Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Antény nanoboot, Štourač Petr

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
Uživatelský avatar
stouracpetr
Příspěvky: 623
Registrován: 16 years ago

Re: Antény nanoboot, Štourač Petr

Příspěvekod stouracpetr » 6 years ago

Nekolik poznamek k obsluze a smerovani 60 GHz parabol pro ty,kteri je jiz obdrzeli k testovani nebo je v nasledujicich dnech obdrzi:

Paraboly skladujte a transportujte v poloze s radomem nahoru-radom je ze specialniho sendvicoveho materialu s nepatrnym utlumem na 60 GHz,vyzaduje ale vetsi opatrnost pri manipulaci.

Doporucuji nejdrive seridit optickou osu puskohledu s osou hlavniho laloku paraboly zkouskou na mensi vzdalenost cca 100-200 m idealne s originalni jednotkou na protistrane,parabola se spravne nastavenou optikou se pote na vetsi vzdalenosti smeruje velmi pohodlne.Drzak optiky neni nutne z jiz nastavene paraboly demontovat,na vyzadani jsou dostupne dalsi kusy.

Po ustaveni presneho mikrovlnneho ohniska paraboly zatesnete sparu mezi hlinikovou trubickou ozarovace a stenou hlinikove skrinky napr.neutralnim silikonem.

Sroub s krizovou hlavou ,ktery slouzi k zafixovani presne polohy ozarovace,nedotahujte znacnou silou.Mohlo by dojit k deformaci kruhoveho prurezu a naslednemu znemozneni zmeny polarizace,pokud byste tuto moznost chteli v budoucnu vyuzit.

Pri prvotnim zkouseni funkcnosti spoje ,,na stole,, nesmerujte paraboly proti sobe,vyuzijte odrazu od sten mistnosti.
Naposledy upravil(a) stouracpetr dne 16 Feb 2018 12:43, celkem upraveno 1 x.
0 x

Ispič
Příspěvky: 186
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod Ispič » 6 years ago

U mě zkušenosti výborné, s RF se moc srovnávat nedají. Plechová skříňka odstíní dokonale i to, co i stíněný kryt u rf vesele propouští dozadu. Mám pouze 30 a 45° varianty.
0 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 6 years ago

Pan Štrourač ale mluví o 60Ghz
0 x

Uživatelský avatar
stouracpetr
Příspěvky: 623
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod stouracpetr » 6 years ago

okoun píše:
Leeonek píše:Podělím se o zběžné informace po nasazení několika trychtýřových antén Radiant 15 a 17 dBi z nulté série.

1) Asi nejdůležitejší jsou samozřejmě rádiové parametry. Po nasazení, a srovnání s ekvivalenty od RF Elements (obě s RB912UAG) - lepší signály od klientů (řádově v db). Okrajoví klienti buď z úhlu nebo na na hraně měli signál o něco horší, což mi vyhovuje, protože Radianty jsou evidentně o něco "ostřejší". Hlavní lalok u RF se mi zdá víc "špičatý", klienti decentně z úhlu mají vetší pokles než u Radiantu. V krajních mezích vyzařování oproti RF signál u Radiantu rychleji padá.
Při skenování okolních sítí jsou signály od konkurenčních vysílačů nižší. Obzvlášť je to patrné zezadu antény, kdy u Radiantu je všechno zavřeno v kovové krabici, nic netrčí ven, nic není přikryté kusem plastu. Zvýšila se celkově i přenosová rychlost na sektoru (menší rušení).

2) Montáž - super je možnost pravo a levostranné montáže, lehce zaměnitelná. Uzavírání víka krabice na stožáru pomoci jednoho šroubu vyhovující.

3) Velikost střední krabičky na technologie (nevejde Rocket AC Prism nebo ePMP1000) je pro účely mikrotiku který jsem nasazoval, opravdu dostatečná. Bez problémů vejde ale i Rocket AC Lite, případně klasický Rocket M5. Pokud je dost místa na stožáru, větší rozměry krabiček nevadí, ale když je antén umístěno více, je lepsi pouzit nejmensi skríňku (pouze pro mikrotik). Tato je pak při srovnání se simperem od RF, v podstatě stejně velká. Nejmenší krabička je totiž pouze o něco vetší jak samotná RB912.

4) Držák s jemným nastavením azimutu - klasika z parabol, vymazlený, dobře nastavitelný, přesná a rychlá montáž, nelze nic vytknout. Držák bez jemného nastavení azimutu je taktéž bez chyby, ocel kterou se nemusíte bát dotáhnout. Například s tímto, jsem měl u RF celkem problém, přecijen se hliník na ocelové trubce "nezakousne".

5) Zvláštní bod bych chtěl věnovat pigtailům, kdo viděl paraboly, octagony, a nebo teďka Radianty od pana Šťourače, ví o čem mluvím. Jsou prostě precizní, sice tužší, ale dobře s s nimi pracuje. Dobře drží nastavenou pozici. Kdo oproti tomu zkoušel narvat RB912 podle návodu do boxu RF bez toho aniž by kompletně box rozebral, vložil RB a zase sešrouboval, zasloužil by podle mě metál. Asi mám olšové ruce, ale ikdyž rozeberu stíněný box od RF, mám problém tam ty pigtaily "pěkně" naskládat. Raději si ani nepředstavuju co se s nima děje, pokud je někdo rve podle manuálu do sešroubované krabičky.

To je zatím vše přátelé, další zkušenosti budu popisovat jakmile rozmrznu, takže na jaře :)


ahoj, tak jak to vypadá po 10 měsících? rozhoduji se mezi RF a p. stouracem. rád bych ale co nejziskovější anténu což je dle papíru RF ale zase tu píšeš že to tak není?


Kolega asi odpovidal na starsi dotaz.
0 x

Uživatelský avatar
stouracpetr
Příspěvky: 623
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod stouracpetr » 6 years ago

Dnes prvni ostre nasazeni 60 GHz - parabola 35 cm ----580 m----parabola 35 cm.

Zprava od testera:
Nasazeno na 580m, slinkovano na 80%
modulacni rychlost mcs8. BW test mikrotik - mikrotik udp obousmerny 480
+ 490Mb cca 40tisic paketu/s pro kazdy smer.

Dalsi testovani zitra. Jinak nam pres to jede realny provoz a naprosto
bez problemu.
1 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 6 years ago

Zdravím,
výsledky krásné, přimlouval bych se za popis testu se všemi parametry. Těch 470 Mbit mi to v testu jelo i dál, pak mi ale došlo, že to omezení je dané slabým CPU WAP60. Přimlouval bych se za:
WAP to WAP:
UDP tam
UDP zpět
UDP oba směry
totéž TCP
kdo má možnost a čas, to samé NB to NB.
Bezva je to, že je to konečně dočasně venku a dají se sledovat vlivy počasí.
Možná jsem to přehlédl, ale proč se toto záživné téma, doprovázené krásnými obrázky přesunulo sem?
V tom AP 60G to bylo krásně pohromadě a to "nanoboot" trošku mate.
mpcz, 16.feb.2018
0 x

Uživatelský avatar
pcwifi
Příspěvky: 2890
Registrován: 16 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Brnensko

Příspěvekod pcwifi » 6 years ago

zajimalo by me jak moc to jde do kytek ted v tom snezeni na tech 580M...
0 x
Umřel sem, tak do mě nekopte a nechte mne spát... z principu na leckoho můžu srát a leckdy to i dělám, prostě život :o)))

Uživatelský avatar
stouracpetr
Příspěvky: 623
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod stouracpetr » 6 years ago

Vyhovujici ,levny puskohled na listu 11 mm ,pouzity pri smerovani prvnich spoju napr.

http://www.zbrane-vzduchovky.cz/puskohl ... gLaNvD_BwE

Ponevadz se nyni jedna uz o konkretni poznatky z provozu spoju,postavenych na nasich parabolach,budu dalsi prispevky z testovani umistovat jako vyrobce vyhradne do tohoto vlakna.
Doufam,ze se nekteri jedinci nebudou pokouset zaplevelit toto vlakno hypotetickymi uvahami ve stylu,,jak by to mohlo fungovat,kdyby to tak mohlo byt,, ,mam na mysli zejmena teorie,tykajici se beamformingu v pripade funkcnosti vsech 36 prvku interni anteny WAP60.Az vyvojari Mikrotiku provedou revizi,ve ktere bude takovyto provoz umoznen,bezpochyby bude mozne vysledky z provozu vyhodnotit.Pro pouziti WAP 60 s parabolami je vhodna prozatimni verze,ve ktere jsou v cinnosti pouze 4 prvky anteny z 36 celkovych.

Dalsi vysledky z provozu na ruzne vzdalenosti a za rozdilneho pocasi ocekavam od testeru v nejblizsi dobe,budou prubezne zverejnovany.
0 x

CrazyApe
Příspěvky: 790
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod CrazyApe » 6 years ago

Kdy se chystate nejake prvni kousky prodat ? Taky by jsme brali ze 2 ks na testy :-)
0 x

Uživatelský avatar
stouracpetr
Příspěvky: 623
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod stouracpetr » 6 years ago

Prvnich 20 ks uz je rozebrano,dalsi serie bude dostupna na prelomu unora a brezna-z vetsi casti uz je take zamluvena.Pokud mate zajem,zaslete PM s presnymi udaji -jmeno,firma,adresa fakturacni a dorucovaci,pocet pozadovanych kusu-dohledavani chybejicich udaju nas zbytecne zdrzuje.
0 x

Uživatelský avatar
stouracpetr
Příspěvky: 623
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod stouracpetr » 6 years ago

Dnesni udaje z dalsiho spoje,2x parabola 35 cm,vzdálenost 595m.Jedna strana jeste neni presne dosmerovana.
Pokles signalu se tyka dopolednich snehovych prehanek s intenzitou cca 3 az 5 na pomyslne stupnici od 1 do 10[bila tma].

Cituji:

Signál se většinu doby držel na 80, nejméně seskočil na 40.
MCS jsem zahlédl nejnizsi 1, ojediněle seskok na 4-5.
Pokud na jedné jednotce vyskočil signál z 80 na 85, na druhé straně se obvykle snížil z 80 na 75 (a naopak).
Nastávaly ale i situace kdy klesl na obou stranách.

Výchylky v signálu a MCS nezanechávaly viditelné stopy na Bandwidth test Mikrotiku, ale ten je sám osobě spíše orientační.

Signál je na 80 asi 99% času.

Vzdálenost 595m

směrovaní budem muset ještě ověřit příští týden, páteční pokus asi nepřinesl žádné ovoce.

Pouze1JednotkaSend.png
Pouze1JednotkaSend.png (26.25 KiB) Zobrazeno 3182 x


60G_posilaniDatProtiSobeZarovenbmp.png
60G_posilaniDatProtiSobeZarovenbmp.png (56.43 KiB) Zobrazeno 3182 x


UDP.png
UDP.png (10.27 KiB) Zobrazeno 3182 x


Podobny pokles na cca 40% nastal za snezeni i na druhem testovacim spoji 2x par.35 cm na 580 metru.
0 x

Uživatelský avatar
stouracpetr
Příspěvky: 623
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod stouracpetr » 6 years ago

Dalsi spoj: Parabola 35 cm ---250 m---standartni WAP60 GHz
Zprava od testera:

Zdravím,

tento týden budeme montovat druhou sadu, první jsem dali na sektor - na 250 metrů to jede se signály 80-95/MCS 8 proti original sektoru a vše v pořádku, sněžení to přežilo bez problémů.

250m.PNG
250m.PNG (25.22 KiB) Zobrazeno 2999 x


wire60RB-MCS.PNG
wire60RB-MCS.PNG (21.38 KiB) Zobrazeno 2992 x
Naposledy upravil(a) stouracpetr dne 19 Feb 2018 10:43, celkem upraveno 5 x.
0 x

Uživatelský avatar
stouracpetr
Příspěvky: 623
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod stouracpetr » 6 years ago

Dnesni udaje ze spoje 2x parabola 35 cm,vzdálenost 595m ,po dosmerovani.
Zprava od testera:

Dobrý den,
zasílám další testy z dnešního měření. Obě antény dozaměřeny pomocí puškohledu. Položka "signál" zpočátku poskakovala na hranici 85-90, ale pak se opět ustálila ve většině času na 80 a mcs 8. Na obou stranách jsme přidali další zařízení na generování provozu. Měření byla prováděna vždy na tcp a 1 spojení. Obousměrný provoz se dostával v součtu +- kolem 800Mbit. Provoz jedním směrem +-850Mbit. UDP provoz jedním směrem 1,6Gbit. Během zítřka ještě zkusím laborovat s ozařovačem. testy v příloze.


S pozdravem

fa.Inkognito

60G_posilaniDatProtiSobeZaroven (3).PNG
60G_posilaniDatProtiSobeZaroven (3).PNG (24.28 KiB) Zobrazeno 2833 x

UDP (3).PNG
UDP (3).PNG (22.24 KiB) Zobrazeno 2833 x

Pouze1JednotkaSend (6).PNG
Pouze1JednotkaSend (6).PNG (22.82 KiB) Zobrazeno 2833 x
0 x

Uživatelský avatar
stouracpetr
Příspěvky: 623
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod stouracpetr » 6 years ago

Spoj 60 GHz - parabola 35 cm ----570 m----parabola 35 cm.

60ghz_real_570m.png
60ghz_real_570m.png (55.15 KiB) Zobrazeno 2797 x

60ghz_real_570m_2.png
60ghz_real_570m_2.png (33.45 KiB) Zobrazeno 2797 x


Dnes byl testovan prvni kus limcove offsetove paraboly 38 cm klient,Ap byla puvodni 60° sektorova antena, ptp spoj 450m.
Predchozi test z ledna 450 m [stejna trasa ] s parabolou stredovou 35 cm signal 55% 250Mb.

U spoje s limcovymi offsetovymi parabolami 38 cm lze predpokladat oproti spoji se stredovymi parabolami 35 cm zvyseni dosahu o cca 40-50% za jinak stejnych podminek.

prototyp 60 GHz offset 450m proti WAP60.png
prototyp 60 GHz offset 450m proti WAP60.png (24.24 KiB) Zobrazeno 2797 x
0 x

Kalda
Příspěvky: 67
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod Kalda » 6 years ago

Dobrý den,

bude některý z testerů zkoušet spoj na větší vzdálenost? popř. na jakou?

Šlo by sem dát i výpis z logu kde je vidět na jak dlouho a zda se spoj rozpadl?
0 x