Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Racom Ray3

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Re: Racom Ray3

Příspěvekod okoun » 4 years ago

jasný ale největší kravina kterou můžeš udělat je právě to že máš tolik značek na síti, proto jak píšu tak nechápu proč bych měl přecházet třeba z alcomy na ray3 když tak maximálně jeho plus je takové že nemá příplatek za SFP což je prostě malej argument, pro nás je hlavně argument antény, a tím že člověk má na síti 4 značky potom musí neustále řešit nějaké přechody mezi anténama což se mi nelíbí.
pro nás je jako argument hlavně servis dostupný v ČR, dlouhodobá podpora od výrobce, možnost využití pásma dle potřeby: 5, 6, 10, 11, 13, 17, 18, 24 32, 38 80 GHz
zorvna nedavno jsem řešil přechod na 18G a prostě ten konfort vyměnit jen jednotku s ozařovačem a nemuset sundavat kravské antény bylo hodně fajn a ušetření pracovních sil.
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 4 years ago

Hele ray nastaví i bfu. Alcomu taky, ale už musí vědět co dělá. Ty redukce a tahání chápu. Taky nejsem ochoten řešit nedostatečnou kapacitu ray2 17G výměnou celého spoje na 80G, nebo za něco jiného a prostě vyměníme za ray3 24G pokud vím, že gigo mi dlouho stačí. Jinak proti Alcomě, ray stačí rj45. Poruchy také nejsou časté a snadněji se mi to montuje a napájení mám univerzální poe. Proti Alcomě nic, ale cenovkou se my ani neblížíme. Takže když se mám rozhodnout mezi dvěma dobrejma produktama. Tak první plus pro ray je cena a druhé plus snadná montáž. Álu občas koupíme max na 11GHz na delší skok kde stačí 900Mbit, ale spíš preferuju 18tkové pásmo.
0 x

Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Julian » 4 years ago

okoun píše:jasný ale největší kravina kterou můžeš udělat je právě to že máš tolik značek na síti, proto jak píšu tak nechápu proč bych měl přecházet třeba z alcomy na ray3 když tak maximálně jeho plus je takové že nemá příplatek za SFP což je prostě malej argument, pro nás je hlavně argument antény, a tím že člověk má na síti 4 značky potom musí neustále řešit nějaké přechody mezi anténama což se mi nelíbí.
pro nás je jako argument hlavně servis dostupný v ČR, dlouhodobá podpora od výrobce, možnost využití pásma dle potřeby: 5, 6, 10, 11, 13, 17, 18, 24 32, 38 80 GHz
zorvna nedavno jsem řešil přechod na 18G a prostě ten konfort vyměnit jen jednotku s ozařovačem a nemuset sundavat kravské antény bylo hodně fajn a ušetření pracovních sil.


Ale Okoune, v tom to je, nikdo te prechazet nenuti, kupuj si co chces. Ja jen tak nejak myslel ze ti de o fakta a faktem je ze pokud investujes do Alcomy, tak pravdepodobnost ze za par let budes muset menit anteny je 100% vis preci kolik lidi v Alcome pracuje na novych modernejsich produktech.
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

ted nevím jak to bylo myšleno, ale řekl bych že v alcomě jsou dále ve srovnání s racomem, když teprve ted racom se dotáhnul na alcomu....
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

KoZLiCeK
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Bydliště: CZ

Příspěvekod KoZLiCeK » 4 years ago

okoun píše:ted nevím jak to bylo myšleno, ale řekl bych že v alcomě jsou dále ve srovnání s racomem, když teprve ted racom se dotáhnul na alcomu....

Blbé je ze Alcoma uz X let nic nového nepředvedla..... a racom se alespoň snaží.
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

no pokud úspěšně prodávají proč by měli zbytečně vydávat spoj s vyšší qamkou pro promile uživatelů, nechápu....
ale nebál bych se něco bude až to bude mít pořádný smysl
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

KoZLiCeK
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Bydliště: CZ

Příspěvekod KoZLiCeK » 4 years ago

okoun píše:no pokud úspěšně prodávají proč by měli zbytečně vydávat spoj s vyšší qamkou pro promile uživatelů, nechápu....
ale nebál bych se něco bude až to bude mít pořádný smysl

Tot to je otazka ohledne uspesnosti,ale spis bych rekl ze ji pomalu "ujizdí vlak".
0 x

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 4 years ago

V licenci vyšší qam fakt smysl má. Ve free bandu se stejně podniká jen ČR.
0 x

Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Julian » 4 years ago

okoun píše:no pokud úspěšně prodávají proč by měli zbytečně vydávat spoj s vyšší qamkou pro promile uživatelů, nechápu....
ale nebál bych se něco bude až to bude mít pořádný smysl


Nebude, to jsem tim myslel, protoze pocet vyvojaru se limitne blizi cislici nula.
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

hmm a tato informace je odkud? jedna pani povídala?
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Julian » 4 years ago

okoun píše:hmm a tato informace je odkud? jedna pani povídala?


Ne Okoune, všechny paní povídaly.
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

aha, prosím trochu věcně, když už, případně prosím korekturu

alcoma
2 roky prodleva zatím
poslední model mp600-poe v roce byl 2017
1 rok prodleva
e-band 2016
1 rok prodleva
mp300 2015
2 roky prodleva
mp600 2013
2 roky prodleva
mp360 2011

ray
sátále nemají e-band
poslední model ray3 je teď 2019
5 roků prodleva
model ray2 byl 2014 ?
5 roků prodleva
ray 1 2009 ?

mno takže z pohledu vývoje racomu je to u alcomy ještě ve velké toleranci spícího vývoje :D
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

Okoune, otevři oči.
Firma, která má funkční R&D oddělení prostě musí čas od času vydat nějaké novinky. Alcomu není vidět, o ničem novém se nemluví, na webu je poslední news z roku 2017, to asi neukazuje na úplně zdravou firmu.
V Alcomě proběhl menší puč, Moliš s Božkem si dali do držky (a je to i notářsky zapsáno)
https://or.justice.cz/ias/ui/vypis-sl-d ... spis=89004
To není idylka prosperující společnosti, což?
0 x

Matess
Příspěvky: 322
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Matess » 4 years ago

Nějaké zprávy jsem taky o Alcomě slyšel, ale je potřeba říct, že mají dobře udělanou nabídku.
mp600x v 10G je stále asi nejlepší 10GHz (pokud ne opravte mě). 17 a 24 je podle mě mrtvé, protože to předčí eband. A eband v gigabitu se stále slušnou citlivostí a parádním výkonem... nebýt někoho kdo to takhle před lety vymyslel, tak nevím co by prodávali teď. Vysoká QAM do freebandu nemá smysl, 20dBm výkonu pro gigabit je taky super v ebandu - ano jsou už dnes rádia co mají lepší citlivost pro tuto kapacitu, ale zase mají nižší výkon - takže se to vyrovná.

Racom ray2 měl nižší šířku kanálu v 17 a 24GHz než Alcoma, Ray 3 to vše řeší v době kdy tyto spoje už kupovat nehodlám. Jsou to super spoje, ale pokud člověk dodržuje výkon nemá to smysl.
1 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

rsaf píše:Okoune, otevři oči.
Firma, která má funkční R&D oddělení prostě musí čas od času vydat nějaké novinky. Alcomu není vidět, o ničem novém se nemluví, na webu je poslední news z roku 2017, to asi neukazuje na úplně zdravou firmu.
V Alcomě proběhl menší puč, Moliš s Božkem si dali do držky (a je to i notářsky zapsáno)
https://or.justice.cz/ias/ui/vypis-sl-d ... spis=89004
To není idylka prosperující společnosti, což?


ale no jistě že to není idylka a ona snad někde je? (možná na jiné vlákno)
měřil bych stejným metrem kolik těch novinek vydal racom? no ještě méně, asi to tam bude také prohnilé :D
ohledně funkčnosti té firmy vůči zákazníku jsem nezaznamenal v tomto roce nějaký problém nebo neochotu, z mého pohledu je poslední verze MP stále konkurence schopná i cenově +- stejná jako u racomu
nedělal bych z toho nějaké drama, jasně spekulace jsou a budou... měřit podle chrlení novinek nu šel bych potom asi k summitu :D
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...