Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

240ghz a 40gbit/s

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
shooter
Příspěvky: 772
Registrován: 16 years ago

Re: 240ghz a 40gbit/s

Příspěvekod shooter » 11 years ago

hapi píše:hmm a proč tohle HAMáci vůbec dělaji? jakej to má smysl? jakto že v 5.7GHz můžete do 90cm paraboly smažit 11W? nerad to říkám ale do pryč s váma :-) jestli mi někdo z vás napere tenhle výkon do sektoru a zahltí vstupní obvody tak něco uvidí :-)


nechtěl si říct pak už nic neuvidí :lol:
0 x

Uživatelský avatar
-=RYS=-
Příspěvky: 55
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod -=RYS=- » 11 years ago

Nespamuji, jen informuji, jak daleko muze spoj v pasmu 240GHz chodit.
A kdyz uz jsme u toho, pasmo 240GHz je na primarni bazi radioamaterske pasmo, proto ti kluci v USA pouzili pri testu HAM transvertor :idea: .

Ja osobne jsem si uz na 240GHz zavysilal a muzu rici, ze zamereni 30cm parabolky je silene ostre.
To zamerovani opravdu pripomina zamereni FSO spoje. Zrejme u pojitek bude treba i opticky zamerovac s krizkem v podobe nejakeho jednoducheho dalekohledu ala divadelni kukatko.
Co je vsak jeste zajimavejsi, je ta skutecnost, ze radiokomunikacni rad zna radiove pasmo v rozsahu 9kHz az 300GHz, takze pojitka treba na 306GHz muzou mit "neomezeny" vysilaci vykon, protoze se na toto pojitko nevztahuje ITU radiokomunikacni rad.

Je fakt, ze v soucasne dobe je to porad jeste mimo a tak jsou na techto kmitoctech v podstate jen HAMove, vojaci, radioastronomie (viz ALMA pasmo 8 385 - 500GHz http://www.almaobservatory.org/en/about-alma/how-does-alma-work/technology/front-end) a vedecky vyzkum.

Je vsak mozne, ze cena mw hw pro toto pasmo jednou poklesne.
Kdysi i tranzistory pro pasmo 10GHz byli drahe jak prase a tak HAMove a experimentatori nemeli s cim pracovat kvuli vysoke cene soucastek.
Ale v soucasnosti, diky tomu ze se hromadne vyrabeji VF soucastky a zesilovace pro blok Ku-X pasma v rozsahu 9-14GHz, muzou HAMove a vyvojari i u Alcomy sahnout po levnych soucastkach.
Bohuzel v soucasnosti takto seriove a hromadne vyrabene VF hw moduly a tranzistory s dostupnou cenou konci pasmem nekde okolo 92GHz.
Vyssi bandy zatim nejsou ekonomicky zajimave pro hromadnou spotrebni elektroniku.
I kdyz musim uznat, ze by ceny modulů mohli jit dolu diky velke poptavce bezdratovych HDMI modulu v pasmu 60GHz v komercni elektronice jako je napriklat toto http://uloz.to/m/rys10/documents/HDMI-bez-dratu-60GHz WVAN nebo http://www.whdi.org/ WHDI.
Cipy uz jsou k dostani jiz dnes http://www.mathworks.com/company/newsletters/articles/developing-wireless-high-definition-video-modems-for-consumer-electronics-devices.html?issue=nn2011.
Coz znamena, ze hw pro 60GHz bude levnej a nektere typy budou vhodne i pro vyrobu MW pojitek v tomto pasmu.
Mel jsem moznost si na vystave vyzkouset moduly-krabicky co umej 10Gbps (norma bezdratoveho HDMI umi prenest nekolik HDMI kanalu oboustrane a soucasne prenaset LAN Ethernet), protoze jeden vyrobce se chopil iniciativy a tak jde pomoci EEPROM prepnout radiomodul z WHDI do obousmerneho prenosu Ethernetu obdobne jako UWB a slo to preladit v rozsahu 52-95GHz, umelo to 10Gbps. Stacilo by modul zabudovat do FDD transvertoru a prepnout ho do fullduplexniho rezimu bez prepinace MPX jako je to u Wifiny. Vidim to tak, ze by v ohnisku 40cm stredove paraboly byl ozarovac primo z keramicke DPS transvertoru, kde jeden mikrozaric by byl TX nekde na 200GHz s 0.01mW a druhy protilehlej mikrozaric primo na tistaku transvertoru by sel do RX tohoto transvertoru. Cili v ohnisku by byla duralova krabicka o velikosti pesti, kde vystup z druhe strany by byl GBIC 10Gbps.
Pripadne by slo delat 4 transvertory na jednom tistaku (kmitocty sousedici vedle sebe, respektive za sebou), takze by slo dosahnout Ethernet standartu 40Gbps pro PtP spoje do 1km. A to jen diky levnym WHDI/WVAN cip modulum. Tim by se i Cesti vyrobci dostali k vhodnym levnym vysokorychlostnim radiomodulum na tech spravnych kmitoctech pro transvertorovani. A pokud by se zatlacilo na CTU, tak by slo vytvorit nejake generalni povoleni pro pasmo tesne pod 210GHz.
Nebo by to transvertovali nad 300GHz a uz by to nespadalo pod pusobnost CTU :wink: .

Sice je to jen takova myslenka, avsak ne nerealna. Je fakt, ze je hlad po bezdratovem HDMI systemu v systemu domaci spotrebni audiovizualni elektroniky.
Samozrejme bych uvital, kdyz by muj Android telefon Sony-Ericsson Xperia Pro mel ke stavajicimu mikroHDMI konektoru i HDMI bezdratovou variaci v podobe WHDI/WVAN http://www.boeboer.com/wp-content/uploads/2011/10/SonyEricssonXperiaProMK16iManualUserGuideKeysPartsPhoneLayout.jpg. A ted si predstavte kazou televizi, DVD-BR, DVB-S STB atd. s bezdratovym WHDI systemem.
Za 5 let to bude znamenat, ze bude k dostani cipovy modul s 10Gbps za 80Kc.
Pred 10 lety by to bylo sci-fi, ale za 5 let tvrda realita.

Je celkem mozne, ze diky hladu komercni elektroniky po dalsich mikrovlnnych pasmech se vytvori dalsi celosvetova generalni povoleni obdobne jako Bluetooth/Wifi 2.4GHz.

Takze rozhodne nespamuji, jen vyjadruji svuj nazor k problematice submilimetrovych pasem.

No vemte si to ze soucasnosti z praxe.
Pred 5 lety se otevrelo prakticky i pasmo 71-86GHz http://www.ctu.cz/cs/download/oop/rok_2010/vo-r_23-05_2010-07.pdf. Bohuzel nekteri vyrobci si vyvoj hw techto pojitek usnadnili az moc a tak pouzili co nejjednodussi modulaci xPSK modulovanou "PECLem z Ethernet kabelu" a tak pojitko vysila v celem dostupnem 5GHz pasmu jako by toto 5GHz siroke pasmo byl jeden radiokanal (respektive vyuzivaj temer cele 5GHz pasmo, treba jen 3GHz). Tudiz ISP nemuze nasadit na jednu kotu moc takovych pojitek, protoze i kdyz jsou anteny "ostre", tak se rychle kota zaplni a uz neni kam jit.
Optimalni je pouzit uzsi QAM256 modulaci o sirce 120MHz s prenosovou rychlosti 1Gbps. A kdyz by pojitko umelo vysilat soucasne na 10 radiokanalech zaroven, tak by slo elegantne vyuzit rychlost 10Gbps, protoze by system umel v tomto pasmu az 41 radiokanalu. Tudiz by slo na kotu nasadit v podstate "neomezene" mnozstvi 80GHz pojitek.
Je to podobne jako problematika 10GHz pasma, kde dosud byl standardni FDD spolehlivej system, ted se prihnal system TDD, ktery bohuzel nema moznost efektivne vyuzit eter, protoze efektivita TDD je rekneme (placnu od vody) 2bajty za sekundu na jeden kiloHerz, kdezto stavajici FDD QAM256 pojitka maji efektivitu mnohem vyssi a to i 20bajtu za sekundu na jeden kiloHerz. Takze efektivita TDD pojitek je daleko za FDD pojitkama.
A prave podobne je to s pasmem 80GHz, kde prvni typy pojitek byli takove, ktere si zabrali cele pasmo jako jeden radiokanal a bylo hotovo.
Moderni pojitka a moderni modem na IF by bezproblemu zvladal efektivitu (ukazkove pres palec) 25bajtu na jeden kiloHerz. A to diky tomu, ze je pouzita slozitejsi modulace QAM256 a cele pasmo by se rozdelilo na 41 radiokanalu po 120MHz na kanal.
Tudiz odhaduji, ze diky teto "chybe" na zacatku zavadeni pasma 80GHz bude zanedlouho hlad po nejakem dalsim "ETSI" pasmu nad 100GHz, ktere by se melo vyhnout radioastronomii a HAMum.
Coz za par let bude znamenat, ze budou k dostani cenove dostupna vysokokapacitni pojitka v pasmech nad 100GHz s FDD prenosovou rychlosti zacinajici na 10Gbps, ale spise na 40Gbps.

Radioamaterske pasmo 240GHz ma rozsah 241-250GHz s tim, ze rozsah 248-250GHz je chranen pro oboustrannou satelitni sluzbu.
Takze v realu bylo pri tomto pokusu k mani 7GHz sire pasma deleno dvema (linka a linka zpet = fullduplex) = 3.5GHz pro modulaci (cele pasmo se vyuzilo jako jeden radiovy kanal). Pri modulaci QAM64 v celem 3.5GHz pasmu je dosahnuti tech 40Gbps celkem jednoduche avsak nehospodarne. Opet mohli pouzit QAM256 misto Q64.

Po testovaci vyvojovy modul pouzili HAM pasmo 241GHz umyslne. Protoze pro vyvojare je nejjednodussi pristup k takovemu kmitoctu pres radioamaterskou licenci. Tudiz nekdo ve vyvojarske skupine musel byt radioamater a zarizeni "schovat" pod svoji volacku. A pokud me pamet neklame, tak samotny Fraunhofer ma na sebe 3 volacky kolektivek. Je jasne, ze to nekdo ma napsane na sebe jako VO, ale pro organizaci je to to nejjednodussi a nejlevnejsi co muze byt.
Ostatne i u nas byval OK9GES....ano, ten samej GES-Elektronics z Plzne, kterej vlastni Milan OK1FM. Volacku pouzival pro vyvojarskou skupinu divize radiokomunikace.

Uz vidim, jak nejaka vyvojarska radiokomunikacni skupina si od CTU zakoupi kmitocet na celej rok.



Do blizke budoucnosti me tedy neprekvapi FDD pojitka pro pasma nad 100GHz s prenosovkou 10/40Gbps.
0 x

Uživatelský avatar
-=RYS=-
Příspěvky: 55
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod -=RYS=- » 11 years ago

hapi píše:hmm a proč tohle HAMáci vůbec dělaji? jakej to má smysl? jakto že v 5.7GHz můžete do 90cm paraboly smažit 11W? nerad to říkám ale do pryč s váma :-) jestli mi někdo z vás napere tenhle výkon do sektoru a zahltí vstupní obvody tak něco uvidí :-)



Hapi Hapi, vsichni HAMove v CZE tridy A maji povolen vykon 1500W PA uvnitr mesta a 3000W PA mimo mesta a vyzarenej vykon NEOMEZENEJ.
Cili pokud to chces taky, tak si udelej radioamaterske zkousky a pak experimentuj Wifinou v HAM pasmu s 11W PA taky :P .
Muzes se zacit ucit: http://www.ok1mjo.com/all/ostatni/testok.zip , http://www.ok1mjo.com/all/ostatni/testy_ok.zip.
http://www.ctu.cz/ctu-informuje/zkousky-odborne-zpusobilosti/jak-ziskat-prukaz-odborne-zpusobilosti-nebo-individualni-opravneni-k-vyuzivani-kmitoctu-k-provozovani-radiovych-zarizeni-amaterske-radiokomunikacni-sluzby.html
http://ham.smoce.net/

http://ham.smoce.net/harec/testy/predpisy_vychazejici_z_legislativy_ceske_republiky/vyuka

Velice rad te uvitam v nasich radach a konecne se z tebe stane skutecny radiokomunikacni odbornik a najednou ti bude vse davat smysl.
0 x

Uživatelský avatar
-=RYS=-
Příspěvky: 55
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod -=RYS=- » 11 years ago

Jeden zajimavej odkaz ohledne 10GHz.
http://forum.radiosonda.sk/viewtopic.php?p=833#p833

Martin
0 x

KoZLiCeK
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Bydliště: CZ

Příspěvekod KoZLiCeK » 11 years ago

-=RYS=- píše:Jeden zajimavej odkaz ohledne 10GHz.
http://forum.radiosonda.sk/viewtopic.php?p=833#p833

Martin

Sorry ale má to nějakou souvislost s ISP??? ten odkaz???
ale na té nahrávka je zajímavá... :roll:
0 x

tom-tom
Příspěvky: 1089
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod tom-tom » 11 years ago

woe, neslyšels nikdy nic o morseovce, pra-pra-pra-babičce wifi? :D
0 x
T-T

KoZLiCeK
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Bydliště: CZ

Příspěvekod KoZLiCeK » 11 years ago

A joóó tutu tu tu tu tu.... :lol: Bohuzel jo na vojne. :evil: Sme se musely ji ucit.Stejne nejlepsi bylo kdyz sme rusili R140kou kiss proton na 90Mhz :lol:
0 x

Uživatelský avatar
-=RYS=-
Příspěvky: 55
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod -=RYS=- » 11 years ago

KoZLiCeK píše:
-=RYS=- píše:Jeden zajimavej odkaz ohledne 10GHz.
http://forum.radiosonda.sk/viewtopic.php?p=833#p833

Martin

Sorry ale má to nějakou souvislost s ISP??? ten odkaz???
ale na té nahrávka je zajímavá... :roll:


Ta souvislost je ta, ze je to primarne radioamaterske pasmo.
Takze je videt, jak daleko to muze chodit, kdyz nejsou ruseni na onom uzkopasmovem kmitoctu 10368MHz ze strany "wifinaru".
Proto za HAM komunitu chci pozadat, jestli by jste se mohli tomuto kmitoctu vyhybat, prostoru v 10GHz pasmu mate i tak dost.

Dik Martin.
0 x

Uživatelský avatar
stouracpetr
Příspěvky: 623
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod stouracpetr » 11 years ago

-=RYS=- píše:.........
Dik Martin.


Posilal jsem SZ.
S pozdravem

Petr Stourac
0 x

Uživatelský avatar
-=RYS=-
Příspěvky: 55
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod -=RYS=- » 10 years ago

Msg dosla
0 x

Uživatelský avatar
stouracpetr
Příspěvky: 623
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod stouracpetr » 10 years ago

Posilal jsem SZ 13.11.
S pozdravem

Petr Stourac
0 x

montykh
Příspěvky: 88
Registrován: 12 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod montykh » 10 years ago

Hapi uvidíš tak maximálně ty...

Oni můžou, mají na to licenci, ty máš jen VO....
0 x

Filipová Ludmila
Příspěvky: 139
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Filipová Ludmila » 10 years ago

Zdravíme Ryse PS 2 je fakt měli jsme to v rodině než pan Filip zemřel OK1ANQ klub OK1KSD vzhledem k vědomostem pokud by byl na živu by vlastní výroba spojů v pásmu 5 a více GHz nebyla problém bohužel vědomosti naštěstí pro stávající výrobce odešly s ním nicméně víse, že bohužel nevíme kterému z průkopníků 10 GHz p2p spojů velmi pomáhal a poté se pomalu výroba rozjela.
Hapi Rys je člověk který fakt ví a upřímně používání kmitočtů v pásmech uváděných Rysem těmito lidmi byla dřív než jsme byli my, ale opravdu dřív. Manžel si pohrával s vysíláním na 2 GHz již před nějakými 28 lety a vysílačky pro pásma 145 MHz stavěl "závodně" skoro na počkání tedy s omezením socialistické výroby.
Vzpoměla jsem si jak jste kdesi prezentoval "vysílač" z magnetronu MW trouby :) co něco podobného použít na letadélka. Koukala jsem na to jejich forum a opravdu arogance některých by si toto opravdu zasloužila. Hezký večer.
0 x

Uživatelský avatar
ok1vaw
Příspěvky: 89
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ok1vaw » 10 years ago

Filipová Ludmila píše:Zdravíme Ryse PS 2 je fakt měli jsme to v rodině než pan Filip zemřel OK1ANQ klub OK1KSD vzhledem k vědomostem pokud by byl na živu by vlastní výroba spojů v pásmu 5 a více GHz nebyla problém bohužel vědomosti naštěstí pro stávající výrobce odešly s ním nicméně víse, že bohužel nevíme kterému z průkopníků 10 GHz p2p spojů velmi pomáhal a poté se pomalu výroba rozjela.
Hapi Rys je člověk který fakt ví a upřímně používání kmitočtů v pásmech uváděných Rysem těmito lidmi byla dřív než jsme byli my, ale opravdu dřív. Manžel si pohrával s vysíláním na 2 GHz již před nějakými 28 lety a vysílačky pro pásma 145 MHz stavěl "závodně" skoro na počkání tedy s omezením socialistické výroby.
Vzpoměla jsem si jak jste kdesi prezentoval "vysílač" z magnetronu MW trouby :) co něco podobného použít na letadélka. Koukala jsem na to jejich forum a opravdu arogance některých by si toto opravdu zasloužila. Hezký večer.


Tohle přesně ukazuje, proč by se některým lidem neměly do rukou vůbec vysílací zařízení dávat, protože nemají ahnung o tom, co by mohli způsobit, obzvlášť směrováním takovéhle širkopásmové rušičky proti nebi. Výkon magnetronu s ozařovačem z plechovky dosáhne třeba až k 25kW EIRP..., to bohatě stačí, aby to někdo chytal na Měsíci na "krystalku".
Paní Ludmilo, prosím kroťte svůj rozlet...
0 x

Uživatelský avatar
Insider
Příspěvky: 2453
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Insider » 10 years ago

Pan máma :mrgreen:
0 x
Michal Peterka, KPE spol. s r.o.
V Hůrkách 1, Praha5 Nové Butovice, Tel: 242498100, 777208819
http://pojitko.cz