Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

1st aerial - AirBQ 9GHz

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Re: 1st aerial - AirBQ 9GHz

Příspěvekod mpcz » 7 years ago

Zdravím,
mám na to jiný pohled, zvláště pak, když má být komplexní.
Někdo roky vyráběl zařízení nemalé hodnoty a léta plamenně přesvědčoval kupující o jeho legalitě. Nyní se začíná ukazovat, že pravdu neměl nebo ji neuměl prosadit. Každopádně situace nevypadá moc růžově. Já to vidím přinejmenším jako otázku cti, vyvinout maximální úsilí pro minimalizaci nemalých škod klientům.
Ze stejného důvodu považuji ten návod k samovýzkumu jako mimořádně nemístný. Tohle by měl udělat ten, kdo to navrhl, vyrobil, má podklady , schémata a měřící přístroje na stole. Seriózní by bylo seznámit uživatele s tím, že udělal vše, co se udělat dalo. A očekávat, že mu to někdo ještě zaplatí? To snad také ne.
mpcz, 03.10.2016
0 x

Uživatelský avatar
frito
Příspěvky: 338
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod frito » 7 years ago

mpcz píše:
Zdravím,
dáváš rady a nevíš. Počkej, třeba je to tak a může to být i jinak.


To nebyla rada to byl fakt.
Mimochodem kolik máš těch spojů ?

Honza
0 x
Jsme malý ISP, ale snažíme se svou práci dělat co nejlépe to jde ;-)
http://www.lajsiNET.cz/ - Horní Slavkov
Jan Leisner e-mail: leisner@LajsiNET.cz

Uživatelský avatar
Insider
Příspěvky: 2453
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Insider » 7 years ago

mpcz píše:Zdravím,
no a stanovisko máme. Je sice stejné, ale něco mi říká, že pokud se poladíme na 9975MHz, doladíme se i na 10,3 GHz. To je ovšem pouze intuice laika, těžko přesvědčovat výrobce, když o tom nic nevím a ještě k tomu na dálku. Až to uvidím, že to nejde, tak uvěřím. Do té doby si myslím své.
Jinak ten plán průzkumu pásma a vyjednávání o jeho uvolnění je asi správný a z pohledu Logiky má dle mého velkou šanci na úspěch. Vznikají zde jakési pokusy o různé aliance se zpochybňovanými a nejasnými záměry, pokud by se tohoto některá ujala a dotáhla to do konce, asi by to byl ten nejlepší důvod k její existenci. Který by navíc uznávali všichni ISP (kromě těch pár).
mpcz, 03.10.2016


Nedoladíme, je tam nutné použít jiný oscilátor, pokud bychom ho dotáhli napěťově až někam k 10,2 tak nezapomínejme že pásmo je 10,322-10,574, dále jsou 2 mikropáskové filtry a odladěná tranzistorová struktura a to v každém transvertoru 2x. Prostě to nejde, vyrábíme na to desky s označením 10Gv, zatímco na 9GHz je to 9Gv a ladit to naživo? Asi jo, určitě by to šlo, ale počítejte tak 3 hodiny na kus s cenou vybavení a technika cca 2500,- na hodinu s nejistým výsledkem, další věcí je nepoužitelnost RB951G pro pásmo 10 GHz, protože chybí ETSI kanálování.

Ještě jednou opakuji, donuťme regulátora, ať v pásmo definuje obecné použití, protože je tam obecná harmonizovaní norma, která dokonce předpokládá koexistenci jiných technologií. Zařízení budou moci koexistovat i s radiodeterminací, která se používá okrajově, ale je součástí vlastností zařízení a nikoho to nebude rušit. Může to taky dopadnout tak, že všichni se staneme nadšenci radiodeterminace a začneme hromadně zkoumat útlum tras. Podmínka bude splněna a technologické omezení neutrality by úřad musel složitě prokazovat.

Nebude to lehké, bude to nákladné, ale legislativní bázi pro to máme a o soudní tahanice v případně hromadné žaloby na špatný výkon státní správy a úřední svévoli ve věci plnění veřejného zájmu není nutné polemizovat. Již minule jsme je nařkli, že dochází ke změně počtu práv a oni to odmítli ve smyslu sjednoceni katalogizace, že nikoliv, což bylo patrné, že tam ponechali ostrahu a měření. Ponechali? ponechali! J tedy patrné, že i nyní se pásmo využívá v souladu se zněním VO-R/10. Pokud opět budou měnit katalogizaci po 2 letech, působí to komicky, protože je to vytváření nepředvídatelného právního prostředí, odstraňování příkladných možných aplikací a to je projevem změny počtu práv nakládání s kmitočty. Teď byli nuceni rozdělit počet práv do 2 článku a odebrat přenos zvuku, obrazu a dat, ze terého je patrné, že ke změně práv má dojít. CEPT ERC-REC není mandatorním podkladem pro vydání rozhodnutí a je pouhým doporučením a pokud by něco měl úřad hlídat, tak je to účelné využití. Účelným využitím je dle §15 dodržení technických parametrů harmonizovaných norem, cokoliv kolem je zbytečný balast, který nemá vliv na účelnost využití kmitočtů. Využití kmitočtů se tedy nezmění a pokud nebudou vznikat škodlivé interference nemá úřad ani řádný podnět pro zahajování správních řízení ve věci správních deliktů a přestupků, protože nedochází k porušení zákona.
Nejlepší na tom je, že ani kontrolující nevědí, co je na takovém stavu špatně a jaké porušení právní povinnosti mají najít. Pravidelně se jezdí do Prahy školit k panu Charbudskému. Co jsem měl možnost ho poznat, absolutně neví co dělá a problematiku jednoduše neovládá ani po technické, ani po legislativní stránce a jediné, na co se zmohl, tak bylo vyhrožování, že nám bude škodit. On ale škodí především Úřadu, když si z něj dělá trhací kalendář. Ten člověk dokonce ani neumí držet slovo! Řekl, že by se mnou chtěl jít na pivo a už je to rok, a pořád nic. Takové máme úředníky.
Bohužel oni to dělají za peníze a nás to peníze stát bude.. Jinými slovy, oni na to mají času dost a klidně nám budou škodit za naše peníze, což je samo o sobě projevem špatné správy.
0 x
Michal Peterka, KPE spol. s r.o.
V Hůrkách 1, Praha5 Nové Butovice, Tel: 242498100, 777208819
http://pojitko.cz

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 7 years ago

Ano,
je to tak. Zpočátku kategorické NE, pak už jen ne, nyní trošku ano, ale za peníze. Uvidíme, jak se to vyvine dál.
Tu akci směřující k průzkumu penetrace (výsledek předem jasný) a následné žádosti k uvolnění pásma jsem tu již navrhoval v minulosti 3x, tehdy ovšem nebyla správná doba. Ta nyní nastala, nedovedu si představit ty stovky/tisíce lidí, jak háží drahý, jinak dobrý HW do kontejneru, popř. čekají na pokutu.
Jen ten vyjednavač by měl být zvolen velmi obezřetně. Protože implicitně / již předem nasraný úředník nikdy nevěstil pro výsledek vyjednávání nic dobrého, to asi víme všichni. (Omlouvám se za ten výraz, ale lepší mě opravdu nenapadl).
mpcz, 04.10.2016
0 x

Uživatelský avatar
Insider
Příspěvky: 2453
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Insider » 7 years ago

mpcz píše:Ano,
je to tak. Zpočátku kategorické NE, pak už jen ne, nyní trošku ano, ale za peníze. Uvidíme, jak se to vyvine dál.
Tu akci směřující k průzkumu penetrace (výsledek předem jasný) a následné žádosti k uvolnění pásma jsem tu již navrhoval v minulosti 3x, tehdy ovšem nebyla správná doba. Ta nyní nastala, nedovedu si představit ty stovky/tisíce lidí, jak háží drahý, jinak dobrý HW do kontejneru, popř. čekají na pokutu.
Jen ten vyjednavač by měl být zvolen velmi obezřetně. Protože implicitně / již předem nasraný úředník nikdy nevěstil pro výsledek vyjednávání nic dobrého, to asi víme všichni. (Omlouvám se za ten výraz, ale lepší mě opravdu nenapadl).
mpcz, 04.10.2016


Nebudeme to dělat, na výrobek je prohlášení o shodě, které je pro typové označení, předělávky jsou nesmysl.

Jinak to co popisujete se nazývá studie proveditelnosti a není to nic jiného než prozkoumání souběžných radiokomunikačních služeb, mezi které SRD nespadá, nemá ochranu proti rušení a rušení nesmí způsobovat. Taová studie je naprosto zbytečná, protože zařízení nevycházejí za technický rámec stávajícího oprávnění a tedy i jejich vliv na ostatní radiokomunikační služby je identický jako radiodeterminace jako taková. Pokud by se toho chtěl někdo zůčastit, poskytnu mu veškeré svoje znalosti a podklady pro technický i legislativní výklad. Ještě jednou ovšem opakuji, že provozem našich zařízení je zaručené účelné využití spektra.

Z technického pohledu je to tedy omezení, které směle můžeme přirovnat k tomu, že z množiny všech vozidel , které lze provozovat na veřejných komunikacích vyloučíme všechna vozidla, které mají bílou barvu i přesto, že jsou "homologována" pro provoz na pozemních komunikacích. Tohle je přesně ten typ regulace, který momentálně ČTÚ chce předvést.
0 x
Michal Peterka, KPE spol. s r.o.
V Hůrkách 1, Praha5 Nové Butovice, Tel: 242498100, 777208819
http://pojitko.cz

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 7 years ago

Nic proti,
jen se mi to zdá příliš složitě podáno. To stejné, ale možná srozumitelnější je říci: za zhruba 2 roky jsem na tomto pásmu nenaskenoval v rámci kraje NIC. Tím nechci rozhodně říci, že tam nic není, jen to, že tam TÉMĚŘ NIC není. Každopádně, když to srovnáme s tím, co za peklo se děje v pásmu 5 GHz, cíl je jasný. Už jsem se tu sice kdysi ptal, ale znovu:
Má někdo alespoň hrubou představu, jaká stanice tak může být nyní legálně v provozu, co to je přesně zač, kolik jich asi tak bude v rámci např. kraje? A z jiného konce, kdo vlastně takový HW vyrábí? Víme něco o tom?
Dík, mpcz, 04.10.2016
0 x

Uživatelský avatar
Insider
Příspěvky: 2453
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Insider » 7 years ago

mpcz píše:Nic proti,
jen se mi to zdá příliš složitě podáno. To stejné, ale možná srozumitelnější je říci: za zhruba 2 roky jsem na tomto pásmu nenaskenoval v rámci kraje NIC. Tím nechci rozhodně říci, že tam nic není, jen to, že tam TÉMĚŘ NIC není. Každopádně, když to srovnáme s tím, co za peklo se děje v pásmu 5 GHz, cíl je jasný. Už jsem se tu sice kdysi ptal, ale znovu:
Má někdo alespoň hrubou představu, jaká stanice tak může být nyní legálně v provozu, co to je přesně zač, kolik jich asi tak bude v rámci např. kraje? A z jiného konce, kdo vlastně takový HW vyrábí? Víme něco o tom?
Dík, mpcz, 04.10.2016

Mám informace z roku 2010, že ČTÚ o takových stanicích nic neví, ani nezná jejich výrobce. Já sám jsem na žádnéh za těch 6 let nenarazil.
0 x
Michal Peterka, KPE spol. s r.o.
V Hůrkách 1, Praha5 Nové Butovice, Tel: 242498100, 777208819
http://pojitko.cz

Uživatelský avatar
Insider
Příspěvky: 2453
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Insider » 7 years ago

AHoj, chtěl bych Vás všechny pozvat na Jezerku, kde 17.10 od 14 hodin budu účastníkem bloku o bezdrátu.

Velmi důležitým bodem bude projednávání osudu SRD pásma na 9 GHz, které se snaží Český Telekomunikační Úřad za každou cenu umlčet. Naší snahou je donutit regulátora k takové regulaci, která poskytne občanům a podnikatelům v ČR možnost využít plné technologické neutrality a neutrality služeb v tomto pásmu. Prosadit takovou regulaci, která bude v souladu s účelným využitím kmitočtů a zamezení škodlivé interferenci v souladu s harmonizovanými normami. Všichni vnímáme, že pásmo 5 GHz - jak dle VO-R/10, tak dle VO-R/12 je natolik vytížené, že jsou někteří ISP nuceni využívat i příděly, které nejsou určeny pro tyto radiokomunikační služby a aplikace. Od uvolnění regulace frekvenčního rozsahu 9200-9975MHz očekáváme menší tlak frekvenční zátěže na 5 GHz a zvýšení kvality služeb koncovým zákazníkům.
Poslední 4 roky sledujeme nezákonné útoky Úřadu na výrobce těchto zařízení a snahu postupovat proti strategii evropské unie na konvergenci služeb a technologií. Takový postup státní správy je velmi nebezpečnou a invazovní praxí, pro kterou bychom neměli mít jako občané a podnikatelé podnikající v komunikacích žádné pochopení a měli bychom velmi tvrdě prosazovat naše potřeby na efektivní a racionální regulaci.
Z toho důvodu v nejbližších dnech připravíme podklady, o prostudování kterých bychom Vás požádali a pokud budete souhlasit, podepsali a odeslali jako podnět při veřejné konzultaci proti návrhu změn ve VO-R/10, které úřad chystá.
0 x
Michal Peterka, KPE spol. s r.o.
V Hůrkách 1, Praha5 Nové Butovice, Tel: 242498100, 777208819
http://pojitko.cz

Uživatelský avatar
Insider
Příspěvky: 2453
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Insider » 7 years ago

Ahoj,

https://docs.google.com/document/d/1_7q ... sp=sharing

zde najdete pracovní verzi připomínek k VO-R/10, které můžete připomínkovat na diskuzním místě na stránkách ČTÚ: http://www.ctu.cz/vyzva-k-uplatneni-pri ... 10xx2016-y
kde najdete i návrh od ČTÚ

Naši připomínku můžete komentovat na prvním odkazu, budu ji ještě ladit a chtěl bych jí předložit poté k samostatnému zaslání úřadu, podepsání petičního archu, nebo k vlastnímu vyjádření v rozsahu veřejné konzultace. Petici bych rád uvedl na Jezerce, kde budeme sbírat podpisy.
Naší snahou je dostat pásmo 9,2-9,975 do článku 3, který agreguje většinu aplikací pod normou ETSI EN 300 440 do jednoho článku.

Díky za připomínky.
0 x
Michal Peterka, KPE spol. s r.o.
V Hůrkách 1, Praha5 Nové Butovice, Tel: 242498100, 777208819
http://pojitko.cz

Uživatelský avatar
Insider
Příspěvky: 2453
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Insider » 7 years ago

Vážení kolegové,
dnes jsem na diskuzní místo umístil návrh na změnu článku 6, který se týká 9 a 14 GHz.

Po zvážení a zkušenosti z minulých kol jsem se rozhodl, že podám návrh na změnu samostatně, protože pokud si dobře pamatuju, tak minule jsme podpisovku rovněž dělali, ale to úřad absolutně ignoroval.
Diskuzní místo je zde: https://www.ctu.cz/vyzva-k-uplatneni-pr ... 10xx2016-y

Pokud se s mým návrhem ztotožníte, podpořte ho, aby bylo vidět veřejný zájem o takovou změnu, případně na základě informací, které máte vložte vlastní návrh. Na Jezerku přivezu podpisové archy, kde budete moci můj návrh podpořit a ten odešleme jako skupina právníckých a fyzických osob, jako hromadné podání subjektů vyvíjející komunikační činnost s cílem přesvědčit úřad k využití zákonného práva na úpravu regulace.

Myslím, možná se mýlím, ale asi nebudu daleko od pravdy, že se nám podařilo najít solidní vidle proti návrhu, který se snaží regulovat SRD hůž než politburo Kim Čong Illa.

Existuje něco, čemu se říká ROZHODNUTÍ KOMISE o harmonizaci rádiového spektra pro zařízení krátkého dosahu, které definuje co je SRD a jehož obsahem je úřad povinován se řídit, protože tato povinnost vyplývá z členství ČR v EU.. Je tam taková krátká formulace, která mi vyrazila dech a která shrnula mé 4 leté úsilí do 1 řádku, jak usvědčit lháře. Kde jsem se pokoušel úřadu předložit holý fakt, proč není přenos dat porušením zákonné povinnosti, ale je zákonným právem. Už to vím :)

Je tam definice.
„zařízením krátkého dosahu“ rozumí rádiové vysílače, které umožňují buď jednosměrnou, nebo obousměrnou komunikaci a vysílají s nízkým výkonem na krátkou vzdálenost;

musím pokračovat?
0 x
Michal Peterka, KPE spol. s r.o.
V Hůrkách 1, Praha5 Nové Butovice, Tel: 242498100, 777208819
http://pojitko.cz

Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Příspěvekod Cheprer » 7 years ago

Pane Peterka jak to tak ctu nastacim se divit ze Vas to bavimi psat na foru a dlouhodobe nad tim travit podle me zbytecne čas. (tim nemyslim ze s myslenkou nesouhlasim)

Kdyby jste misto toho si vzal seznam subjektu co poskutuji telekomunikace vsem poslal mail k podpisu Vasi idei a sel s tim na ctu predlozil tak to ma lepsi vysledek.
Popr. Si udelat tyden volná a objet hrooomadu subjektu s par papirama tak je vysledek lepsi nez to jen tu filtrovat.

Jako patriot svého produktu bych to povazoval za ideální jednání, nebo najmout si na to cloveka co Vam pri tom bude u tech telekomunikačních subjektu delat ireklamu mate dve mouchy jednou ranou.

Spoje na neuviuzitem pasmu potrebujeme, umíte to vyrabet a ocividne i prodat. Tak ted to jenom podporit verejnym zajmem pro legalizaci potvrzuji za povinost Vasi i vsech z nas.

O tom ze me stvete s podporou jednoho spoje co od Vas mam, a sliby ozarovacu co sem do ted nevidel je jina pohadka, ale idea se mi libi.

Beru te to jako kickstart ne kickass
0 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.

Uživatelský avatar
Insider
Příspěvky: 2453
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Insider » 7 years ago

Cheprer píše:Pane Peterka jak to tak ctu nastacim se divit ze Vas to bavimi psat na foru a dlouhodobe nad tim travit podle me zbytecne čas. (tim nemyslim ze s myslenkou nesouhlasim)

Kdyby jste misto toho si vzal seznam subjektu co poskutuji telekomunikace vsem poslal mail k podpisu Vasi idei a sel s tim na ctu predlozil tak to ma lepsi vysledek.
Popr. Si udelat tyden volná a objet hrooomadu subjektu s par papirama tak je vysledek lepsi nez to jen tu filtrovat.

Jako patriot svého produktu bych to povazoval za ideální jednání, nebo najmout si na to cloveka co Vam pri tom bude u tech telekomunikačních subjektu delat ireklamu mate dve mouchy jednou ranou.

Spoje na neuviuzitem pasmu potrebujeme, umíte to vyrabet a ocividne i prodat. Tak ted to jenom podporit verejnym zajmem pro legalizaci potvrzuji za povinost Vasi i vsech z nas.

O tom ze me stvete s podporou jednoho spoje co od Vas mam, a sliby ozarovacu co sem do ted nevidel je jina pohadka, ale idea se mi libi.

Beru te to jako kickstart ne kickass


No jestli je to zbytečný.. Nevím, to už jsem si mohl říct dávno, že je zbytečný dělat cokoliv. Ono bohužel, pokud v tomto oboru chcete něco v ČR předvádět a nejste třeba firma A, tak Vám nezbyde, než problematiku ovládnout tak, že budete vědět zač je toho loket a všechny možný zmrdy a ohnouty postavíte do latě. A že jich je dost. Ono je to dobrý v tom, že co Vás neporazí to Vás posílí a oni si takhle prostě jenom trenují soupeře, který je po čase strčí do kapsy úplně stejnýma pákama, jako to zkusili sami.
A pak mě to baví, co k tomu mám říct. Ono úplně stačí to, že v ČTÚ ti chytřejší už dneska tuší, že doba lízání prdelí je za náma a začínáme po nich chtít, aby začali plnit své povinnosti a povinnosti plnili v souladu se zákonem. Když povinnosti tak pro všechny. No a mám takovou představu, že bychom měli vyvinout takový tlak, že nejslabší články řetězu to prostě nevydrží a budou vyměněny. Představte si třeba to, že většina správních rozhodnutí a příkazů, které jsem do teď viděl a která byla do teď vydána ve smyslu litery zákona mají takovou vadu, která může způsobit jejich neplatnost. Představte si to, že úředníci budou nuceni doržovat určitá pravidla a představte si, že se sebere 1/10 poskytovatelů, kteří poskytují služby dle litery zákona a začnou Úřad zaměstnávat povinostma, které mu ukládá zákon.
Uřad má dneska problém s tím, že jim tam stížnosti posílá jeden subjekt a podměty k měření další 1 subjekt, a už tak z toho mají hrachy. No a když tam stížnosti a podněty začne posílat 10 firem, nebo 100firem? Budou se muset zlepšit..
Třeba je napadne, že kooperace s providery je lepší varianta, než si naplánovat práci na 5 let. :D
Takže Keep on and carry on, podpořte tuto kampaň pro získání 1GHz šířky pásma pro spoje cca do 2 km a příští rok si třeba řekneme, že konečně můžeme posyktovat služby podle našich představ a ve kvalitě, která se nám líbí a bez skrytého zdanění v podobě poplatků z využívání kmitočtů.
0 x
Michal Peterka, KPE spol. s r.o.
V Hůrkách 1, Praha5 Nové Butovice, Tel: 242498100, 777208819
http://pojitko.cz

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 7 years ago

Uvolnění pásma 9 GHz ležícího ladem je výborná věc, zvláště jeho absolutní současné nevyužití po tom přímo volá, ale v reakci na předchozí příspěvek, nemyslím si, že to významně přispěje ke zvýšení kvality služeb. Nevím, jak vy, ale já cítím největší zátku v pásmu 5 GHz a poslední míli ke klientovi. Že by někdo připojoval klienty v pásmu 9 GHz, to se mi nějak nezdá, především s ohledem na ceny AP i klientských zařízení.
Jsou tady sice takoví, kteří umí i v 5. připojit klienty výhradně s tarifem 30 Mbit, ale o tom si myslím svoje, zvláště když si naskenuji okolní sítě v našem malém městě. A jak trpí kolegové např. v Praze, to si dovedu živě představit.
Proto by mě zajímalo, jaké konkrétní pohnutky někoho vedly k zavedení / alias blokaci toho indoor 5. pásma, které leží podobně ladem a slouží kdoví komu a na co?
mpcz, 15.10.2016
0 x

Chimiak
Příspěvky: 68
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Chimiak » 7 years ago

Tak je to tady:
https://www.ctu.cz/sdeleni-o-vysledku-v ... -vyuzivani
http://www.ctu.cz/sites/default/files/o ... 016-13.pdf

Michale jaky bude dalsi postup? Vse sundat nebo cekat na merici vozy CTU? Uz maji vypsane vanocni premie za sestrelovani 9GHz??

V.
0 x

Ladik
Příspěvky: 1390
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Ladik » 7 years ago

Ja se spis podle toho dokumentu obavam o 17GHz, tam vubec neni o datech ani ň :-(
0 x