray má dokumentaci, ale je třeba říct že na to aby jela na gigo je potřeba fakt super signál. Prakticky potřebuješ aspoň -50dB aby to běželo na max což žádná výhra není. A podle tabulky pro ACM ti to samo podřadí i při tom -50dB signálu protože to je fakt na hraně. Samozřejmě výkon stále na max atd... nejsou to zrovna pásma pro vysoký přenosovky s větším dosahem.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

KoZLiCeK
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Bydliště: CZ

Příspěvekod KoZLiCeK » 5 years ago

1.3 km v 30kach s erikem uplne v poho.Máme nekolit tehto spoju a ni v tom problem pri jakémkoliv pocasi.Na 2km a vic uz 60ky.
0 x

Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Příspěvekod Cheprer » 5 years ago

30cm na 1,5km stačí. Mám 2,2km na 30cm a je to na vrcholku trojnožky a proti vrcholu stožáru na paneláku a ani jednou to nepadlo, ani nepodařilo za dva roky. Ale dnes už vzhledem k ceně rozdílu antén dej 60, pokud tam je na to místo. Potom budeš mít lepší spaní až tam budeš pouštět 10G.
1 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.

pata
Příspěvky: 112
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod pata » 5 years ago

Kuky89 píše:Nazdárek,

Potřeboval bych od Vás prosím poradit, chceme koupit 1 Gbit/s spoje ve volném pásmu . na 1.5 Km a 3.1 km. A nabídek je více na trhu. Pročítal jsem tu forum ale nic rozhodující jsem nenašel. Na lince poběží standardní internetová komunikace + IPTV . Rozhodujeme se mezi Summit BTH 12/24 BTH 1 Gbit a Ericsson MINI-LINK 6352 80 Ghz

Antény na první skok 30/30 a na druhý 60/60 u obochou variant. Nějaké zkušenosti máme ze Summitem takže tam se moc funkčnosti nebojím, i když konkurence v lokalitě má tyto spoje asi 3-5 tak se i u tohohle spoje trošku bojím rušení.
Ericsson se nám líbí víc, velký plus je možnost až 10 Gbit spoje, ale nevím jestli druhy spoj na 3 km v 80 Ghz je dobrý nápad. ( i když jsem někde četl ze ten to spoj má t-mobile na 4.5 km )

Poslední nabídku máme na RACOMU RAy3 ale s tím že nemáme žádné zkušenosti.

Maté někdo zkušenosti a rady? děkuji.


no tak ja bych doporucoval na tyhle vzdalenosti ty "Eriky" v 80Ghz, mas to do soucasna i budoucna dost dobre vyreseny (1-2-3-5-10Gbit, prikoupis, upgradnes a je to.., lepe koupit hned 2Gbit atd.) ....pokud mas pevne stozary, nebo muzes osadit spravně-masivní konzoly, je to v pohode, na tu dlesi vzdalenost mozna lepe HP verzi. Dobre se to zameruje, ma tu super reakce, pípák, zamerovaci utilitu, voltmetr SS vystup atd. Od nasazeni a spravneho vysmerovani o tom nevime 2-3+roky (Pt6020 a novejsi Pt6352), cena je v podstate o par kacek vejs, ale ne o tolik, kdyz musis pak menit vsecko i s antenama atd. Pokud to cpes na patere, teda....
Jinak my provozujeme v 80GHz Eriky (1.5-3km) , SummitD (na kratsi trasy do cca 1.5km), Siklu na 0.5-1.2km, SUB10 Liberator-E1000e (to uz se tu neprodava..cca 3 roky) atd.
Kdzy si to spocitas, zvolis na vhodne vzdalenosti vhodne spoje = neni co resit, samozrejme pokazit se muze cokoliv, ale..neni to low-cost reseni...
Jedinej problem u 80G je pocasi typu: sněhové plískanice kolem 0st, kdyz ti na radopm vítr nafuní vrstvu mokreho snehu...za 4 roky, to ale v nasi nizinne oblasti znamenalo jen 2x10min down, takze se to da ustat...
0 x

Matess
Příspěvky: 322
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Matess » 5 years ago

u eriku plati ze licence co nekoupis hned budou v dokupu stat 2x tolik. Takze si rozmyslet zda vykon brat, nebo ne. Pripadne nekdo tu psal rovnou o 2Gb variante a tam je cenovy skok dost velky, protoze krom rychlostni licence je potreba pripocist jeste odemceni 10G sachty.

Spotreba erika je kolem 100W.

Pokud mas bytelne stozary nevahal bych s velkou antenou. Jedna antena totiz prida vic jak high power licence. Co se tyka vypoctu trasy a dostupnosti... u nas velke deste shodi signal i o 30dBm. Mam to vypozorovane jak na 5km, tak na 1km zhruba stejne... Proste kdyz prijde kravsky dest je obvykle na nejake stovce metru a nebude v cele delce spoje, takze dlouhy spoj neni takovy pruser jak by se mohlo zdat a zase na druhou stranu to chce nepodcenit dimenzovani na kratke skoky.

Jak tu nekdo napovidal 2000MHz kanal... Erik ma tu vlastnost ze krom modulace za spatnych podminek umi podradit i sirku kanalu a uzsi kanal ma zase lepsi citlivost. Bohuzel umi to podradit jen o jeden skok nize. Takze cim sirsi kanal tim dele to pojede plnou rychlosti bez zpomaleni, ale tim drive to zase potom umre uplne. Asi to chce najit nejaky kompromis...

Pokud jsi 80G nikdy nedelal upozornuji ze je to opravdu smerove a zamereni muze byt peklo. To ale plati pro vsechny 80G spoje. V 17/24 kde ale zaberes cele pasmo a jeste to budes muset na vykonu prehulit 100-nasobne bych se opravdu vyhnul a apeloval bych na zdravy rozum U takoveho vykonu uz je mozne ze nekomu radio provozovane legalne sundate a ikdyz neni zadna paka na CTU je donutit prijet nechat zmerit jednou to treba nekdo merit opravdu bude az se zacne nekdo ptat proc se prodava tak malo licenci v 18/23GHz... Kde se to vlastne bude instalovat?
0 x

KoZLiCeK
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Bydliště: CZ

Příspěvekod KoZLiCeK » 5 years ago

Matess píše:u eriku plati ze licence co nekoupis hned budou v dokupu stat 2x tolik. Takze si rozmyslet zda vykon brat, nebo ne. Pripadne nekdo tu psal rovnou o 2Gb variante a tam je cenovy skok dost velky, protoze krom rychlostni licence je potreba pripocist jeste odemceni 10G sachty.

Spotreba erika je kolem 100W.

Pokud mas bytelne stozary nevahal bych s velkou antenou. Jedna antena totiz prida vic jak high power licence. Co se tyka vypoctu trasy a dostupnosti... u nas velke deste shodi signal i o 30dBm. Mam to vypozorovane jak na 5km, tak na 1km zhruba stejne... Proste kdyz prijde kravsky dest je obvykle na nejake stovce metru a nebude v cele delce spoje, takze dlouhy spoj neni takovy pruser jak by se mohlo zdat a zase na druhou stranu to chce nepodcenit dimenzovani na kratke skoky.

Jak tu nekdo napovidal 2000MHz kanal... Erik ma tu vlastnost ze krom modulace za spatnych podminek umi podradit i sirku kanalu a uzsi kanal ma zase lepsi citlivost. Bohuzel umi to podradit jen o jeden skok nize. Takze cim sirsi kanal tim dele to pojede plnou rychlosti bez zpomaleni, ale tim drive to zase potom umre uplne. Asi to chce najit nejaky kompromis...

Pokud jsi 80G nikdy nedelal upozornuji ze je to opravdu smerove a zamereni muze byt peklo. To ale plati pro vsechny 80G spoje. V 17/24 kde ale zaberes cele pasmo a jeste to budes muset na vykonu prehulit 100-nasobne bych se opravdu vyhnul a apeloval bych na zdravy rozum U takoveho vykonu uz je mozne ze nekomu radio provozovane legalne sundate a ikdyz neni zadna paka na CTU je donutit prijet nechat zmerit jednou to treba nekdo merit opravdu bude az se zacne nekdo ptat proc se prodava tak malo licenci v 18/23GHz... Kde se to vlastne bude instalovat?

Mas tam chybu... erik (6352) zere necelych 50W.
0 x

Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Příspěvekod Cheprer » 5 years ago

Taky si myslím že Mates udával pro obě jednotky odběr.
A můžu se zeptat v kolika decibelech děláte všichni rezervy do rozpadnutí ? Já když to tak teď v hlavě spočítáme tak na 2,2km máme rezervu zhruba 50dBi což je 25 na km. Co mi přijde až až protože sem se nesetkal s tím že by to za tu dobu co to stojí spadlo.
A to to počítám od oka.
U ceragonu to je horší ty mají horší citlivost i vysílaný výkon, tam jsme na rezervách 30-40dBi na spoj. 2-3km tzn okolo 10-20dBi na km. Což já stále považuji za přijatelný standart.

Tazatel u toho Erika bude mít také na 1,5km tak 50dBi rezervu, a na 3km s 60 o něco málo méně. To tady někdo považuje 20dBi na km jako možnost padu. ?
0 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.

Pintero
Příspěvky: 1352
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Pintero » 5 years ago

Já mám jednoho Erika blbě na návětrné straně a padá mi. Jiná lokalita je OK.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

to záleží na tom co znamená "možnost pádu". Jedna věc je že to spadne totálně a druhá že zbude 25% kapacity. Já v tomto směru považuju snížení rychlosti takovýho kalibru jako docela fatální problém rovnající se pádu spoje.

No, rezerva bude, ale tak nějak se tu nezmiňuje na jaký rychlosti což je dost podstatný. Pokud pojedeš 5Gbit tak rezerva bude tragická.

Zprovoznil někdo tu automatickou změnu šířky kanálu? tak nějak nevim jak bych to v menu nastavil ale podstatný to není.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

Pintero píše:Já mám jednoho Erika blbě na návětrné straně a padá mi. Jiná lokalita je OK.


problém stožáru ne? taky jsme ho měly.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Pintero
Příspěvky: 1352
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Pintero » 5 years ago

Je to na příhradě 2+2m, který je přichycen klasicky dvojitým bočním držákem a ještě nad ním je takový ten malý vrchní držák. Anténa je metr nad tím držákem. V tom problém nevidím. Jestli ty dáváš na hovno držáky tam já ne.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

hledáš na špatným místě, nahoře se ti to kroutí a anténa lítá vpravo/vlevo a není to vina držáku příhrady ale samotný příhrady. Ale víš jak, nám už to nepadá, tobě jo takže kde je chyba?

Stoupni si na příhradu, chytni se rukama za boční dvě trubky a začni s tím zatáčet jako když zatáčíš řídítkama na kole. To uvidíš ten tanec. Příhrada se nahoře neklepe tak aby 80GHz vychýlila ale kroutí kolem osy Z a to nechutně tak moc že vítr s tím otáčí a je i pouhým okem vidět jak to pojítko začne koukat jinam.

Typicky tohle http://www.drzakanteny.cz/product.php?i ... &id_lang=1 se kroutí jako sviňa.

Tohle se nekroutí http://www.drzakanteny.cz/product.php?i ... &id_lang=1
1 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků