Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Racom Ray3

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Re: Racom Ray3

Příspěvekod hapi » 4 years ago

kdo jednou zkusí racom + arkivátor, už chce jenom racom + arkivátor. Držák top, anténa top, ray top, montáž top, manual top, nastavení top, vzhled top, zaměřování přes mobil top...

Nejlepší je když šéf alcomy při instalaci nastaví max power, zapne ATPC, přijde déšť, alcoma zatopí max power při max speed... jejda, já sem tak blbý pojítko, že ani nevím, že při max speed nemůžu použít max power takže začnu ztrácet kvalitu signálu protože sem si já kráva blbá přebudila koncáky abych kompenzovala ztrátu signálu. Co naplat že až přestane pršet tak kvalita signálu se nezlepší protože ATPC říká "špatná kvalita" už od předchozího přebuzení a tak nechá power na max i při max speed a jako bonus to pere i do protistrany. Takže se pěkně udržuji na max power při max speed s mizernou kvalitou a vysokou ztrátovostí dokud obsluhu nenapadne omezit max power na takovej výkon, kterej zvládnu při max speed. To že při nižších rychlostech přicházím o 4dB výkonu zdá se nikomu nevadí. Ale co, takhle přemýšlí příznivci alcomy. Nebejt někoho tady na foru tak bych po každym dešti musel alcomu restartovat aby se srovnala.

Jako pojítka jsou ok ale kupovat si novou alcomu? to ne.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Julian » 4 years ago

Julian píše:Ale Okoune, v tom to je, nikdo te prechazet nenuti, kupuj si co chces. Ja jen tak nejak myslel ze ti de o fakta a faktem je ze pokud investujes do Alcomy, tak pravdepodobnost ze za par let budes muset menit anteny je 100% vis preci kolik lidi v Alcome pracuje na novych modernejsich produktech.


Posledni muj prispevek na toto tema.
Alcomu nikterak nepomlouvam, ani ji nic spatneho nepreji, naopak je mi lito ze nove moderni spoje nejspis jiz nebudou. Ty co mame nam slouzi dobre a nektere jejich produkty byly spicka. Svoji obcanskou povinost te Okoune varovat jsem take splnil. Fakt jen nevim proc ses tak podezrivavy kdyz se ti nekdo snazi poradit.
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

jasně ale když je podle tebe ray3 moderní spoj tak k čemu mi to je když od té firmy nemohu mít spoj v licenci ani v e-bandu, kdo dneska kupuje 17G a 24G a dává je s tou jejich plnou modulací na 1km? jo už vím ten kdo chce racom protože nemá e-band, jaká škoda.
17G spoje beru něco jako přestupní stanici pro licenci, když vím jak mohu používat slabej tx v ČR, takže legálně jedu okolo 200Mb+- to bohužel u racomu si mohu jít do patřičnejch míst a musím měnit všechno a znovu zaměřovat.
pokud tedy někdo nemůže překousnout marketing alcomy a to že má chráněnou svorkovnici tak by měl raději šahnout po summitu, kdou jsou dále jak raocm že.
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Julian » 4 years ago

okoun píše:jasně ale když je podle tebe ray3 moderní spoj tak k čemu mi to je když od té firmy nemohu mít spoj v licenci ani v e-bandu, kdo dneska kupuje 17G a 24G a dává je s tou jejich plnou modulací na 1km? jo už vím ten kdo chce racom protože nemá e-band, jaká škoda.
17G spoje beru něco jako přestupní stanici pro licenci, když vím jak mohu používat slabej tx v ČR, takže legálně jedu okolo 200Mb+- to bohužel u racomu si mohu jít do patřičnejch míst a musím měnit všechno a znovu zaměřovat.
pokud tedy někdo nemůže překousnout marketing alcomy a to že má chráněnou svorkovnici tak by měl raději šahnout po summitu, kdou jsou dále jak raocm že.


Tak se omlouvam nebude to muj posledni prispevek. To neni vina Racomu , jak ty dovozujes ze legalne nedas v 17ce vic jak 200Mbps na delsi vzdalenosti, to je vina fyziky a legislativy, neni mi znam vyrobek ktery by na tom byl radove jinde. Ano SD je reseni, ja s nimi zkusenost nenam, ale tady na foru nemaji spatnou povest co se tyka servisu a chovani lidi.
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

tedy já už bych také rád přestal psát :)
špatně pochopeno, jistě že výrobek pro 17G zatím není, já se bavím o tom že z té 17G zmigruješ do licence aby ti bylo umožněno vysílat třeba na 0dB,10dB,20dB
já vím že se na to díváš optikou města kde máte maximálně 1km skoky že :)
když ale děláš jen venkov bez měst tak ti nic jiného nezbude pokud tedy nemáš dosti zlata doma aby si platit licence za spoje pro 200Mb na 5km a podobně.

alcoma určitě není božské pojítko ale jako hodně velký kladný plus prostě je podpora hodně pásem což je asi tak jediná CZ firma co to umí a raději zavřu oko nad tím že neumí 4k qam :)
to že alcoma není pro BFU je fakt, ale také je fakt že pokud se nastavuje ATCP a max Tx power tak mi bylo vždy opakovaně řečeno abych dal bacha na přebuzení, takže neřekl bych že by nějak zanedbávali tuto osvětu...

jinak umí ten nový ray3 hitless podřazení šíře kanálu? to mi hodně chybí a bral bych to na 17G všema deseti...
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Uživatelský avatar
3com
Příspěvky: 627
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod 3com » 4 years ago

Nezažil někdo v poslední várce dodávek antén Arkivator 24GHz pro RAy3 problém? Co jsem bral několik kusů dříve tak vše OK, nikde žádná vůle a žádný plast se ani nehl. Ale všechny co přišly teď tak se vše hýbe všemi směry... Radom na anténě se volně hýbe +- cca 4mm na všechny strany a jde s ním i točit jak na kolotoči dokola jak je volný...
20191008_193252.jpg
Arkivator24Ghz30cm
20191008_193252.jpg (160.19 KiB) Zobrazeno 2958 x
0 x

KoZLiCeK
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Bydliště: CZ

Příspěvekod KoZLiCeK » 4 years ago

3com píše:Nezažil někdo v poslední várce dodávek antén Arkivator 24GHz pro RAy3 problém? Co jsem bral několik kusů dříve tak vše OK, nikde žádná vůle a žádný plast se ani nehl. Ale všechny co přišly teď tak se vše hýbe všemi směry... Radom na anténě se volně hýbe +- cca 4mm na všechny strany a jde s ním i točit jak na kolotoči dokola jak je volný... 20191008_193252.jpg

to je OK.nema to na funkci vliv.
0 x

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 4 years ago

Jo máme to tak na všech 24Ghz točí se to, buď jsem to lepil silikonem, aby se netočila reklama a nebo jsem sundal reklamu. Mne osobně se rekama našikmo nebo otočená nelíbí a ve větru se to otáčí. Jinak poslední dobou se mi nezdá zpracování arkivátorů nic moc, hlavně se mi nelíbí v 10Ghz radom z toho macrolonu :(
0 x

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 4 years ago

Ten macrolon měla i 17tka. Nic tragického.
0 x

Ladik
Příspěvky: 1390
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Ladik » 4 years ago

Ahoj, může mi někdo osvětlit proč by RAy 17GHz oproti 24Ghz neměl jet 1Gbit FD?
Někde jsem to tu zahlédl, ale nejsem z toho moudrý.
Mám asi 6 spojů RAy2 17GHz z jednoho stožáru různými směry a všechny jedou 360Mbit FD.
Rád bych na zkoušku jeden vyměnil za RAy3, ale musí jet 1Gbit FD jinak je to pasé a moc se mi nechce měnit antény.
Je to dáno tím, že 24Ghz umí až 15dBm?
Díval jsem se na parametry a frekvenční rozsah je tam 192Mhz 17GHz vs 242Mhz 24GHz - to bude ten zásadní rozdíl?
0 x

Jenya
Příspěvky: 486
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Jenya » 4 years ago

Ladik píše:Ahoj, může mi někdo osvětlit proč by RAy 17GHz oproti 24Ghz neměl jet 1Gbit FD?
Někde jsem to tu zahlédl, ale nejsem z toho moudrý.
Mám asi 6 spojů RAy2 17GHz z jednoho stožáru různými směry a všechny jedou 360Mbit FD.
Rád bych na zkoušku jeden vyměnil za RAy3, ale musí jet 1Gbit FD jinak je to pasé a moc se mi nechce měnit antény.
Je to dáno tím, že 24Ghz umí až 15dBm?
Díval jsem se na parametry a frekvenční rozsah je tam 192Mhz 17GHz vs 242Mhz 24GHz - to bude ten zásadní rozdíl?


Na to aby to jelo 1Gbps full, by to muselo mit 112 MHz tam i zpet, ale ten druhy kanal musi byt uzsi, proste se do toho pasma nevejde.
0 x

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 4 years ago

Antény měnit netřeba, stačí vyměnit ozařovač.
0 x

Jenya
Příspěvky: 486
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Jenya » 4 years ago

dagus píše:Antény měnit netřeba, stačí vyměnit ozařovač.


Ozarovac nee, jednotku :)
0 x

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 4 years ago

Ray3 Jak už psali, dá 1Gbit ale asymetricky jeden kanál musí být 112 Mhz a druhý 56 Mhz myslím, aby se to tam vešlo a zůstal duplexní rozestup, v té 24 Ghz je víc pásma. Co se týče tý výměny na tom stožáru, tak záleží, do jakých to máš stran, jelikož RAY3 zažere celé pásmo, nedá se to naladit různě, pokud chceš využít max kapacitu. Jinak výměna je je jednoduchá. Teď jsme měnily RAY1 za RAY3 v 17Ghz otázka pár minut. Na maximální modulaci, to stejně u nás nejede, musí být opravu ve vzduchu hodně čisto.

Ladik píše:Ahoj, může mi někdo osvětlit proč by RAy 17GHz oproti 24Ghz neměl jet 1Gbit FD?
Někde jsem to tu zahlédl, ale nejsem z toho moudrý.
Mám asi 6 spojů RAy2 17GHz z jednoho stožáru různými směry a všechny jedou 360Mbit FD.
Rád bych na zkoušku jeden vyměnil za RAy3, ale musí jet 1Gbit FD jinak je to pasé a moc se mi nechce měnit antény.
Je to dáno tím, že 24Ghz umí až 15dBm?
Díval jsem se na parametry a frekvenční rozsah je tam 192Mhz 17GHz vs 242Mhz 24GHz - to bude ten zásadní rozdíl?
0 x

Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Julian » 4 years ago

Ladik píše:Ahoj, může mi někdo osvětlit proč by RAy 17GHz oproti 24Ghz neměl jet 1Gbit FD?
Někde jsem to tu zahlédl, ale nejsem z toho moudrý.
Mám asi 6 spojů RAy2 17GHz z jednoho stožáru různými směry a všechny jedou 360Mbit FD.
Rád bych na zkoušku jeden vyměnil za RAy3, ale musí jet 1Gbit FD jinak je to pasé a moc se mi nechce měnit antény.
Je to dáno tím, že 24Ghz umí až 15dBm?
Díval jsem se na parametry a frekvenční rozsah je tam 192Mhz 17GHz vs 242Mhz 24GHz - to bude ten zásadní rozdíl?


Protoze pasmo 17Ghz je mensi jak pasmo 24GHz, respektive neni to dano freq, ale legislativou.
0 x