Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

AP 60ghz

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
Uživatelský avatar
Viktor Novotný
Moderátor
Příspěvky: 4611
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Novy Jicin
Kontaktovat uživatele:

Re: AP 60ghz

Příspěvekod Viktor Novotný » 4 years ago

express píše:Treba si pri tomto vsetkom uvedomit, na co je 60Ghz pasmo dobre. Dobre je na kratke spoje max.2km. Ked budeme nasadzovat spoje na vacsie vzdialenosti, zarusime do roka, dvoch cele pasmo v celej republike a snaha nieco zlepsit v bezdrote bude fuc.



na ptmp do 400m ! zadne ptp
2 x
..:: Nas-Net.org ::..
- programming
- build-up and management networks
- development
- education

express
Příspěvky: 4
Registrován: 4 years ago

Příspěvekod express » 4 years ago

Viktor Novotný píše:
express píše:Treba si pri tomto vsetkom uvedomit, na co je 60Ghz pasmo dobre. Dobre je na kratke spoje max.2km. Ked budeme nasadzovat spoje na vacsie vzdialenosti, zarusime do roka, dvoch cele pasmo v celej republike a snaha nieco zlepsit v bezdrote bude fuc.



na ptmp do 400m ! zadne ptp

Moze byt, my na Slovensku si musíme ešte počkať na TuSR, čo môže trvať😁
0 x

Pintero
Příspěvky: 1352
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Pintero » 4 years ago

Zatímco my si tady všichni lámeme hlavy, co bude a nebo nebude, tak Starnet vesele připojuje na multipoint wAPky a LHG klienty. A to vše 300-400 metrů od stacionární monitorovací stanice ČTÚ...
2 x

Laibir
Příspěvky: 369
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Laibir » 4 years ago

Kde mají stacionár? Je pravda, že "hvězdonet" si s tím hlavu neláme, ale taky je pravda, že tam má štítek s jinou certifikací, kterou si sehnal někde na slovensku od firmy, která jim taky patří.
Což by znamenalo, že pokud vyhovuje anténa certifikaci, tak pak se řídím jen tím, že to má certifikát k provozu na území ČR a nezajímají mě ostatní věci okolo??
0 x

patriklefka
Příspěvky: 18
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod patriklefka » 4 years ago

Pokud mají certifikaci, která říká, že jsou provozovaná zařízení v souladu s nařízením vlády č. 426/2016, pak bude takový provoz od provedení registrace podle řádků d3/d4 legální.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

pokud mají EN 302 217-3 tak d5/d6 nebo ne? je to v tý tabulce. Nemá náhodou starnet nálepku s tímhle EN 302 217-3?
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Petr Bačina
Příspěvky: 1361
Registrován: 9 years ago
Bydliště: Horní Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr Bačina » 4 years ago

EN 305 550
0 x

CoolTomik
Příspěvky: 35
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod CoolTomik » 4 years ago

Co ma za prinos tady resit, ktera sit jak a kde nelegalne provozuje 60tkovy zarizeni?? :thinking:
0 x

patriklefka
Příspěvky: 18
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod patriklefka » 4 years ago

Podle EN 302 217-3 (resp. d5/d6 ve VOR-12) lze provozovat spoje v konfiguraci p2p se zařízeními, které mají vysílací výkon max. 10dB do antény. Tedy podle této normy mohou dle mého názoru provozovat pouze upravenou LHG v p2p(viz. Insider), ale ne v p2mp.

Pokud provozují zařízení podle EN 305 550, pak je to dle VOR-10, kde sice není třeba registrace, ale dle mého názoru opět bez změny zařízení(a tedy i nové certifikace) z největší pravděpodobností nesplňují požadavek na max. 20dBm EIRP a v některých případech i max. 10dBm do antény(myslí se wAP a LHG).

Myslím, že pro někoho to mít přínos může. Někdy je dobré ty informace mít, aby se podle toho dalo zařídit.
0 x

CoolTomik
Příspěvky: 35
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod CoolTomik » 4 years ago

Jestli pak portal https://60ghz.ctu.cz/ ustoji populnocni provoz ..:joy:
Naposledy upravil(a) CoolTomik dne 14 Jan 2020 21:12, celkem upraveno 1 x.
1 x

Pelirob
Příspěvky: 162
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Pelirob » 4 years ago

Moc mě nebijte, jestli teď něco napíšu a bude to blbě. Spíš to po mě někdo pořádně zkontrolujte.
Je tu někdo, kdo se skutečně díval do znění ETSI EN 302 217 o kterém se tady stále mluví?
Uznávám, že je to hnusné a dost nezáživné čtení, navíc mám dojem, že se jednotlivé verze dost často odkazují na znění uvedené v některé předcházející verzi a orientovat se v tom je docela hnus.
Ale jestli se v tom dobře orientuju, tak v dokumentu nadepsaném ETSI EN 302 217-2 V3.1.1 (2017-05) se v odstavci "4.2.1.3 Output power tolerance" píše:

Kód: Vybrat vše

4.2.1.3 Output power tolerance
The nominal transmitter power shall be declared by the manufacturer.
Within the environmental profile declared by the manufacturer for the intended limits of usage of the equipment, the
tolerance of the nominal transmitter power shall be contained within the following limits (see note):
• Equipment operating in bands below 3 GHz: +2/-1 dB
• Equipment operating in bands from 3 GHz to 30 GHz: ±2 dB
• Equipment operating in bands higher than 30 GHz: ±3 dB

No a pak bych chápal, že RBLHGG-60ad určitě splňuje podmínky ETSI EN 302 217 V3.1.1 a myslím si, že se i legálně může používat v ČR, protože výkon přivedený do antény je max.10dBm a norma povoluje odchylku ±3 dB (možná chyba měření).

Ten dokument má 143 stránek, nestihl jsem je ani všechny přečíst, natož pochopit.
Co si o tom myslíte Vy? Uteklo mi při čtení normy něco a je to celé blbě, nebo mám pravdu?
1 x

tcrown
Příspěvky: 42
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod tcrown » 4 years ago

Myslím, že je relevantní, že notifikovaná osoba podle prohlášení o shodě potvrdila, že to normě vyhovuje, ne ?
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

nevím proč to řešíte. Jednotka plní normu, výrobce má na to papír. Norma je napsána u d5/d6. Podle toho lze tak použít. hotovo. Víc mě jako provozovatele nezajímá protože je vše automatické.

Pokud bych měl jaký tx power řešit i jinde tak nesmím třeba použít ray2 10GHz protože umí zvýšit výkon nad povolenou hladinu.

Víc by mě spíš zajímalo použití PtMP z pohledu toho že APčko tedy wAPka je přesnej opak toho co je LHG G. LHG G je d5/d6 ale wAPka spíš spadá do d3/d4. Pokud lhgčkaj sou jako cpe a wapka jako ap tak sem zvědavej jak se tohle zapíše do mapy když to patří k sobě ale každý patřído jiný skupiny.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 4 years ago

Pelirob píše:Co si o tom myslíte Vy? Uteklo mi při čtení normy něco a je to celé blbě, nebo mám pravdu?

Podle mě máš pravdu a LHGG60 lze použít. Do limitu výkonu se vejde. Otázka je jestli naše ČTU není nadřazeno oné normě?
0 x

jstejskal
Příspěvky: 7
Registrován: 4 years ago

Příspěvekod jstejskal » 4 years ago

Hezký den všem,


aby se aspoň jedna část vyjasnila a zbytečně se tu nepanikařilo FCC test reportem a údaji v něm.


Dle ETSI RF test reportu na LHGG, na základě kterého je vydáno CE, je zisk antén 42 dBi, vysílaný výkon se liší v závislosti na frekvenci a teplotě v rozsahu 2-8,3 dBm. Nikdy není překročen limit 10 dBm.

Tzn. zařízení plní vše, co ČTÚ vyžaduje. Dle vyjádření ČTÚ registrovat jako PTP FS.
0 x
VanCo.cz