Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

AP 60ghz

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Re: AP 60ghz

Příspěvekod Cheprer » 5 years ago

Gemb píše:Wifi nikdy nebolo ani nebude profi...je to wifi :D To potom mozem povedat, ze mikrotik na last mile je odpad storocia a ubnt je zlato. Ale je to moj nazor...to iste ako so spojmi vo freebande. Najskor sa tu ohrnalo nosom nad spojmi LHG60 a teraz ked to ma tendenciu chodit v pohode na 2km uz zrazu nikoho nezaujima PtMp :D 17 a 24G tiez...dokial nepadne slovo pozadovana kapacita + pozadovana dostupnost tak aj 10km na 24GHz je bezproblemu pokial dakomu nevadi dostupnost 98% :D Niektori sa tu tvaria tak, ako keby mali komplet siet na licencii, vsade top stoziare a vsetko profi pritom kazdy z nas ma v sieti dajake prasaciny ci chceme alebo nie.....


Hele o tom co je profi a co není se dá velice ale velice dlouho polemizovat.
Nevím jak ty ale já se tomuto oboru věnují zhruba od přelomu roku 2004/2005
A nebudu tvrdit ze jsme nedělaly zhovadilosti. Hodně špatně udělaných montáži pří hrad a sajtu. Prostě nás to neměl kdo ucit.
A tak postupem času jsme se dopracovaly snad k něčemu lepšímu.
Já tím že jsem před pár lety začal vykonávat hodně práce pro operátory jsem pochopil co děláme špatně. Mezitím jsem spolupracoval s dosti isp po celé Cr a sbíral zkušenosti.
A až u operátorů jsem pochopil kolik zbytečnosti děláme špatně.
Dneska v době kdy je konečně téměř sjednocené napájení. Technologie. Jsou zkušenosti tak jsme jinde.
Zemnime, máme smlouvy. Žádné switche ve rozváděcích. Ani určité mám mnoho kostilcu ve skříni. Stále na ně postupem času prichazim. Stejně jako v topičů vtipné foto vidím kolikrát sám sebe jak jsem montoval strom site ala orel. Anténu na Rýnu ala někdo jiny. Ale za tu dobu jsme se posunuly a pochopil jsem ze anténa patří na stozar, stožár nepatří na fasádu ale na strechu. Sajt nemá vypadat jako ptačí hnízdo ale musí být přehledný pro jiné techniky... Hromada zkušenosti za ty roky a to z nás dělá profiky. Vůbec se nestydím za svou praci. Občas udělám prasečí ku kterou si ale jedu hezky opravit, protože je to moje blbost, ale tak téže to můžou být okolností které vyžadují dana situace.
A ani pořídil jsem hodně licenci protože nejsem fanda co po večerech má čas neustále prelazovat desitku. Nebo nestavim 17/24 na 6-10km abych měl pověst toho co mu to funguje jenom za pěkný ho počasí.
Každému dělá jak umí ale já i jiní se tu snaží filtrovat zkušenosti jak to delat. Nevím jestli ty působíš u nás či v sr ale tady je teď situace ze 3,7 ohrožuje velice trh. Ano stavíme ji, takže vím co rikam. 8x8 mimo v licenci opravdu je hrozba pro malé isp co ještě neprodaly drfg. Já osobně jsem rád za náš malý trh isp a všech zdejším fandim a Radim aby to mohly dělat lepe. Nic vic.

Tak a teď vlk tématu jak se posunulo 60G v otázce multipoit?
1 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 5 years ago

Vidím co by mohlo fungovat. Kombinované cpe 5G/60G, které poběží paralelně. Primarne na 60 v případě horšího počasí/vzdalenosti na 5G. Na vysílači také integrovaný sektor s obouma frekvencema. Snad se dočkáme. A snad i ten multipoint bude co nejdříve.
0 x

Uživatelský avatar
Viktor Novotný
Moderátor
Příspěvky: 4611
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Novy Jicin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viktor Novotný » 5 years ago

to co popisujes prece uz je :-)
0 x
..:: Nas-Net.org ::..
- programming
- build-up and management networks
- development
- education

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 5 years ago

Nejakej priposratej 3.7GHz sa veru nebojim. Konec koncov vsak ide o to, kolko to dokaze zarobit. Ked sledujem tie ceny tak proste 5ka ma v tomto stale na vrch. Co z toho, ze tu pride dajaky troll s 3,7GHz a 8x8Mimo ked to stoji 10 ci viac krat tolko co 5ka a ten troll na tom nic nezarobi? Nez realne pride masivne rozsirenie 3,7ghz a 8x8 ci kolko mimo tak aj 5ka sa znova posunie, mame tu standart AX a taktiez tu mame 60Ghz. Som zvedavy ci pride aj UBNT s niecim do 60GHz. Inak aj ked pride bububu s 3.7GHz tak aj tak to vsetko budu montovat externe firmy hociako....tak ako u nas pravidelne nema FWA od Swanu vyhlad na AP. Pred tyzdnom som prepajal zo Swanu 3,7GHz k nam na 5GHz. V com bol problem? V tom, ze im to vobec nechodilo...pingy k tisicom a pod. :D Jeden bol pripojeny cez pekne huste stromy a signal to malo -73dBm, technik im povedal, ze signal ma byt do -74dBm a takto ako to maju je to v poriadku :D Zacalo prsat a samozrejme cez mokre stromy to nemalo -73 ani nahodou :D takze 3,7ghz si moze vies co....v takomto podani. Vyhoda je, ze vacsina ich pripojok je takto namontovana co je len dobre...u nas sa bojime len jednej veci a to je optika Telekomu ktora sa tlaci uplne vsade raketovym tempom. Optiku stavaju tak rychlo, ze za taky cas nepostavis ani BTSku na 3,7GHz so vsetkymi vybavovackami....
0 x

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 5 years ago

Viktor Novotný píše:to co popisujes prece uz je :-)


Ano, to je dobře. Jenom tomu chybí tah na bránu a cena k masovějšímu nasazení.
0 x

Pintero
Příspěvky: 1352
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Pintero » 5 years ago

Koupil jsem ted 2ks wAP 60G s licenci 4, a ani jedno z nich nema v zalozce Wireless aktivni wlan interface. Pouze je videt v zalozce Interfaces, ale nejde rozkliknout.
Puvodni fw bylo 6.41.2, nepomaha ani upgrade na jakoukoli jinou verzi. Co delam blbe?
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod ludvik » 5 years ago

Koukáš na špatný ouško. Tady je to extra.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

Irik1111
Příspěvky: 12
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Irik1111 » 5 years ago

Pintero píše:Koupil jsem ted 2ks wAP 60G s licenci 4, a ani jedno z nich nema v zalozce Wireless aktivni wlan interface. Pouze je videt v zalozce Interfaces, ale nejde rozkliknout.
Puvodni fw bylo 6.41.2, nepomaha ani upgrade na jakoukoli jinou verzi. Co delam blbe?


Reportovali jsme již Mikrotiku cca 3 týdny zpět. Je to jenom problém winboxu, přes konzoli to jde nastavit. V pondělí napsali že "still working on it"
0 x

kra1
Příspěvky: 18
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod kra1 » 5 years ago

Myslíte že na 210m na hraně fresnelky strom - odhad možná ani ne - jinak přímá viditelnost. 2x LHG 60G proti sobě nebudou přebuzené.
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 5 years ago

Omg...wap aj lhg ma "atpc" takze ani na vzdialenost 10m to nebude presytene. Stale to bude mat signal okolo -50.....
0 x

lazna
Příspěvky: 54
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod lazna » 5 years ago

mpcz píše:
honzam píše:Pokud nepadne krmítko do ohniska paraboly, je pravděpodobné, že to pojede velmi špatně a ARRAY to nevyřeší. mpcz, 25/10/2018


Ohnisko neni kriticky parametr, prakticky vyzkouseno.
0 x

george.tu
Příspěvky: 117
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod george.tu » 5 years ago

tak potvrzuji výrazné zlepšení PTMP ve verzi 6.44beta28 (*) w60g - improved PtMP performance

konfigurace:
LHG60 nahraná L4 jako AP a 2xLHG60 jako klienti v úhlu 1°, první trasa 900m druhá 1000m

graph_ping.png
graph_ping.png (16.18 KiB) Zobrazeno 2840 x

graph_ping_week.png
graph_ping_week.png (17.55 KiB) Zobrazeno 2840 x
1 x

MichalCZE
Příspěvky: 34
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod MichalCZE » 5 years ago

george.tu: Vypadá to jako dobré zlepšení.

Zeptám se, podle čeho je tento PtP bod nejelepší nastavit (zameřit) proti sobě? Psalo se tady, že někdo nastavuje podle LEDek, někdo podle TX Sector Info na CENTER, nebo podle hodnoty RSSI na - co největší. Jak to tedy je?
Já moc nepochopil že když nastavím antény podle hodnoty síly signálu např 80 a restartuji jednotku MASTER, kterou jsem nastavil na 80 sílu signálu, tak po restartu jednotky se hodnota změní na 40-50-20 ... 65 a následně provedu rychlostní test, tak rychlosti se skoro vůbec neliší.
Podle přečtení co kluci psali, tak tyto jednotky LHG60 jejich zářič nesvítí přímo na střed paraboly, ale do nějakých sektorů a po restartu se to ASI samo mění automaticky, ale proč to tak je..

Co je teda nejlepší nastavit popř. jak správně antény nasměrovat (někdo psal, že natvrdo mění sector někde v nastavení ale to jsem nenašel)

Děkuji všem.
0 x
Nejsem ISP jen HOME user a děkuji všem předem za pomoc :-)

komenski
Příspěvky: 139
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod komenski » 5 years ago

Těžká to otázka, jak správně směrovat parabolu, která má jiný vyzařovací diagram při příjmu (RX) a jiný při vysílání (TX) a ještě težší, jak tyto dvě směrovat proti sobě. Prvně bych vycházel z toho, že při RX beamforming není, tzn. že parabola je ozářena celá (možná i přezářena). tzn. že "správně" by mělo být nastavit je proti sobě do optické osy. Beamforming při TX se pak nastaví na jeden ze čtyř sektorů poblíž osy sám. Chce to puškohled a hlavně vyměnit origo držák za něco pořádného.
0 x

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 5 years ago

george.tu píše:tak potvrzuji výrazné zlepšení PTMP ve verzi 6.44beta28 (*) w60g - improved PtMP performance

konfigurace:
LHG60 nahraná L4 jako AP a 2xLHG60 jako klienti v úhlu 1°, první trasa 900m druhá 1000m

graph_ping.png
graph_ping_week.png

a rychlostne? Kolik ti to vlastne jede v teto konfiguraci? Pred i po upgradu?
0 x