Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Racom Ray3

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
Pintero
Příspěvky: 1352
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano

Re: Racom Ray3

Příspěvekod Pintero » 4 years ago

Reálně počítej vždycky hůř, ne ? Pak se nebudeš divit, že to padá když prší...
0 x

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 4 years ago

Tak moje zkušenost je, že když použiješ 60/60 na 1km a atpc tak si to za půl roku ani jednou nepodřadilo.
V limitu to dál na plnou modulačku nedá. Jinak chování je dle kalkulačky, spíš lepší. Za mě se to chová podobně jako ray 17. Ray17 má +3 tohle umí +10, to konpenzuje dost.
0 x

Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Julian » 4 years ago

okoun píše:ne mě zajímá reálná zkušenost a ne kalkulačka, jako kolikrát si to podřadí, jestli to má vůbec smysl?


Okoune, Racomu to sedí s kalkulačkou, resp může se to chovat spíše lépe (neprodají spoj - jednotku, co jde pod deklarované hodnoty).
Tedy naopak mohou klamat "zkušenost" protože ta je daná místními podmínkami (v čase a místě), někde prostě tenhle rok zapršelo méně, někde více, někdo má dobrý stožár, někdo špatný atd... .
Fyziku naproti tomu neochčiješ, tedy dosahy za ideálních podmínek jsou dané, co mám zkušenost, tak jakýkoliv RAy3 (v jakémkoliv pásmu), si velmi dobře poradí s rušením, zde je pokrok obrovský.

R
1 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

no jde mi jen o to jestli to má smysl někde provozovat s tak velkou modulací a nebo to je jen marketing, každopádně na 1km 60 tky mno to už tam rovnou dám 80tku....
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Julian » 4 years ago

okoun píše:no jde mi jen o to jestli to má smysl někde provozovat s tak velkou modulací a nebo to je jen marketing, každopádně na 1km 60 tky mno to už tam rovnou dám 80tku....


není to marketing, normalne to funguje, například i když mi do toho z boku svítí AF24ka
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

no dobře ale jakej máš signál protistrany?
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 4 years ago

okoun píše:no jde mi jen o to jestli to má smysl někde provozovat s tak velkou modulací a nebo to je jen marketing, každopádně na 1km 60 tky mno to už tam rovnou dám 80tku....

Tak co si budeme. V legalu to konkurovat 80tce nemůže. Přeci jen když jen anténa na 80tce ma 51dbi a tady máš dodržet eirp 20, tak na co se ptáš? Za mě to v té ceně je hezké rádio a kde stačí gigo, tak mi nevadí. I ten stožár nemusí být tak fest než s 80tkou. Každej ať si dělá co chce. Levnou 80tku se kterou se mi pracuje jako s ray3 nemám. Tohle je jak wifina a předělání 17tky trasy je vymena ozařovače a jednotky. Výměna za 80tku je práce se vším na den, tohle mám se vším za dvě hodiny max. Výpadek i s ozařovačem na 5min.
0 x

Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Julian » 4 years ago

okoun píše:no dobře ale jakej máš signál protistrany?


Uff, to bude snad pro každou linku jiné?
- teď neprší - link A - RSS -45.8 MSE -38.4 (112MHz kanal), link B - -46.8 / -38.5 (80MHz kanal), link C - -52.4 / -41.8 (28MHz kanal).
0 x

Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Julian » 4 years ago

dagus píše:
okoun píše:no jde mi jen o to jestli to má smysl někde provozovat s tak velkou modulací a nebo to je jen marketing, každopádně na 1km 60 tky mno to už tam rovnou dám 80tku....

Tak co si budeme. V legalu to konkurovat 80tce nemůže. Přeci jen když jen anténa na 80tce ma 51dbi a tady máš dodržet eirp 20, tak na co se ptáš? Za mě to v té ceně je hezké rádio a kde stačí gigo, tak mi nevadí. I ten stožár nemusí být tak fest než s 80tkou. Každej ať si dělá co chce. Levnou 80tku se kterou se mi pracuje jako s ray3 nemám. Tohle je jak wifina a předělání 17tky trasy je vymena ozařovače a jednotky. Výměna za 80tku je práce se vším na den, tohle mám se vším za dvě hodiny max. Výpadek i s ozařovačem na 5min.


JJ, ideální upgrade původních Ray1/2 spojů, ideální spoj na sklad, pro rychlou opravu jiných spojů, rychlou výstavbu i jen dočasných instalací.
Ideální základ (ergonomie) pro Ray3/4 v 80GHz.....
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

Julian píše:
okoun píše:no dobře ale jakej máš signál protistrany?


Uff, to bude snad pro každou linku jiné?
- teď neprší - link A - RSS -45.8 MSE -38.4 (112MHz kanal), link B - -46.8 / -38.5 (80MHz kanal), link C - -52.4 / -41.8 (28MHz kanal).


tak pokud to máš v limitu a máš takové krásné signály tak není asi co řešit, ale jak jsem psal takové vzdálenosti je na 80GHz ideální, proto mi nedává smysl si kupovat na takové vzdálenosti 17G nebo 24G, řekl bych že je to právě jen marketingovej humbuk protože ty vyšší modulace využiju stejně jen na takové trapné vzdálenosti pač neumí zázraky a neumí o dost zlepšit citlivost spoje.....
jediné co tam má smysl je ta 112MHz šíře což ale s tím přicházet v roce 2019 je torchu pozdě že....
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Julian » 4 years ago

okoun píše:
Julian píše:
okoun píše:no dobře ale jakej máš signál protistrany?


Uff, to bude snad pro každou linku jiné?
- teď neprší - link A - RSS -45.8 MSE -38.4 (112MHz kanal), link B - -46.8 / -38.5 (80MHz kanal), link C - -52.4 / -41.8 (28MHz kanal).


tak pokud to máš v limitu a máš takové krásné signály tak není asi co řešit, ale jak jsem psal takové vzdálenosti je na 80GHz ideální, proto mi nedává smysl si kupovat na takové vzdálenosti 17G nebo 24G, řekl bych že je to právě jen marketingovej humbuk protože ty vyšší modulace využiju stejně jen na takové trapné vzdálenosti pač neumí zázraky a neumí o dost zlepšit citlivost spoje.....
jediné co tam má smysl je ta 112MHz šíře což ale s tím přicházet v roce 2019 je torchu pozdě že....


Okoune, přoč jsi se tedy na tento spoj ptal a nutil nás (např. mně) dohledávat pro tebe údaje, když asi víš, že fyziku neochčiješ, byl jsi to ty, kdo chtěl zkušenosti z provozu, my jsme ti na ně jen slušně odpověděli, dost mě odrazuje pro tebe příště něco zjišťovat, když jsou pro tebe ta zjištění, stejně "nezajímavá"... . Ptej se prosím příště na něco, o čem se opravdu chceš něco dozvědět.
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

no víš měl jsem za to že ten spoj je nějaký zázračný když ho tu dost lidi pochvalují....
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Julian » 4 years ago

okoun píše:no víš měl jsem za to že ten spoj je nějaký zázračný když ho tu dost lidi pochvalují....


Já si na základě své zkušenosti myslím, že je z nabídky pojítek pro 17 /24 GHz opravdu pro nás zákazníky z Čech to nejlepší.
I tak musí dodržovat nyní platné fyzikální zákony.

R
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

tvůj názor, neberu ti ho :) každý má tu svou značku za kteru vypustí duši že :)
to pomyslné wow tam prostě nevidím, což je tak trochu škoda když je to jejich novinka, alespoň mohli u té 24G udělat 160MHz
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Julian » 4 years ago

okoun píše:tvůj názor, neberu ti ho :) každý má tu svou značku za kteru vypustí duši že :)
to pomyslné wow tam prostě nevidím, což je tak trochu škoda když je to jejich novinka, alespoň mohli u té 24G udělat 160MHz


No vidíš, a já přesně takový nejsem, v síti jsme měli, nebo máme Peterkospoje, Alcomy, Orcave, Nec, Racom, AF24ky, Ceragony, Siklu a já jsem nějak dokázal žít se vším, pokaždé jsme pečlivě vybírali a vybíráme.
Racom nemá 80ku, proto nekupujeme Ceragony a nyní ukoušíme Siklu, protože Ceragon IP50e je zetím jen z papíru a stejně jak Eri stojí víc než jsem ochoten dát za kus spoje...
Prostě oni nemohou za vlastnosti 17 koveho, nebo 24GHz pásma a licenčních podmínek CTU, v podstatě i já jsem Racomu řikal, že se mi sice jejich spoje líbí, ale nebudu jich nakupovat mnoho, protože pro ně mám jen okrajové využití, něco jiného by byla ale 80ka ta by se mi v jejich podání hodně líbila.

R
Přílohy
IMG_5417.jpg
IMG_5417.jpg (199.21 KiB) Zobrazeno 2640 x
0 x