Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

17GHz od První anténní B2B řešení PtP, PtMP, 650Mbit

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
Matess
Příspěvky: 322
Registrován: 11 years ago

Re: 17GHz od První anténní B2B řešení PtP, PtMP, 650Mbit

Příspěvekod Matess » 5 years ago

to insider: Líbí se mi váš přístup k situaci - inovativní - snažíte se vyrazit z trhu co nejvíc. Mám vás za to rád. Na druhou stranu ale ikdyž bych něco takového potřeboval, tak cenově je to hrozný overkill. Pro srovnání LTE klientské jednotky stojí kolem 3000Kč - považuji to za takový strop za cenu klienta... možná i 4000 by se daly. Více je pro běžného klienta těžko obhajitelné. Jako propustnost 160Mb/s na 700m při 40MHz kanále je ideální na sektor, ale cena klientské jednotky je moc vysoká a na společné přípojky je to takové, no nevím jak to říct... vzhledem k omezenosti 17GHz pásma krátkozraké? jako PtP spoj včetně 68cm antén za 48000 s DPH mě to zase nepřesvědčilo. Je to takové pomalejší a s lepším dosahem než 60GHz, které je ale levné...

Jako chtěl bych to u všech klientů co nemám ve městě v 5GHz kam ladit a čekal jsem to a proto jsem před pár lety zařízl nákup 17GHz spojů. Dokud cena nebude výrazně nižší, tak se to u mě nikam nepohne... jako nechápu proč tam nemůže být laciná parabola s jiným zářičem než v 5GHz za poloviční cenu. To nejde udělat levněji? Nebo jako upgrade kit pro stare JRC 24 paraboly, kterých má každý ISP plný sklad?
2 x

Uživatelský avatar
Insider
Příspěvky: 2453
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Insider » 5 years ago

Zajímal by mne náhled do nastavování kanálů.
Můžete postnout screenshoty?

Edit:
Tak už jsem si to našel u vás na stránkách.
Ještě dotaz, proč tam nemáte reálné foto toho výrobku?
Jak se tak dívám na přírubu těch jednotek, tak je stejná jako u těch antén, tam se dává ještě nějaký nátrubek jako přechod resp. spojka?[/quote]

Určitě něco nafotíme, ale zatím to nebyla priorita, marketing ještě nejede. Krabice je stejná jako u AirBQ poslední řadym tedy lepená skořepina.
Snímek obrazovky 2019-05-10 v 11.55.09.png
Snímek obrazovky 2019-05-10 v 11.55.09.png (111.8 KiB) Zobrazeno 3172 x
Snímek obrazovky 2019-05-10 v 11.55.33.png
Snímek obrazovky 2019-05-10 v 11.55.33.png (110.21 KiB) Zobrazeno 3172 x
Snímek obrazovky 2019-05-10 v 11.55.51.png
Snímek obrazovky 2019-05-10 v 11.55.51.png (109.32 KiB) Zobrazeno 3172 x


Ladění vypadá takto, ještě se testuje, ale uvolníme asi během 10 dní.
Tohle to je složené ze 2 nezávislých chainů. které lze uložit do spektra, lze samozřejmě použít jenom jeden kanál, nebo oba.

Mezi anénou a radiem je kroužek, který vlnovody chrání.
0 x
Michal Peterka, KPE spol. s r.o.
V Hůrkách 1, Praha5 Nové Butovice, Tel: 242498100, 777208819
http://pojitko.cz

Uživatelský avatar
Insider
Příspěvky: 2453
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Insider » 5 years ago

Matess píše:to insider: Líbí se mi váš přístup k situaci - inovativní - snažíte se vyrazit z trhu co nejvíc. Mám vás za to rád. Na druhou stranu ale ikdyž bych něco takového potřeboval, tak cenově je to hrozný overkill. Pro srovnání LTE klientské jednotky stojí kolem 3000Kč - považuji to za takový strop za cenu klienta... možná i 4000 by se daly. Více je pro běžného klienta těžko obhajitelné. Jako propustnost 160Mb/s na 700m při 40MHz kanále je ideální na sektor, ale cena klientské jednotky je moc vysoká a na společné přípojky je to takové, no nevím jak to říct... vzhledem k omezenosti 17GHz pásma krátkozraké? jako PtP spoj včetně 68cm antén za 48000 s DPH mě to zase nepřesvědčilo. Je to takové pomalejší a s lepším dosahem než 60GHz, které je ale levné...

Jako chtěl bych to u všech klientů co nemám ve městě v 5GHz kam ladit a čekal jsem to a proto jsem před pár lety zařízl nákup 17GHz spojů. Dokud cena nebude výrazně nižší, tak se to u mě nikam nepohne... jako nechápu proč tam nemůže být laciná parabola s jiným zářičem než v 5GHz za poloviční cenu. To nejde udělat levněji? Nebo jako upgrade kit pro stare JRC 24 paraboly, kterých má každý ISP plný sklad?


Zatím se neorientujeme na připojení koncových klientů, ale spíše distrubuce před poslední mílí.
Propustnost tohohle řešení je 600+Mbps
Proč je parabola za tu cenu, kterou prodávám je spíš dotaz na výrobce antén, tedy Arkivator Leax, Jirous a pod.
0 x
Michal Peterka, KPE spol. s r.o.
V Hůrkách 1, Praha5 Nové Butovice, Tel: 242498100, 777208819
http://pojitko.cz

Matess
Příspěvky: 322
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Matess » 5 years ago

pokud by o to byl zajem mohu se pokusit nejake zarice do starsich jrc nechat udelat. Lidi i cnc stroje jsou... chtelo by se to ale domluvit mozna mimo toto forum. Urcite bych potreboval 1 spoj na vyzkouseni vcetne anten abych potom mohl porovnat zisk s vyrobenym zaricem do starsich jirous parabol.

Otazka do plena - Bude o to zajem?

Otazka na pana Peterku - jste schopen 1 spoj zapujcit na 14 - 30 dnu?
0 x

Uživatelský avatar
Insider
Příspěvky: 2453
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Insider » 5 years ago

Matess píše:pokud by o to byl zajem mohu se pokusit nejake zarice do starsich jrc nechat udelat. Lidi i cnc stroje jsou... chtelo by se to ale domluvit mozna mimo toto forum. Urcite bych potreboval 1 spoj na vyzkouseni vcetne anten abych potom mohl porovnat zisk s vyrobenym zaricem do starsich jirous parabol.

Otazka do plena - Bude o to zajem?

Otazka na pana Peterku - jste schopen 1 spoj zapujcit na 14 - 30 dnu?


Zápůjčky určitě děláme. MP
0 x
Michal Peterka, KPE spol. s r.o.
V Hůrkách 1, Praha5 Nové Butovice, Tel: 242498100, 777208819
http://pojitko.cz

Uživatelský avatar
Insider
Příspěvky: 2453
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Insider » 4 years ago

Dosahy s použitými anténami.
Přílohy
Snímek obrazovky 2019-07-30 v 8.47.10.png
Snímek obrazovky 2019-07-30 v 8.47.10.png (51.05 KiB) Zobrazeno 2449 x
0 x
Michal Peterka, KPE spol. s r.o.
V Hůrkách 1, Praha5 Nové Butovice, Tel: 242498100, 777208819
http://pojitko.cz

Uživatelský avatar
Insider
Příspěvky: 2453
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Insider » 4 years ago

dagus píše:
Insider píše:
dagus píše:A podle čeho ladit? Verze s 10Ghz si malovali signál totálně mimo výpočet. Pak problém s průchodkama. Za mě pokud pan Peterka nepošle zdarma na půlroční test spoj, tak je to moc dráhá hračka.


Průchodky do teď řešíme s Amphenolem a přešli jsme na jiného výrobce.


Ale co mi to pomůže? Vy mi nové jednotky zdarma nepřeprůchodkujete a práci s výměnou mi taky nikdo nezaplatí. Při reklamaci mi bylo řečeno, že je to chyba montáže. Pokud jsem to řešil, zjistil jsem že originální guma nemá chuť zalézt, ale naopak vylézat ven. Pokud ji zakrátím tak se již svírá směrem dovnitř. Bohužel mě to nepřesvědčilo ani z hlediska 10GHz, kde signal to noise je parametr asi vycucaný z prstu a i signál ani trochu neodpovídá výpočtu, takže nevíte zda je vše ok, nebo je něco vadného. 17GHz ptmp by byl fajn, ale zkušenost mám zatím spíš špatné a na servisování jednotek v zimě jsem trávil dost nechutné časy při opravě shnilých konektorů. Další věcí je nové šasi. Staré sice občas rezl nějaký šoub, ale vše sedělo. Nový je parodie na racom, zatím ani jednou nešlo jen pootočit jednoutkou silou méně než malou, aby se otočila ze šroubů. To že nejdou ani všechny šrouby namontovat, protože nesedí ani nekomentuji. Raději bych měl více vůli kolem šroubů, než to rvát a stejně chytat na jeden šroub, protože to nesedí. Další problém bude kanálování, 17tku 600Mbit ve městě stěží, spektrák to beztak zas nemá. Takže jedině na vesnici, ale jak se tomu funguje vedle 17tky racomu nevím. Věřím že i to vaše fdd pojítko bude frčet krásně, ale chuť po tomhle fakt není a raději racom, siae, erik, ceragon.


Argumentu rozumím, a pokusím se ho objasnit. Zatékání do průchodky je skutečně výsledkem vadné instalace a zanedbáním v momentě instalace technikem. Nedotlačení gumičky do sedla a protékání vody kolem gumičky. I přesto jsme s výrobcem zahájili jednání o tom, že design průchodky je přinejmenším problematický a v cca 8 procentech případů vede k tomu, že do průchodky zateče. Amphenol je dostatečně veliká firma, aby danou věc prošetřila vnesla úpravy, aby na tuhle "past" nedopláceli jejich klienti. Nám to rozhodně nepomohlo a do vyšetření jsme přestali Amhenol LTW používat jako technologicky rizikovou kompnentu.
Parametr vstupního signálu rozhodně z prstu vycucaný není a právě úpravou šumového pozadí jsme dosahovali toho, aby výsledný RX level odpovídal skutečnosti (+-2 dB)
Co se týče usazování jednotky, předpokládám, že došlo k deformaci pacek utažením šroubů a ty se chytly závitu. Plech uchycení je výpalek na laseru a o nepřesnostech lze hovorři v řádu desetin mm. Potřeboval bych lepší popis, co přesně nesedí
Bohužel není ten, co by se zavděčil všem. Věřím, že si k Vám cestu najdeme.
1 x
Michal Peterka, KPE spol. s r.o.
V Hůrkách 1, Praha5 Nové Butovice, Tel: 242498100, 777208819
http://pojitko.cz

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 4 years ago

Netvrdím že je to nepřesně udělané. Jen že na antény 65cm co jste dodával to nešlo namontovat. Nic se neohnulo, jen to bylo moc napřesno a zadrhávalo to o závit šroubu, tak že to nešlo otočit.
S tou průchodnou, nezlobte se na mě, ale hlásat, že je to chyba technika je krásný, ale když to nejde víc ani šroubovákem dotlačit, tak hold není o čem. I po upozornění na zatékání jsem nebyl schopen zaručit těsnost na 100% a někdy jsem musel vše zalepit silikonem. Nikdy jsem s jiným spojem s tímhle neměl problém. Hold dokud nebude konstrukce jinak, tak tomu nevěřím. Ten lepenej skelet u mě taky moc důvěry nezískal. Zlatej odlitek, kdy ten spoj vypadal alespoň trochu profi. I kdyby byl za příplatek, tak jde raději do něj. Na fdd spoji mě zase odrazuje to, že na vstupu do jednotky je(nebo bylo) mikrotik gbit poe. Jestli je nebo není kvalitní asi nedokážu dobře zhodnotit, na normální fungování s obyč tikem možná. Ale proč to dávat na fdd spoj kde potrebuji 100% kvalitu? Proč nejde do spoje dát přepěťová ochrana od eliatelu? Trochu nechápu proč už nechcete přejít z "garážové" konstrukce na profi konstrukci? Co je platné že rádiová část umí všechno, když balení je neadekvátní ceně a kvalitě?
0 x

Uživatelský avatar
Insider
Příspěvky: 2453
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Insider » 4 years ago

dagus píše:Netvrdím že je to nepřesně udělané. Jen že na antény 65cm co jste dodával to nešlo namontovat. Nic se neohnulo, jen to bylo moc napřesno a zadrhávalo to o závit šroubu, tak že to nešlo otočit.
S tou průchodnou, nezlobte se na mě, ale hlásat, že je to chyba technika je krásný, ale když to nejde víc ani šroubovákem dotlačit, tak hold není o čem. I po upozornění na zatékání jsem nebyl schopen zaručit těsnost na 100% a někdy jsem musel vše zalepit silikonem. Nikdy jsem s jiným spojem s tímhle neměl problém. Hold dokud nebude konstrukce jinak, tak tomu nevěřím. Ten lepenej skelet u mě taky moc důvěry nezískal. Zlatej odlitek, kdy ten spoj vypadal alespoň trochu profi. I kdyby byl za příplatek, tak jde raději do něj. Na fdd spoji mě zase odrazuje to, že na vstupu do jednotky je(nebo bylo) mikrotik gbit poe. Jestli je nebo není kvalitní asi nedokážu dobře zhodnotit, na normální fungování s obyč tikem možná. Ale proč to dávat na fdd spoj kde potrebuji 100% kvalitu? Proč nejde do spoje dát přepěťová ochrana od eliatelu? Trochu nechápu proč už nechcete přejít z "garážové" konstrukce na profi konstrukci? Co je platné že rádiová část umí všechno, když balení je neadekvátní ceně a kvalitě?


Nic se tam tlačit nemusí, pokud je to řádně uložené. Vymezovací vzpěra se má opřít do konektoru RJ-45, vzpěra se zatlačí gumičkou, která musí lícovat s okrajem lamel. Gumička potom dosedne na těsníci osazení a je to v pořádku, stačí utáhnout. Průchodky jsme vyměnili za jiné, s kovovým skeletem a úplně jinou konstrukcí.


Za lepený skelet mluví statistiky a parametry. Odstínění lepší o 20dB, spotřeba hliníku:1/2, výroba kompletně v ČR, váha: 1/2
Protečení ze 100 ks: 0 (u šroubovaných to bylo 1-2 procenta)

Přepěťová ochrana.. Zatím MikroTicí ochrana zafungovala vždy na 100 procent. Lze ji vyměnit bez rozebrání spoje. Počet spálených 17GHz bleskem: 0

Obal vs obsah. Tam mě napadá jediná replika: lepší zlato v papíru, než hovno v safíru. Potýkáme se s tím od samého začátku. Ale naše spoje jedou od roku 2004. Nás prodává funkčnost, nikoliv design.
2 x
Michal Peterka, KPE spol. s r.o.
V Hůrkách 1, Praha5 Nové Butovice, Tel: 242498100, 777208819
http://pojitko.cz